Celkově při vedení nástrahy vodou je právě u techniky vláčení zkušenost a um rybáře tou alfou a omegou úspěchu. Ale to vlastně platí pro všechny rybolovné techniky. Některé ovšem vyžadují více znalostí rybáře, než jiné. Bohužel chytat jemnou, případně střední přívlačí s montáží ukončenou olovem a umělou nástrahou upevněnou 40 až 50 cm ode dna vyžaduje ruce i hlavu již protřelého rybáře. Proto doporučuji nejprve pár kilometrů a hodin strávit klasickou vláčkou a až po té, se začít zabývat technikou Drop Shot, která je vhodná spíše pro zkušenější vláčkaře.
Drop Shot se hodí všude tam, kde nejsou vlásky a voda je dost prochytaná. Pak můžeme ze svého arzenálu prutů vytáhnout spíše delší, jemnější „klacek“, který opatříme vhodným kmenovým vlascem, spíše, než pletenkou, jemným návazcem, na ten je nejvhodnější fluorocarbon. Na návazec pak na jeho konec navlékneme vhodné koncové olůvko a o něco výše uvážeme většinou gumovou nástrahu, jako smáčka, twistera, kopyto … Můžeme chytat jak z lodi, tak ze břehu popotahováním, či jemným cukáním špičkou prutu, snažíme se co nejvíce napodobit pohyb zdravé rybky sbírající potravu u dna, nebo pohyb zraněné, umírající rybky.
Drop Shot je skvělý například na okouny, menší štiky, candáty … při střední přívlači pak není problém cíleně lovit i větší ryby.
Je to individuální, ale při Drop Shotu při jemné vláčce použijeme vlasec o průměru mezi 0,14 až 0,16 mm. Při cíleném chytání větších ryb pak průměr zvýšíme na 0,18 až 0,22 mm, případně použijeme i větší průměr, ale čím bude šňůra silnější, tím nám ubude záběrů a také dohodíme na kratší vzdálenost, což nám ale při pilkrování, tedy chytání pod loďkou nevadí. Na samotnou montáž bych se přimlouval za Fluorcarbon, který lomí světlo tak, že není ve vodě skoro vidět. Volíme průměr od 0,16 do 0,20 mm.
Na montáž dále potřebujeme menší obratlíky, které nám zajistí, že se nám nebude vlasec kroutit, dále koncová olůvka o váze kolem 10 až 15 g, nejlépe připevněná karabinkou, takže je můžeme akčně měnit dle potřeby. Také háčky jsou důležité. Volíme nejlépe určené přímo na Drop Shot jako Offset hook, Stand out hook, či Wide gap offset hook. Nebo použijeme klasický háček s očkem a nástrahu napíchneme za hlavičku, viz obrázek níže.
Na kmenový vlasec ukončený obratlíkem s karabinkou navlékáme montáž. Montáž na Drop Shot uvážeme nejlépe z fluorocarbonu. Na konci uděláme klasické očko smyčkovým uzlem, můžeme udělat dvojitý, jen tak pro jistotu, na konec návazce uvážeme obratlík s karabinkou, na kterou připneme koncové olovo většinou o hmotnosti do 15 g. Asi 40 až 50 cm od olova uvážeme vhodným uzlem háček na Drop Shot. Můžeme použít například uzel Palomar, který se běžně používá na uvázání mušky na muškařský návazec, ale pro Drop Shot je také skvělý. Důležité je, aby háček držel hezky kolmo do návazce. Na háček pak za hlavičku navlékneme smáčka …
Na háček za přední část hlavičky napíchneme smáčka, či jinou gumovou nástrahu a můžeme nahodit, nebo spustit montáž přicvaknutou ke kmenové šňůře, dohlubin.
Jemnými pohyby špičkou prutu oťukáváme olůvkem dno a mírným poskakováním rozezníme a rozpohybujeme nástrahu … pokud chytáme ze břehu, pomalu namotáváme kmenový vlasec. Ovšem při chytání z loďky necháme délku vlasce a montáže stejnou, ale postupně kolem zakotvené loďky prohledáváme dno opět mírným poskakováním. Můžeme také nechat loďku pomalu splavávat, ovšem pozor na změnu hloubky dna a případné vázky!