Rybářský rozcestník

Popenec břečťanolistý – Glechoma hederacea

Vytrvalá plazivá, poléhavá bylina, vysoká až 30 cm s kořenujícím oddenkem z čeledi hluchavkovitých. Popenec je hojná, nenápadná rostlina, častá v lužních lesích, v křovinách, na loukách, hájích. Vyskytne-li se na zahradě nebo trávníku jde o úporný plevel, které se nejde jen tak zbavit.

popenecpopenec

Název latinsky

Glechoma hederacea

Jiný název

Popenec břečťanovitý, obecný, lidový název je opoňka.

Rozpoznávací znaky

Plazivá, poléhavá bylina, vysoká až 30 cm s kořenujícím oddenkem z čeledi hluchavkovitých. Lodyha lysá nebo pýřitá, větvená na bázi listnatá s dlouhými výhonky. Listy řapíkaté, vstřícné, ledvinovité až srdčité, hrubě vroubkované. Květy drobné, fialové sedí v úžlabí středních a horních lístků, zřídka kvete i bíle, růžově, modře. Plodem jsou tvrdky. Doba růstu od března, kvete od konce dubna do června.

Obecně

Jedna z prvních jarních bylinek, kterou si společně se sedmikráskou nebo mladou pampeliškou můžeme nasbírat a zpestřit si s ní jídlo, nebo popenec můžeme také rozmixovat do smoothie. Má rád vlhčí stanoviště, proto ho nejčastěji najdeme v lužních lesích, u potůčků, řek či mokřadů, ale také na loukách a stráních, či podél cest.

Rostlina má aromatickou, balzamickou vůni a nahořklou chuť. V kuchyni se používá z jara do polévek, omáček, velikonoční nádivky.

Zajímavosti

Má i léčivé účinky, předmětem sběru je kvetoucí nať. Usušená nať ve formě čajů tlumí průjmy, zlepšuje trávení, vzbuzuje chuť k jídlu a celkově podporuje látkovou výměnu. Detoxikuje játra, tlumí zánětlivé a svědící projevy při kožních onemocněních. Ve středověku byl považován za zázračnou bylinu proti moru a očarování. Popenec obsahuje vitamín C a provitamín A.

Text i foto: Dalibor Marounek

Nejčtenější články

Atraktory ve spreji – šikovná pomůcka zkušeného rybáře

Atraktory jsou určeny výhradně pro zatraktivnění nástrah a návnad jak pro lov kaprovitých ryb, tak i pro lov dravců. Prodávají se v různých variantách, ale velmi oblíbené, hlavně u zkušených rybářů, jsou ve formě sprejů.

Základy výběru správného stanu pro rybáře

Rybářské stany a bivaky tvoří samostatný segment v rozsáhlé nabídce stanů. Jak se v něm zorientovat a které parametry jsou pro nákup úplně nejdůležitější?

Metlička na míchání zakrmovacích směsí

Metlička na promíchání zakrmovacích směsí v kombinaci s bateriovou vrtačkou nám usnadní důkladné spojení všech vnadících složek. Jde o skvělého pomocníka. Právě správné promíchání zakrmovací směsi nám může pomoci k pěkným úlovkům.

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
Další informace Rozumím