Rybářský rozcestník

Chytání větších dravců muškařským náčiním

Asi nejčastěji si muškařský prut vezmeme na výpravu na pstruhy, siveny a lipany, nebo do mimo pstruhové vody na lov okounů a tloušťů, případně bolenů. Ovšem s muškařskou výbavou lze cíleně lovit i velké dravce, jako štiky a candáty, jen je nutné muškařské „nádobíčko“ velkým kusům přizpůsobit.

CandátMuškařskýChytáníStreamer

Na lov větších kusů používáme tvrdší pruty ATFM 7 až 9. Také potřebuje muškařskou šňůru, která je schopná odhodit velké a těžké mušky s velkou přesností na jakoukoliv vzdálenost. Profil a posunutí těžiště do přední části torpéda spolu s runningem nám musí toto dovolit. Měla by mít neprůtažné jádro, které pomáhá při záseku, kdy hrot háčku musí propíchnout pevnou štičí tlamu. Většina těchto šňůr prodávaných v e-shopech má v názvu PIKE, jako Guideline Pike WF, Guideline PIKE plovoucí, intermediální nebo potápivé …

Candát obecný, čerstvě chycený

Candát obecný, právě chycený

Při chytání větších ryb musíme přizpůsobit i montáž. Za šňůru připevníme přibližně 70-80 cm pletenky o průměru 0,30-0,40 mm a nosnosti 10-15 kg. Poté 50 cm o průměru 0,25-0,28 mm. Nakonec navážeme 20-30 cm splétaného lanka na štiky. Někdo uvazuje montáž i ze tří různě silných pletených šňůr. Důležité je, aby se postupně nosnost i síla snižovala, kdyby došlo na uváznutí. Přijdeme tak jen o první část návazce. A potápivost šňůr? Ty se vyrábí plovoucí, intermediální nebo potápivé – volíme je podle toho, kde ve sloupci vody chceme mušky vést, případně podle vázek na dně toku.

Populární je i fluorocarbon. Navazuje se většinou přímo na kmenovou muškařskou šňůru, návazec bývá až 2 metry dlouhý, na který pak ještě navazujeme 20 až 30 cm lanka.

Muškařský prut s dalším vybavením pro muškaře

Muškařský prut s dalším vybavením pro muškaře – ilustrační foto

A na co chytat štiky a candáty?

Větší dravce chytáme muškařským náčiním na streamery, zonkery, dráždidla a myšky. Asi streamery jsou ale tou nejlepší volbou. Streamer je umělá nástraha, která napodobuje menší rybky, potěr nebo větší hmyz. Váže se podobně, jako potápivé nástrahy na lososovité ryby. Běžně se dá koupit celá škála velikostí i barev. Právě větší streamery se zátěží ve přední části se používají na cílený lov větších dravců. Skvělé jsou různé varianty bílé, které štiky dokáží pěkně vydráždit a donutit je k útoku.

Chytání větších dravců muškařským náčiním

Chytání větších dravců muškařským náčiním

Jak připevnit nástrahu?

Menší nástrahy většinou vážeme jako běžné mušky na lososovité ryby. Větší uvazujeme pomocí nějakého otevřeného uzly. Skvělý je rapala uzel, nebo jeho obměny. Kdo má rád využití karabinek a obratlíků, může je použít, ale jen při chytání na větší nástrahy, u menších působí karabinky spíše rušivě.

Streamer na větší dravce

Streamer na větší dravce

A způsob lovu?

Při lovu ze břehu můžeme streamer drobnými přískoky vést po proudu, šikmo proudem nebo přímo proti vodě. Budem-li chytat z vody, vedeme nástrahu směrem od břehu. Nahazujeme klidně i na mělčinu, kdy pak popotahujeme nástrahu z mělčiny do hlubší vody. Můžeme nahazovat tam, kde čekáme útok dravce, ale často je lepší nahodit kus za předpokládané místo útoku a pěkně nástrahu potahat právě do těch míst, kde se dá útok očekávat. Hlavně musíme měnit rychlost vedené nástrahy, klidně ji nechat chvíli splavávat, pak zase cukavým pohybem posunout dál. I velké ryby často svoji kořist sledují a zaútočí až ve chvíli, kdy to ani nečekáme, přímo nám skoro pod nohama.

Nejčtenější články

Legenda rybích labužníků – ježdík obecný

Tahle malá okounovitá ryba byla před 150-100 lety v kuchyni ve velké oblibě, ovšem už ne tak u rybářů při výlovech. Byla doslova postrachem, v rybnících v minulosti ježdíků bývalo tisíce a při výlovu byli všude přítomní, při brakování (přebírání ryb) pak působili rybářům jejich hřbetní ploutve hluboké, špatně hojící se rány. Pro rybáře to byl bezvýznamný škůdce, ale naši předkové si dovedli vážit každé přírodní poctivé potraviny.

Český tým vybojoval bronz na 28. Mistrovství Evropy v muškaření

Český reprezentační tým zaznamenal úspěch na 28. Mistrovství Evropy v muškaření, které hostilo Polsko. V silné konkurenci evropských týmů se naši rybáři umístili na skvělém třetím místě za domácím Polskem a Francií.

Proč zkušení rybáři suší boilies?

Usušené boilies může zásadně zvýšit úspěšnost lovu kaprů a to i těch velmi opatrných. Hlavně při lovu kaprů v teplé letní vodě, ale i při větší aktivitě drobné bílé ryby, je důležité použít jako nástrahu právě vytvrzené boilies díky jeho proschnutí. Usušené koule ztvrdnou, stanou se odolnějšími proti okusu drobné ryby a také se prodlouží jejich poločas rozpadu.