Rybářský rozcestník

Sasanka hajní – Anemone nemorosa

Vytrvalá bylina se žlutohnědým, plazivým oddenkem vysoká až 25 cm, z čeledi pryskyřičnikovitých. Rostlina je v čerstvém stavu jedovatá, jedovatá je i šťáva rostliny, otravy se projevují zvracením, průjmy, bolesti břicha, šťáva způsobuje na pokožce puchýře, záněty.

sasankasasankahlízenka

Název latinsky

Anemone nemorosa

Jiný název

slepičí mor, pohanina, soplánka, bolehlava

Rozpoznávací znaky

Květní lodyha je jednoduchá se 3 řapíkatými, růžicovitě rozloženými listy. Květy 2cm - 4 cm se 6 až 12 okvětními plátky, které jsou bílé, vzácně světle modré. Uvnitř květu žluté tyčinky a pýřité pestíky. Plod je nažka veliká až 5 mm. Doba květu březen-květen.

Výskyt

Vyskytuje se hojně ve vlhčích listnatých lesích a hájích, na březích vodních toků, často tvoří souvislý porost. Daří se jí na humózních, vlhkých, kyprých půdách v lesích, hájích s dostatkem světla.

Obecně

U nás hojný druh. Tvoří rozsáhlé porosty. Vyskytuje se na čerstvých, vlhkých, kyprých a hlavně humózních půdách. Na sasance parazituje houba hlízenka sasanková – Dumontinia tuberosa.

V lidovém léčitelství se kdysi používala k léčení revmatismu. Lidové názvy jsou třeba slepičí mor, pohanina, soplánka, bolehlava.

Text i foto: Dalibor Marounek

Nejčtenější články

Zpráva z MiČR handicapovaných rybářů a žen v plavané 2024

Vážení přátelé sportovní rybařiny, plavané především! O posledním dubnovém víkendu proběhlo na Labi v Mělníku Mistrovství ČR handicapovaných rybářů v plavané s účastí polských závodníků a Mistrovství ČR v plavané žen. Mistrem republiky mezi handicapovanými rybáři se stal Radim Kozlovský z MO Kladruby, domácí šampionkou v plavané je pak Hana Purkrábková z MO Plaňany…

3. Mistrovství světa v muškaření v kategorii žen a 9. Mistrovství světa v muškaření v kategorii masters (veteránů)

Jihočeský územní svaz a Český rybářský svaz si dovolují pozvat sportovní rybáře na jeden z nejvýznamnějších muškařských závodů na světě, který se bude konat na jihočeských revírech od 19.–25. května 2024.

Report jarní závody Záhorská

Vážení přátelé, rybářky, rybáři – KAMARÁDI. Dovolte, abychom Vás informovali o prvních kladrubských závodech v roce 2024 na nádrži Záhorské. Na sobotu byl naplánován závod pro dospělé a na neděli závod pro „malé“ rybářky a rybáře…