Rybářský rozcestník

Popenec břečťanolistý – Glechoma hederacea

Vytrvalá plazivá, poléhavá bylina, vysoká až 30 cm s kořenujícím oddenkem z čeledi hluchavkovitých. Popenec je hojná, nenápadná rostlina, častá v lužních lesích, v křovinách, na loukách, hájích. Vyskytne-li se na zahradě nebo trávníku jde o úporný plevel, které se nejde jen tak zbavit.

popenecpopenec

Název latinsky

Glechoma hederacea

Jiný název

Popenec břečťanovitý, obecný, lidový název je opoňka.

Rozpoznávací znaky

Plazivá, poléhavá bylina, vysoká až 30 cm s kořenujícím oddenkem z čeledi hluchavkovitých. Lodyha lysá nebo pýřitá, větvená na bázi listnatá s dlouhými výhonky. Listy řapíkaté, vstřícné, ledvinovité až srdčité, hrubě vroubkované. Květy drobné, fialové sedí v úžlabí středních a horních lístků, zřídka kvete i bíle, růžově, modře. Plodem jsou tvrdky. Doba růstu od března, kvete od konce dubna do června.

Obecně

Jedna z prvních jarních bylinek, kterou si společně se sedmikráskou nebo mladou pampeliškou můžeme nasbírat a zpestřit si s ní jídlo, nebo popenec můžeme také rozmixovat do smoothie. Má rád vlhčí stanoviště, proto ho nejčastěji najdeme v lužních lesích, u potůčků, řek či mokřadů, ale také na loukách a stráních, či podél cest.

Rostlina má aromatickou, balzamickou vůni a nahořklou chuť. V kuchyni se používá z jara do polévek, omáček, velikonoční nádivky.

Zajímavosti

Má i léčivé účinky, předmětem sběru je kvetoucí nať. Usušená nať ve formě čajů tlumí průjmy, zlepšuje trávení, vzbuzuje chuť k jídlu a celkově podporuje látkovou výměnu. Detoxikuje játra, tlumí zánětlivé a svědící projevy při kožních onemocněních. Ve středověku byl považován za zázračnou bylinu proti moru a očarování. Popenec obsahuje vitamín C a provitamín A.

Text i foto: Dalibor Marounek

Nejčtenější články

NONSTOP – lov ryb po půlnoci. Proč s ním všichni dělají takovou vědu?

Dříve jsem byl velkým propagátorem lovu ryb pře půlnoc, nyní již mám pochyby, jak moc jde o výhodu moci chytat ryby celou noc. Po několika letech, co na revírech v NONSTOP režimu chytám, jsem totiž zjistil, že těch ryb, chycených v noci, zase až tak moc není.

Cíleně pro rybí maso chodí k vodě jen něco málo přes 4 % registrovaných rybářů

Z naší ankety s otázkou: „Proč vlastně rybařím?“, jasně vyplývá, že k vodě pro rybí maso chodí jen malé procento rybářů. Většina nás rybářů má totiž jiný důvod, proč vlastně k vodě na ryby chodí. Možná budete překvapeni, jak více jak 8 000 rybářů, v naší anketě, tedy hlasovalo.

Žebrové krmítko naplněné pečivem

V žebrovém krmítku skvěle drží jak větší kusy rohlíku, tak i kousky chleba. Lze pečivem naplnit a plně nahradit klasickou zakrmovací směs. I když jde o nouzové řešení, pokud nám například dojde zakrmovací směs, občas se vyplatí pečivo nasadit i místo krmné směsi jako hlavní zakrmovací složku krmení.

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
Další informace Rozumím