Rybářský rozcestník

Chytání sumců na plavanou ze zakotvené loďky

Tento rok jsem měl možnost zahájit dravcovou sezónu v Ústeckém kraji s kamarády, kteří mě pozvali na rybačku sumců. Byl to pro mě úžaný zážitek, protože Labe v Roudnici a jeho okolí je o moc širší, než Labe u nás ve Východních Čechách. Zažil jsem chytání sumců v bouři, na lodi, která byla zakotvená uprostřed toku. Kromě jiného jsem dostal parádní školení, jak chytat sumce na plavanou, tedy s kačenou navázanou průběžně, na nástražní rybky 25 až 30 cm velké.

Chytání sumců ze zakotvené loďky

Způsob lovu

Je to jednoduché, chytá se na různých místech na řece, z lodi zakotvené napříč řeky nebo i na stojatých vodách. Pruty se používají 300 g (váha na špičce prutu), větším splávkem, kačenkou 250 až 300 g, průběžně uvázaným, s rybkou velkou cca 25 až 35 cm. Nástrahu dáváme 1,5 až 2 metry nadedno. Můžeme vábit, ale také nemusíme! Často je prý vábení spíše na škodu. Chytá se od 19:00 do půlnoci. Bouřka, déšť a dusno je žádoucí.

Montáž na sumce na plavanou:

chytani-ze-zakotvene-lodi

Montáž na plavanou na sumce pro chytání z lodi.

  1. prut s váhou na špičce 300 g a více, větší kvalitní naviják s dobrou brzdou, kmenová šnůra na 100 kg i více
  2. splávek navázaný průběžně, ze stopery z bavlnky, aby se dala rybka nastražit i více jak 2 metry od kačeny
  3. návazec – šňůra na 50 kg a více, průběžné olovo (váha podle splávku a velikosti ryby), olovo dáváme asi 60 cm od prvního trojháčku
  4. montáž – 3x trojháček, velikost rybek od 25 do 35 cm
Potřebné pomůcky pro uvázání kačenky na sumce

Potřebné pomůcky pro uvázání kačenky na sumce

Podrobnější popis montáže:

Na kmenový vlasec uvážeme zarážku z bavlnky, pak navlékneme oko obratlíku s karabnkou a další bavlnkovou zarážku. Zarážky dotáhneme až podle potřeby. Na konec kmenového vlasce můžeme, ale nemusíme dát ještě gumový stoper, aby nám chránil oko karabinky, kterou navážeme jako konec kmenového vlasce. Na karabinku na konci vlasce pak připneme sumcovou montáž s trojháčky, na které napíchneme rybku. Montáž by měla být opatřena podlouhým průběžným olovem, které dáváme asi 60 cm od prvního trojháčku.

Spodní část montáže - tři trojháčky a olovem.

Spodní část montáže – tři trojháčky a olovem.

Splávek s obratlíkem a korálky, ty jsou zajištěné bavlnkovou zarážkou.

Splávek s obratlíkem a korálky, ty jsou zajištěné bavlnkovou zarážkou, obratlík s karabinkou ukončují kmenový vlasec.

Nastražení rybky do proudu:

Natsražená rybka na tojháčcích, jeden má v nosní dírce, druhý ve hřbetu a třetí v řitním otvoru.

Nástražení rybka na trojháčcích, jeden má v nosní dírce, druhý ve hřbetu a třetí v řitním otvoru.

Uvázání zarážek, více viz článek: Zarážka ze šňůry a korálku pro průběžný splávek

Celé je to velmi adrenalinová záležitost, zvláště, pokud vyrážíte za bouřky, v dešti apod. Také pozor na větších tocích na lodě, které brázdí vodou. Nás jedna málem sestřelila a to jsme byli zakotveni mimo plavební dráhu lodí! Vyplatí se mít u sebe kromě čelovky najekou baterku s kterou se dá signalizovat lodím, že nejsou na vodě sami. Je pravda, že v bouřce tam kapitáni šílené rybáře nečekají :).

