Rybářský rozcestník

Lov amurů na položenou – na ovoce

Amury cíleně lovíme především v letních měsících, když sluníčko pěkně hřeje, teplota vzduchu atakuje 30 °C, ale i více a my vidíme na hladině v dálce plout metrové ryby, takovou pěknou rodinku, většinou jsou to právě amuři. Asi v ten moment dostaneme nápad, zkusit si chytit nějakého amura. Ale víte jak na to? I když amury lze chytat na plavačku, my si v tomto článku povíme o chytání amurů na položenou. Také nástraha bude specifická! Letní sezónní ovoce.

Amur s lovcem
tresne-hacekHáčekPrávěGrassšpendlíkymelounnektarinkaamur-září-2021-langer

Náčiní na amury

Pruty používáme podobné, jako na kapry, je však vhodné použít měkčí pruty s rychlou akcí. Pokud nemůžete vyvážet a potřebujete nástrahu odhodit na větší vzdálenost, je nutností použít tvrdší prut od 3 lb výše. Vlasce silnější s nosností tak 18 až 20 kg. Na položenou na klidné vodě používáme montáž s průběžnou zátěží 7 g těžkou, zarážku a rovněž háček velikosti 2. Na proudné vodě musíme dát zátěž větší.

Na jaké ovoce lovíme amury?

V létě rozhodně nástrahou číslo jedna, je sezónní ovoce. Já poprvé nahazuji na amury, když dozrají meruňky. Ale dají se chytat i na třešně, višně, později i na špendlíky, švestky, ryngle … ovšem jen tak to nepůjde. Pokud cíleně lovíme amury, platí pro něj podobná pravidla, jako pro lov větších kaprů. Chce to zakrmit a ne jednou, ale několik dní po sobě! A jak dlouho a kolik toho naházet do vody?

Nejlepší letní nástrahy pro kaprovité ryby

Jedna z nejlepších letních nástrah pro kaprovité ryby, tedy i pro amury.

Pokud ovoce napichujeme klasicky, na háček, například třešně nebo višně, volíme sice zralé, ale ještě tvrdé ovoce. Také drobné ovoce s peckou nevypeckováváme, ale pecku necháme v ovoci, háček pak bude v ovoci lépe držet. Další možností je ovoce navléknout na háček s boilie návazcem. Také zde volíme zralé, ale tvrdší ovoce, jinak nám zarážka v oku nebude držet a ovoce při náhozu nebo dopadu do vody upadne.

Háček umístěný ve třešni nebo višni.

Háček umístěný v třešni nebo višni.

Zakrmování lovného místa

Pokud zakrmujeme, tři dny je asi ta nejkratší doba, která je třeba na zakrmení lovného místa. Zakrmujeme jedno místo, vždy v čase, kdy pak hodláme chytat. Množství určujeme podle velikosti revíru. Na údolních nádržích to chce o něco více materiálu, než na menším rybníku. Kbelík o objemu 5 kg, by měl jako základ stačit. Já osobně jsem zastánce zakrmení menšího prostoru, než kobercové zakrmování … Najdu si místo kousek od břehu, klidné, s hloubkou nejméně 1 až 1,5 a více metrů. Tam vysypu vždy po kbelíku denně, pokud jsem na místě i přes noc, pak dvakrát denně. A vzdálenost od břehu? Můžeme chytat přímo pod nohama, ale i na větší vzdálenost, pak ale potřebujeme loď na zavážení, pokud to na daném místě není zakázané. Zakrmování raketou a podobně je také možné, ale je to zdlouhavé, lepší je si vybrat vhodné místo na dosah. Samotný den, kdy hodlám chytat, pak ještě přidám o kbelík navíc tak 3 až 4 hodiny před samotným začátkem lovu. Ovšem někdo to dělá jinak. Zakrmí prostor velký cca 10 x 10 metrů a ve středu tohoto prostoru dá dvojnásobné množství návnady. Jiní zase udělají dlouhý kobercový pruh … každý to má jinak.

Také je to jiné, pokud zakrmujeme na klidné vodě, a jiné, pokud zakrmujeme na vodě proudné. Na tocích zakrmujeme o něco více, ale je lepší najít si místa, kde jsou vracáky, nebo větší prohlubně ve dnu, či v zatáčce rameno, které není omýváno hlavním proudem. Ve větším proudu nemá zakrmení smysl.

Právě chycený amur - detail.

Právě chycený amur – detail.

A čím zakrmit?

Samozřejmě v samotné směsi nesmí chybět ta nástraha, na kterou hodláme chytat! V případě amurů tak vysypeme na lovné místo buď jeden druh ovoce, nebo směsku. Větší kusy nakrájíme na menší, malé ovoce necháme tak, jen jej vypeckujeme, aby amurům nebolelo později bříško. 🙂 Také můžeme použít nějaké partikly, kterými ovoce doplníme. Asi nejlepší je vařená kukuřice, tu mají amuři rádi. Pokud zakrmujeme partiklem, nebojíme se ho do vody naházet více. Amuři jsou velcí jedlíci a dokáží velký koberec zakrmené směsi zkonzumovat za pár minut.

