Rybářský rozcestník

Živý hmyz – oblíbená letní nástraha našich dědů

Především v letních měsících lze na háček napíchnout živý hmyz, který byl jako nástraha velmi populární hlavně v minulém a předminulém století. Jde například o bzučivky, masařky, či větší jepice. Ovšem na výběr toho máme mnohem a mnohem více.

Masařka
JepiceDvoukřídlíKobylkacvrček-kobylka-nástrahamasařkamasařka

V minulosti se hodně chytalo také na luční koníky a sarančata. Někdy se pak na háčku objevili i cvrčci. Ti chutnají většině kaprovitých ryb. Na živý hmyz chytáme nejčastěji se splávkem ve vodním sloupci, nebo i bez něj na tzv. třepanou a to přímo z vodní hladiny. Jde o velmi zajímavou, aktivní metodu lovu ryb, kdy se rybář musí tiše pohybovat kolem vody a nabízet rybám třepající se hmyz na hladině. Na živý hmyz se nechají přemluvit především jelci tloušti ale také jelci jeseni, plotice, boleni… prostě kde jaká kaprovitá ryba. Tam, kde se na mimopstruhové vodě vyskytují pstruzi, tak i těm lze nabídnout nějaký ten živý hmyz.

Jepice

Kromě dospělce lze na ryby vytáhnout i jejich housenky či larvy. Ovšem dnes je velký problém v tom, že i kde jaký hmyz je dnes chráněný a tak pozor při výpravách na to, aby i nějaký ten chráněný hmyz neskončil na háčku.

Naši dědové a pradědové lovili na velké luční kobylky i sumce, na larvy vážek a šídel zase parmy. Dnes se živé nástrahy tohoto typu nahrazují umělými nástrahami, ale pořád lze zkusit nějakou tu mouchu chytit a napíchnout na háček! 🙂

Kobylka

Dnešní moderní rybařina nabízí napodobeniny hmyzu, ale živý hmyz je živý, jde právě o ten jejich jedinečný pohyb na hladině, který dokáže kde jakou rybu přimět k záběru. A tak nebuďte líní a vyzkoušejte chytat ryby na živý hmyz, možná vás překvapí četnost záběrů, pokud dokážete u břehu splynou s okolím.

Text: Jiří Langer, šéfredaktor webu, foto: foto banka fotky-foto a Jiří Langer

Nejčtenější články

5 základních rybářských uzlů, které by měl znát každý rybář

Ano, je to tak. Každý rybář by měl umět pár základních rybářských uzlů, které mu umožní si uvázat potřebné montáže a návazce. Bez znalostí alespoň několika málo uzlů to prostě nejde, stát se samostatným rybářem a to i přes to, že na rybářském trhu se objevuje čím dál více rybářských návazců navázaných přímo od jednotlivých výrobců. Montáže si nakonec rybář většinou musí umět navázat sám.

Vytuněná umělá kukuřice

Umělá kukuřice se dá použít samostatně nebo v kombinaci s jinými nástrahami. Především při chytání ryb vlasovou metodou, tedy s montáží s háčkem, pod který umisťujeme nástrahu, udělá kus práce. Nejen, že zůstane u háčku i přes úpornou snahu drobnějších rybek ji pozřít, ale také dokáže, v Pop Up variantě, přívěs pod háčkem přizvednout a tak nástrahy na vlasu zatraktivnit. Ne každý rybář ví, že umělé nástrahy jsou také skvělým nosičem pachové stopy…

Ryba v české kuchyni – 6. díl

Zhruba před 150 lety bylo možno ulovit na jediné české řece Labi ryby, které se v jiných řekách v Čechách nevyskytovaly. Bylo to dané tím, že Labe v helgolandském zálivu v Německu ústí do Severního moře. Mnoho mořských ryb se dostalo z moře do Labe a proto se zde náhodně lovily, viz minulý díl, lososi. Ale nejen oni! Jsou zaznamenány úlovky například labských jeseterů. Šlo o jesetera obecného – Acipenser sturio, dnes nazýván jeseter velký. Že šlo o mohutné ryby, dokládají kroniky a staré zápisy.