Asi by bylo dobré něco říci o vhodné lodi na lov sumců. Rozhodně na lov sumců volte větší pramice či čluny, které jsou stabilní hlavně při tahu z boku. Také bude záležet na počtu rybářů a době, kterou chcete strávit na vodě apod. V tomto článku popisuji jen krátké výpravy na 3 až 5 hodin. Na delší bych já osobně volil lodě s kajutou, ale to je již úplně jiná liga! Ono strávit pár hodin v loďce, to vás pak bolí za krkem, zadek … to je ta negativní část celé rybařiny z lodi. Také čůrání z loďky je dost prekérní záležitost a jestli mohu radit, raději si vše odbuďte před odražením od břehu, pak je to na houpající se lodi dost nepohodlné :).

Kačenky na vodě ...

Kačenky na vodě …

Co by nemělo chybět ve výbavě rybáře na lodi

Samozřejm kromě světla, deštníků a pláštěnek se dost hodí rukavice na vylovení sumců, také kleště na vytáhnutí háčků z ryby, něco na zahřátí a do žaludku, také velkou zásobu vtipů. Nůž a náhradní návazce včetně kačenky považuji za samozřejmost! Ovšem nesmíme zapomenout ani na dvě kotvy, díky kterým udržíme loďku ukotvenou i uprostřed toku v proudu. Jednu spouštíme na přídi, druhou na zádi lodi. Pak také dobrá nálada je nutností a hodí se i kamera nebo foťák na pořízení úžasných rybářských fotografií.

Slovo závěrem

Někteří asi chytáte z lodí jiným způsobem nebo používáte jiné montáže, ale všichni, co jste zažili chytání sumců ze zakotvené lodi, případně driftování (o tom si povíme někdy příště), jistě budete se mnou souhlasit, že je to úžasná záležitost plná adrenalinu. Uspokejení nad chyceným mírovým kusem je pak odměnou za čas, který jsme strávili na lodi bez záběru. Ale i ten nebyl zbatečný! Posezení s kamarády při společném koníčku považuji za opravdu dobře strávený čas. Tímto děkuji chlapcům z Roudnice, že mě nejen naučili něco nového, ale také přijali mezi sebe.

A zde je výsledek našeho snažení :). Video – Druhá fáze zdolávání sumce, vytažení na loďku – zahájení 2016

lodka-sumec

Nejčtenější články

Základní návazce a koncové sestavy pro boilie a pelety

D-Rig, S-rig, plovoucí návazec s Pop Up bolie nebo peletkou, návazce pro lov ve vodním sloupci …. no, pro začínající, ale i mírně pokročilé rybáře těch názvů je až moc! 🙂 Moderní kaprařina má opravdu rozmanité názvosloví různých důmyslných sestav koncových návazců. Jejich použití bývá závislé nejen na typu revíru, ale také na dalších okolnostech, například na hloubce vodního sloupce v místě lovného místa, zda je dno bahnité nebo naopak písečné, mírně zarostlé nebo naopak s hojným rostlinstvem na dně… Ani v tomto článku nedokážeme ukázat všechny možnosti, jak uvázat a nabídnout nástrahu rybám. Najdete zde ale takový základní výběr návazců, které se v dnešní době nejvíce používají při lovu kaprovitých ryb na boilies a pelety.

Trofejní tajmen uloven Češkou v Mongolsku. Měřil 145 cm a vážil hodně přes 30 kg!

Začátkem října ulovila Veronika Kolajová na řece Šiškid v Mongolsku trofejního tajmena v délce 145 cm! Ryba byla přesně změřena za přítomnosti tří svědků, takže veškeré pochybnosti nejsou oprávněné. Veronika s ním bojovala téměř 40 minut. Tento tajmen patří k největším úlovkům posledních let a rozhodně to je nový ženský rekord!

Honza Hubka a Jakub Kolář se stali mistry světa v lovu dravých ryb z lodě!

Přátelé, naše reprezentace získala tento víkend v Anglii stříbrné medaile a posádka Honza Hubka a Jakub Kolář se stali mistry světa v lovu dravých ryb z lodě. Skvělý úspěch a velká gratulace celému týmu. 👍🎸🍀💪🙏👌

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
Další informace Rozumím