Rybářský rozcestník

Sbirolino montáž

I když pomocí plováků sbirolino lze chytat i nedravé ryby, například amura na hladině, primárně je určený pro lov vláčením s lehkou výbavou. A proč ho použít? Umožňuje totiž i s lehkými nástrahami provádět daleké hody. Ovšem dá se využít i na kratší vzdálenosti při vláčení těsně nadednem, které je pokryté kameny a jinými překážkami, takže by jsme mohli častěji uváznout. Pak může plnit podobnou funkci, jako například tyrolské dřívko, ovšem bez čeření dna.

Sbirolino montáž
  1. Nepružný vlasec o síle 12-18 mm
  2. plovák sbirolino (zda potápivý, nebo jen mírně, nebo dokonce nepotápivý volíme podle toho, kde a co chceme vlastně chytnout!)
  3. korálek nebo stoper (slouží k ochraně splávku a očka karabinky)
  4. obratlík se zátěží tzv. zátěžový
  5. návazec dlouhý 80-130 cm, nejlépe fluorocarbon o síle 14-16 mm
  6. háček č.6 s vhodnou nástrahou nebo umělá vláčecí nástraha

Popis montáže

Na kmenový vlasec navlékneme sbirolino, pak stoper nebo korálek a uvážeme zátěžový obratlík, na druhé očko uvážeme návazec. Na konec návazce pak můžeme umístit obratlík s karabinkou, nebo přímo umělou nástrahu, případně jen háček. Záleží na cílené rybě, kterou budete chtít chytnout.

Sbirulino (sbirolino) plovák

Stručný popis lovu

S touto montáží lovíme v našich podmínkách buď pstruhy, nebo například okouny. Způsob lovu je jednoduchý, jde o klasické vláčení, jen díky plováku dokážeme nahodit i tam, kde by jsme s lehkou výbavou a malou nástrahou normálně nedokázali nahodit. V tom je kouzlo celé této sestavy.

Nejčtenější články

Jarní chytání kaprů, aneb lov ve studené jarní vodě

Časně z jara je lov ryb o něco náročnější, než v prohřátých letních měsících. Je to logické, protože po roztátí ledu je voda, díky jarnímu tání sněhu na horách, pořád ledová. A proto jen díky znalosti chování ryb na přelomu zimy a jara lze ulovit nějakého pěkného kapříka, ale i jinou kaprovitou rybu. O všem při určité nástraze se vám na prutu může náhodou objevit i pěkný úhoř nebo okoun …

Chytání kaprů ve vodním sloupci

Cílený lov kaprů i v dalších vrstvách vody, nejen u dna a na hladině, je vlastně poměrně mladé odvětví kaprařiny, ale hlavně v letních měsících, takto chytat kapry, stojí za to vyzkoušet. Když jsem před 35 lety začínal s rybařinou, nikdy mě nenapadlo, že někdy na kapry půjdu s umělými plovoucími muškami a dalšími nástrahami, které by jste spíše čekali u rybářů chytajících s muškařským náčiním. A chytat je na dipovanou umělou hmotu? Tak to by rybářům z minulého století asi propadla spodní čelist. 🙂

Lov línů, víte, jak na ně?

Lín je krásná ryba zdržující se nejčastěji v zarostlých a bahnitých částech řek, ale i na stojatých vodách, v rybnících, na mělčinách větších vodních nádrží … prostě všude tam, kde je teplá voda a hodně zarostlé dno, ale i vodní sloupec. Miluje místa, kde se rostliny pnou vodním sloupcem ze dna až na hladinu. Kdo nemá moc rád lov v zarostlých vodách, pro toho cílený lov línů moc není. Líny lovíme spíše na jemné náčiní, slabší, ale kvalitní vlasce, které zvládnou i nějakou tu vázku. Vytáhlý lín na břehu určitě udělá radost snad každému rybáři i když to nebude zrovna obr. Ale pozor, líni mohou dorůst úctyhodných rozměrů, ale o tom až v samotném článku.

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
Další informace Rozumím