Rybářský rozcestník

Sasanka hajní – Anemone nemorosa

Vytrvalá bylina se žlutohnědým, plazivým oddenkem vysoká až 25 cm, z čeledi pryskyřičnikovitých. Rostlina je v čerstvém stavu jedovatá, jedovatá je i šťáva rostliny, otravy se projevují zvracením, průjmy, bolesti břicha, šťáva způsobuje na pokožce puchýře, záněty.

sasankasasankahlízenka

Název latinsky

Anemone nemorosa

Jiný název

slepičí mor, pohanina, soplánka, bolehlava

Rozpoznávací znaky

Květní lodyha je jednoduchá se 3 řapíkatými, růžicovitě rozloženými listy. Květy 2cm - 4 cm se 6 až 12 okvětními plátky, které jsou bílé, vzácně světle modré. Uvnitř květu žluté tyčinky a pýřité pestíky. Plod je nažka veliká až 5 mm. Doba květu březen-květen.

Výskyt

Vyskytuje se hojně ve vlhčích listnatých lesích a hájích, na březích vodních toků, často tvoří souvislý porost. Daří se jí na humózních, vlhkých, kyprých půdách v lesích, hájích s dostatkem světla.

Obecně

U nás hojný druh. Tvoří rozsáhlé porosty. Vyskytuje se na čerstvých, vlhkých, kyprých a hlavně humózních půdách. Na sasance parazituje houba hlízenka sasanková – Dumontinia tuberosa.

V lidovém léčitelství se kdysi používala k léčení revmatismu. Lidové názvy jsou třeba slepičí mor, pohanina, soplánka, bolehlava.

Text i foto: Dalibor Marounek

Nejčtenější články

Vytuněná umělá kukuřice

Umělá kukuřice se dá použít samostatně nebo v kombinaci s jinými nástrahami. Především při chytání ryb vlasovou metodou, tedy s montáží s háčkem, pod který umisťujeme nástrahu, udělá kus práce. Nejen, že zůstane u háčku i přes úpornou snahu drobnějších rybek ji pozřít, ale také dokáže, v Pop Up variantě, přívěs pod háčkem přizvednout a tak nástrahy na vlasu zatraktivnit. Ne každý rybář ví, že umělé nástrahy jsou také skvělým nosičem pachové stopy…

Ryba v české kuchyni – 6. díl

Zhruba před 150 lety bylo možno ulovit na jediné české řece Labi ryby, které se v jiných řekách v Čechách nevyskytovaly. Bylo to dané tím, že Labe v helgolandském zálivu v Německu ústí do Severního moře. Mnoho mořských ryb se dostalo z moře do Labe a proto se zde náhodně lovily, viz minulý díl, lososi. Ale nejen oni! Jsou zaznamenány úlovky například labských jeseterů. Šlo o jesetera obecného – Acipenser sturio, dnes nazýván jeseter velký. Že šlo o mohutné ryby, dokládají kroniky a staré zápisy.

Mikbaits Masters 2023

Zveme vás na 2. ročník Mikbaits Masters konaném na Podnovoveském rybníku od 1.6 do 4.6. 2023. Závod probíhá systémem chyt‘ a pust‘. Soutěží dvou-tříčlenná družstva, která loví na 4 pruty, každý prut s jedním návazcem a jedním háčkem. Háčky s protihrotem povoleny! Povolen lov pouze na položenou délka návazce POVOLEN max. 80 cm!