Rybářský rozcestník

Bezkolenec rákosovitý (Molinia arundinacea)

Statná vytrvalá tuhá travina, která dorůstá výšky až 2 m, z čeledi lipnicovitých. Bezkolenec rákosovitý je považován za vlhkomilnou rostlinu rostoucí často podél řek a na březích jezer a rybníků, ale můžeme se s ním setkat i na suchých loukách.

Bezkolenec rákosovitý (Molinia arundinacea) - klásky
BezkolenecBezkolenec

Název latinsky

Molinia arundinacea

Rozpoznávací znaky

Listy vyrůstají ze stébla blízko u země. Květenství je řídká rozložená lata. Drobné z boku zmáčknuté klásky, jsou neseny na dlouhých stopkách. Klásky mají po 2-6 kvítcích, doba květu je srpen. Plodem jsou drobné tmavě hnědé obilky.

Výskyt

Roste ve střední a jihovýchodní Evropě a v mírném pásu západní Asie. V Česku ho lze roztroušeně nalézt od nížin až po podhůří na vlhkých loukách, ve vlhkých listnatých lesích kolem rybníků, jezer, řek atd. , ale stejně tak se s touto rostlinou můžeme setkat i na suchých loukách.

Obecně

Rostlina vyrůstá v uzavřených mohutných a vysokých trsech z dřevnatějícího oddenku, dutá stébla za dobrých podmínek vyrůstají až do výšky 2 m. Jako pícnina není vhodný, je příliš tuhý. Rostlina se využívá pro okrasné účely, byly vyšlechtěny různé kultivary, lišící se vzrůstem, barvou. 

Nejčtenější články

5 základních rybářských uzlů, které by měl znát každý rybář

Ano, je to tak. Každý rybář by měl umět pár základních rybářských uzlů, které mu umožní si uvázat potřebné montáže a návazce. Bez znalostí alespoň několika málo uzlů to prostě nejde, stát se samostatným rybářem a to i přes to, že na rybářském trhu se objevuje čím dál více rybářských návazců navázaných přímo od jednotlivých výrobců. Montáže si nakonec rybář většinou musí umět navázat sám.

Ryba v české kuchyni – 6. díl

Zhruba před 150 lety bylo možno ulovit na jediné české řece Labi ryby, které se v jiných řekách v Čechách nevyskytovaly. Bylo to dané tím, že Labe v helgolandském zálivu v Německu ústí do Severního moře. Mnoho mořských ryb se dostalo z moře do Labe a proto se zde náhodně lovily, viz minulý díl, lososi. Ale nejen oni! Jsou zaznamenány úlovky například labských jeseterů. Šlo o jesetera obecného – Acipenser sturio, dnes nazýván jeseter velký. Že šlo o mohutné ryby, dokládají kroniky a staré zápisy.

Kam s úhořem na háčku? Kbelík je ideální!

Každý, kdo někdy vytáhl úhoře z vody ví, že bojuje i na souši a ne a ne se uklidnit. Pak je moc těžké mu háček vytáhnout z tlamky. A nejen to, necháte-li ho malou chvíli vyset na vlasci, začne se do něj zamotávat, dokáže se tak neuvěřitelně zamotat do vlasce, až se začne často škrtit. Hrozí nejen jeho poškození, ale také brzké uhynutí. Kam tedy s ním těsně po vytažení z vody?