Rybářský rozcestník

Bažanka vytrvalá – Mercurialis perennis

Vytrvalá bylina se čtyřhrannou, mírně pýřitou, lodyhou vysoká až 40 cm. Patří do čeledi pryšcovitých. Bažanka vytrvalá roste hojně, často v lužních lesích. Vyskytuje se především kolem říčních koryt.

bažankabažankabažanka

Název latinsky

Mercurialis perennis

Jiný název

Sračka, Merkurova bylina, Švestka, Tlustý Jan...

Rozpoznávací znaky

V horní části nevětvené lodyhu vyrůstají kopinaté listy. Rostlina je dvojdomá, rostou tedy rostliny se samčími a samičími květy. Samčí květenství je klasnaté, složené z chudokvětých klubíček. Samičí květy jsou v drobných stopkatých květenstvích, Květy jsou žlutozelené, doba květu duben- květen. Plody jsou dvoupouzdré štětinaté tobolky veliké až 5 mm, které jsou v době zralosti, vystřelovány do okolí. Rozmnožuje se rovněž dlouhými plazivými oddenky.

Výskyt

Rostlina roste hojně často v lužních lesích, vyskytuje se kolem říčních koryt. Svědčí ji stinné i prosvětlenější prostředí s větší vlhkostí a půdy slabě kyselé bohaté na živiny.

Obecně

Rostlina je jedovatá při větším požití může vyvolat zdravotní problémy, nevolnost, slabost, průjem, celková otrava však nehrozí. V lidovém léčitelství se používala jako projímadlo, zevně na spáleniny a otevřené rány. Lidové názvy jsou třeba sračka, Merkurova bylina, švestka, tlustý Jan.

Text i foto: Dalibor Marounek, dopisovatel našeho webu

Nejčtenější články

Atraktory ve spreji – šikovná pomůcka zkušeného rybáře

Atraktory jsou určeny výhradně pro zatraktivnění nástrah a návnad jak pro lov kaprovitých ryb, tak i pro lov dravců. Prodávají se v různých variantách, ale velmi oblíbené, hlavně u zkušených rybářů, jsou ve formě sprejů.

Metlička na míchání zakrmovacích směsí

Metlička na promíchání zakrmovacích směsí v kombinaci s bateriovou vrtačkou nám usnadní důkladné spojení všech vnadících složek. Jde o skvělého pomocníka. Právě správné promíchání zakrmovací směsi nám může pomoci k pěkným úlovkům.

Základy výběru správného stanu pro rybáře

Rybářské stany a bivaky tvoří samostatný segment v rozsáhlé nabídce stanů. Jak se v něm zorientovat a které parametry jsou pro nákup úplně nejdůležitější?

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
Další informace Rozumím