Rybářský rozcestník

Sasanka hajní – Anemone nemorosa

Vytrvalá bylina se žlutohnědým, plazivým oddenkem vysoká až 25 cm, z čeledi pryskyřičnikovitých. Rostlina je v čerstvém stavu jedovatá, jedovatá je i šťáva rostliny, otravy se projevují zvracením, průjmy, bolesti břicha, šťáva způsobuje na pokožce puchýře, záněty.

sasankasasankahlízenka

Název latinsky

Anemone nemorosa

Jiný název

slepičí mor, pohanina, soplánka, bolehlava

Rozpoznávací znaky

Květní lodyha je jednoduchá se 3 řapíkatými, růžicovitě rozloženými listy. Květy 2cm - 4 cm se 6 až 12 okvětními plátky, které jsou bílé, vzácně světle modré. Uvnitř květu žluté tyčinky a pýřité pestíky. Plod je nažka veliká až 5 mm. Doba květu březen-květen.

Výskyt

Vyskytuje se hojně ve vlhčích listnatých lesích a hájích, na březích vodních toků, často tvoří souvislý porost. Daří se jí na humózních, vlhkých, kyprých půdách v lesích, hájích s dostatkem světla.

Obecně

U nás hojný druh. Tvoří rozsáhlé porosty. Vyskytuje se na čerstvých, vlhkých, kyprých a hlavně humózních půdách. Na sasance parazituje houba hlízenka sasanková – Dumontinia tuberosa.

V lidovém léčitelství se kdysi používala k léčení revmatismu. Lidové názvy jsou třeba slepičí mor, pohanina, soplánka, bolehlava.

Text i foto: Dalibor Marounek

Nejčtenější články

Jak jednoduše opláchnout nafukovací člun

Kdo vozí k vodě nafukovací čluny, moc dobře ví, jak moc po vytažení z vody jsou špinavé, zvláště, pokud je rybář u vody déle a zažije nějakou tu bouřku. Hlavně na řekách se na spodní straně člunu usazuje kde co. A pokud zaprší, či parkujeme s člunem pod stromy, ani vnitřek člunu nebývá neposkvrněný. Kdo by pak chtěl vozit tuto hrubou špínu domů? 🙂

Co vše lze nastražit na přívěs háčku

Kromě klasického boilies, případně pelet lze na přívěs háčku nastražit kde co. Od červů, žížal, ale i jiné živé havěti také různě upravené pečivo, listy, květy či snítky trav nebo rákosu, ale také ovoce. A to nemluvím o sýrech a různých dalších dobrotách, co si rybář odtrhne u huby, aby zvýšil svoji šanci chytit nějakou tu pěknou rybu.

Bonduelle Gold Chilli – kukuřice nejen do chladné podzimní vody

Zkušeným rybářům asi nemusím vysvětlovat, že právě nakládaná kukuřice Bonduelle nejlépe přemlouvá kaprovité ryby k záběru a to jak bílou rybu, tak i kapry a amury. Ale už jste vyzkoušeli chytat ryby na Bonduelle Gold Chilli, tedy ostrou variantu této nakládané kukuřice?