A kde najdeme amury?

Svá oblíbená místa mají u leknínů, rákosí, u spadlého stromu … Amur se rád vyskytuje v hustých porostech, kde má dostatek potravy. Jsou jimi například stulíkové pole, pásy rákosu nebo ostrovy z lakušníků apod. Já hledám místa, kde roste na břehu ovocný strom, a když je ovoce zralé, často se skutálí až do vody. To je to nejfajnovější místo na amury, tedy pro mě! Další možností je jít cestou pozorování. Když se vyhřívají v létě amuři pod hladinou, pak je dobře vidět, kudy plují a tam si na ně počkat. Amuři se chovají podobně jako jiné kaprovité ryby, mají své cestičky, kudy proplouvají každý den. Ovšem zapomeňte na to, že jim budete nástrahu házet před hlavu a oni po ní vyjedou. Jsou velmi opatrní. Ale v tomto článku si povídáme spíše o chytání amurů na ovoce. Tedy pak použijeme většinou techniku lovu na poleženou, hlavně v proudných úsecích řek. Ovšem amury lze chytat i s nástrahou plující na hladině, nebo ve vodním sloupci, ale o tom si povíme v jiném článku.

Na stojaté vodě nastražujeme ovoce klasicky na háček, špička háčku by neměla být vidět. V proudné vodě si pak můžeme pomoci druhým přídavným háčkem, který pěkně podrží ovoce, nebo gumičkou, či můžeme použít vlasovou metodu chytání ryb, tedy jako když chytáme na boilies. Bohužel ve zralém ovoci nám většinou zarážky špatně drží. Lepší je použít sirku, či jiný materiál, nebo smršťovací fólii, kterou když chvíli napaříme nad konvicí, nad parou, podrží ovoce dokonale a to i při dalekých náhozech.

Video, jak ovoce přichytit smršťovací páskou najdete zde: Rafan a jeho špendlíková vychytávka na amury.

Grass carp (Ctenopharyngodon idella). Wild life animal.

Amur bílý (Ctenopharyngodon idella) ve svém přirozeném prostředí.

A jak se chová amur na prutu?

Amur je velký bojovník, ale také stratég. Zasekáváme ho ihned po rozjezdu, tedy dlouho nečekáme. Většinou se nechá dovést až ke břehu, ale pak zabere takovou silou, že člověk nechápe, co se děje. Na jemné vybavení ho asi nedostanete, prostě u břehu se otočí a nekompromisně přetrhne tenké vlasce. Vyplatí se na něj nastražit výbavu podobnou, jakou používáme na chytání větších kaprů, ale o tom jsem psal již v tomto článku výše.

A co s amurem, když ho chytneme?

Dost z vás to má v hlavě jasně uspořádané a prostě rybu zase pustí. Ovšem my, praví lovci, si občas nějakou tu vlastnoručně ulovenou rybku necháme. V edici voda a život – Ryby (vydal Rybář, s.r.o.) se uvádí, že amuří maso je dobré, nikoli však výtečné. Přesto můžeme říci, že amur má velmi dobré bílé maso a neprávem je často v našich kuchyních opomíjeno. Vždyť amur patří do čeledi kaprovitých ryb, má podobné maso jako kapr, akorát je více tučnější. Můžeme ho tedy upravovat stejně jako maso kapří či karasí, či maso línů. Amura tedy nejen vaříme a dusíme, ale skvělý je především pečený a hodí se i na gril. Nejlepší je pak vyuzený. Důležité je vědět, že pokud chytnete amura, je dobré ho po vykuchání nechat 2 dny v lednici odležet.

Nejčtenější články

Pozvánka na závod do Nižboru

ČRS. z. s., MO Nižbor zve na 16. ročník rybářského závodu, který se koná 11. 5. 2024 na Berounce nad jezem v Nižboru. Počet míst omezen na 50….

Jarní kolo Ve vodě nežijí jen vodníci

Jarní kolo náborové akce „Ve vodě nežijí jen vodníci“ proběhne od 15. 4. do 27. 6. 2024. Zájemci se mohou hlásit od dne zveřejnění a zasílat přihlášky na sekretariát SÚS….

Jarní dospělé a Dětské závody ČRS MO Kladruby – Propozice 20. a 21. 4. 2024

Vážení přátelé ČRS MO Kladruby, dovolte, abychom Vás pozvali na Jarní dospělých a Dětské rybářské závody konané ve dnech 20. a 21. dubna 2024 na nádrži Záhorská. Těšíme se na Vaši hojnou účast!