Rybářský rozcestník

Popenec břečťanolistý – Glechoma hederacea

Vytrvalá plazivá, poléhavá bylina, vysoká až 30 cm s kořenujícím oddenkem z čeledi hluchavkovitých. Popenec je hojná, nenápadná rostlina, častá v lužních lesích, v křovinách, na loukách, hájích. Vyskytne-li se na zahradě nebo trávníku jde o úporný plevel, které se nejde jen tak zbavit.

popenecpopenec

Název latinsky

Glechoma hederacea

Jiný název

Popenec břečťanovitý, obecný, lidový název je opoňka.

Rozpoznávací znaky

Plazivá, poléhavá bylina, vysoká až 30 cm s kořenujícím oddenkem z čeledi hluchavkovitých. Lodyha lysá nebo pýřitá, větvená na bázi listnatá s dlouhými výhonky. Listy řapíkaté, vstřícné, ledvinovité až srdčité, hrubě vroubkované. Květy drobné, fialové sedí v úžlabí středních a horních lístků, zřídka kvete i bíle, růžově, modře. Plodem jsou tvrdky. Doba růstu od března, kvete od konce dubna do června.

Obecně

Jedna z prvních jarních bylinek, kterou si společně se sedmikráskou nebo mladou pampeliškou můžeme nasbírat a zpestřit si s ní jídlo, nebo popenec můžeme také rozmixovat do smoothie. Má rád vlhčí stanoviště, proto ho nejčastěji najdeme v lužních lesích, u potůčků, řek či mokřadů, ale také na loukách a stráních, či podél cest.

Rostlina má aromatickou, balzamickou vůni a nahořklou chuť. V kuchyni se používá z jara do polévek, omáček, velikonoční nádivky.

Zajímavosti

Má i léčivé účinky, předmětem sběru je kvetoucí nať. Usušená nať ve formě čajů tlumí průjmy, zlepšuje trávení, vzbuzuje chuť k jídlu a celkově podporuje látkovou výměnu. Detoxikuje játra, tlumí zánětlivé a svědící projevy při kožních onemocněních. Ve středověku byl považován za zázračnou bylinu proti moru a očarování. Popenec obsahuje vitamín C a provitamín A.

Text i foto: Dalibor Marounek

Nejčtenější články

Kam v létě za rybařením – tipy na výlety s celou rodinou

Léto je ideální dobou pro to, trávit většinu času s rodinou nebo partou přátel poblíž vody. Rybářům se pak už jen nabízí možnost spojit příjemné s užitečným, vzít své nejbližší za dobrodružstvím a ukázat jim v čem tkví kouzlo rybaření. Která místa v Čechách jsou pro rodiny či větší partu lidí ty nejlepší?

Kde vzít masné červy, když je rybář zapomene doma

Masní červi rozhodně patří mezi nejoblíbenější nástrahu především plavačkářů, ale i rybářů chytající například s feederovými pruty. Právě na menší ryby jde o dokonalou nástrahu. Ovšem co si počít, když je zapomeneme doma?

Víte, jaký je rozdíl mezi celosvazovou povolenkou a povolenkou celorepublikovou?

Každý rok nám do redakce píše či volá mnoho rybářů, kterým není jasné, jaký je rozdíl mezi povolenkou k lovu ryb celosvazovou a povolenkou celorepublikovou. Přitom není až tak těžké to všeobecně definovat. Celosvazové povolenky platí na všech revírech územních svazů ČRS a na revírech Rady ČRS. Celorepublikové povolenky platí na všech revírech územních svazů, na revírech Rady ČRS a navíc i na revírech Moravského rybářského svazu.