Rybářský rozcestník

Bažanka vytrvalá – Mercurialis perennis

Vytrvalá bylina se čtyřhrannou, mírně pýřitou, lodyhou vysoká až 40 cm. Patří do čeledi pryšcovitých. Bažanka vytrvalá roste hojně, často v lužních lesích. Vyskytuje se především kolem říčních koryt.

bažankabažankabažanka

Název latinsky

Mercurialis perennis

Jiný název

Sračka, Merkurova bylina, Švestka, Tlustý Jan...

Rozpoznávací znaky

V horní části nevětvené lodyhu vyrůstají kopinaté listy. Rostlina je dvojdomá, rostou tedy rostliny se samčími a samičími květy. Samčí květenství je klasnaté, složené z chudokvětých klubíček. Samičí květy jsou v drobných stopkatých květenstvích, Květy jsou žlutozelené, doba květu duben- květen. Plody jsou dvoupouzdré štětinaté tobolky veliké až 5 mm, které jsou v době zralosti, vystřelovány do okolí. Rozmnožuje se rovněž dlouhými plazivými oddenky.

Výskyt

Rostlina roste hojně často v lužních lesích, vyskytuje se kolem říčních koryt. Svědčí ji stinné i prosvětlenější prostředí s větší vlhkostí a půdy slabě kyselé bohaté na živiny.

Obecně

Rostlina je jedovatá při větším požití může vyvolat zdravotní problémy, nevolnost, slabost, průjem, celková otrava však nehrozí. V lidovém léčitelství se používala jako projímadlo, zevně na spáleniny a otevřené rány. Lidové názvy jsou třeba sračka, Merkurova bylina, švestka, tlustý Jan.

Text i foto: Dalibor Marounek, dopisovatel našeho webu

Nejčtenější články

NONSTOP – lov ryb po půlnoci. Proč s ním všichni dělají takovou vědu?

Dříve jsem byl velkým propagátorem lovu ryb pře půlnoc, nyní již mám pochyby, jak moc jde o výhodu moci chytat ryby celou noc. Po několika letech, co na revírech v NONSTOP režimu chytám, jsem totiž zjistil, že těch ryb, chycených v noci, zase až tak moc není.

Cíleně pro rybí maso chodí k vodě jen něco málo přes 4 % registrovaných rybářů

Z naší ankety s otázkou: „Proč vlastně rybařím?“, jasně vyplývá, že k vodě pro rybí maso chodí jen malé procento rybářů. Většina nás rybářů má totiž jiný důvod, proč vlastně k vodě na ryby chodí. Možná budete překvapeni, jak více jak 8 000 rybářů, v naší anketě, tedy hlasovalo.

Žebrové krmítko naplněné pečivem

V žebrovém krmítku skvěle drží jak větší kusy rohlíku, tak i kousky chleba. Lze pečivem naplnit a plně nahradit klasickou zakrmovací směs. I když jde o nouzové řešení, pokud nám například dojde zakrmovací směs, občas se vyplatí pečivo nasadit i místo krmné směsi jako hlavní zakrmovací složku krmení.

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
Další informace Rozumím