Rybářský rozcestník

Sasanka hajní – Anemone nemorosa

Vytrvalá bylina se žlutohnědým, plazivým oddenkem vysoká až 25 cm, z čeledi pryskyřičnikovitých. Rostlina je v čerstvém stavu jedovatá, jedovatá je i šťáva rostliny, otravy se projevují zvracením, průjmy, bolesti břicha, šťáva způsobuje na pokožce puchýře, záněty.

sasankasasankahlízenka

Název latinsky

Anemone nemorosa

Jiný název

slepičí mor, pohanina, soplánka, bolehlava

Rozpoznávací znaky

Květní lodyha je jednoduchá se 3 řapíkatými, růžicovitě rozloženými listy. Květy 2cm - 4 cm se 6 až 12 okvětními plátky, které jsou bílé, vzácně světle modré. Uvnitř květu žluté tyčinky a pýřité pestíky. Plod je nažka veliká až 5 mm. Doba květu březen-květen.

Výskyt

Vyskytuje se hojně ve vlhčích listnatých lesích a hájích, na březích vodních toků, často tvoří souvislý porost. Daří se jí na humózních, vlhkých, kyprých půdách v lesích, hájích s dostatkem světla.

Obecně

U nás hojný druh. Tvoří rozsáhlé porosty. Vyskytuje se na čerstvých, vlhkých, kyprých a hlavně humózních půdách. Na sasance parazituje houba hlízenka sasanková – Dumontinia tuberosa.

V lidovém léčitelství se kdysi používala k léčení revmatismu. Lidové názvy jsou třeba slepičí mor, pohanina, soplánka, bolehlava.

Text i foto: Dalibor Marounek

Nejčtenější články

NONSTOP – lov ryb po půlnoci. Proč s ním všichni dělají takovou vědu?

Dříve jsem byl velkým propagátorem lovu ryb pře půlnoc, nyní již mám pochyby, jak moc jde o výhodu moci chytat ryby celou noc. Po několika letech, co na revírech v NONSTOP režimu chytám, jsem totiž zjistil, že těch ryb, chycených v noci, zase až tak moc není.

Cíleně pro rybí maso chodí k vodě jen něco málo přes 4 % registrovaných rybářů

Z naší ankety s otázkou: „Proč vlastně rybařím?“, jasně vyplývá, že k vodě pro rybí maso chodí jen malé procento rybářů. Většina nás rybářů má totiž jiný důvod, proč vlastně k vodě na ryby chodí. Možná budete překvapeni, jak více jak 8 000 rybářů, v naší anketě, tedy hlasovalo.

Žebrové krmítko naplněné pečivem

V žebrovém krmítku skvěle drží jak větší kusy rohlíku, tak i kousky chleba. Lze pečivem naplnit a plně nahradit klasickou zakrmovací směs. I když jde o nouzové řešení, pokud nám například dojde zakrmovací směs, občas se vyplatí pečivo nasadit i místo krmné směsi jako hlavní zakrmovací složku krmení.

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
Další informace Rozumím