Rybářský rozcestník

Živý hmyz – oblíbená letní nástraha našich dědů

Především v letních měsících lze na háček napíchnout živý hmyz, který byl jako nástraha velmi populární hlavně v minulém a předminulém století. Jde například o bzučivky, masařky, či větší jepice. Ovšem na výběr toho máme mnohem a mnohem více.

Masařka
JepiceDvoukřídlíKobylkacvrček-kobylka-nástrahamasařkamasařka

V minulosti se hodně chytalo také na luční koníky a sarančata. Někdy se pak na háčku objevili i cvrčci. Ti chutnají většině kaprovitých ryb. Na živý hmyz chytáme nejčastěji se splávkem ve vodním sloupci, nebo i bez něj na tzv. třepanou a to přímo z vodní hladiny. Jde o velmi zajímavou, aktivní metodu lovu ryb, kdy se rybář musí tiše pohybovat kolem vody a nabízet rybám třepající se hmyz na hladině. Na živý hmyz se nechají přemluvit především jelci tloušti ale také jelci jeseni, plotice, boleni… prostě kde jaká kaprovitá ryba. Tam, kde se na mimopstruhové vodě vyskytují pstruzi, tak i těm lze nabídnout nějaký ten živý hmyz.

Jepice

Kromě dospělce lze na ryby vytáhnout i jejich housenky či larvy. Ovšem dnes je velký problém v tom, že i kde jaký hmyz je dnes chráněný a tak pozor při výpravách na to, aby i nějaký ten chráněný hmyz neskončil na háčku.

Naši dědové a pradědové lovili na velké luční kobylky i sumce, na larvy vážek a šídel zase parmy. Dnes se živé nástrahy tohoto typu nahrazují umělými nástrahami, ale pořád lze zkusit nějakou tu mouchu chytit a napíchnout na háček! 🙂

Kobylka

Dnešní moderní rybařina nabízí napodobeniny hmyzu, ale živý hmyz je živý, jde právě o ten jejich jedinečný pohyb na hladině, který dokáže kde jakou rybu přimět k záběru. A tak nebuďte líní a vyzkoušejte chytat ryby na živý hmyz, možná vás překvapí četnost záběrů, pokud dokážete u břehu splynou s okolím.

Text: Jiří Langer, šéfredaktor webu, foto: foto banka fotky-foto a Jiří Langer

Nejčtenější články

O pohár předsedy SÚS 2022

Tradiční rybářské závod „O pohár předsedy SÚS“, se koná na vodní ploše Písková Lhota 14. 5. pro dospělé a 15. 5. 2022 pro děti a mládež. Rezervaci lze provést do 6. 5. Neváhejte se přihlásit! Volná místa budou k dispozici i v den závodu, takže můžete přijet…

Propozice na Jarní a Dětské závody ČRS MO Kladruby 28.5. a 29.5. 2022

Vážení přátelé ČRS MO Kladruby, dovolte, abychom Vás pozvali na Jarní a Dětské rybářské závody konané ve dnech 28. a 29. května 2022 na nádrži Záhorská. V příloze Vám zasíláme propozice obou závodů a jsme v očekávání Vašich rezervací lovných míst. Těšíme se na Vaši hojnou účast! Výbor ČRS MO Kladno…

MO ČRS Rokycany pořádá místní kolo Zlaté udice 2022

Místní organizace Českého rybářského svazu Rokycany pořádá v sobotu 30. dubna 2022 MÍSTNÍ KOLO rybářské soutěže pro mládež – ZLATÁ UDICE 2022….

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
Další informace Rozumím