Rybářský rozcestník

Bažanka vytrvalá – Mercurialis perennis

Vytrvalá bylina se čtyřhrannou, mírně pýřitou, lodyhou vysoká až 40 cm. Patří do čeledi pryšcovitých. Bažanka vytrvalá roste hojně, často v lužních lesích. Vyskytuje se především kolem říčních koryt.

bažankabažankabažanka

Název latinsky

Mercurialis perennis

Jiný název

Sračka, Merkurova bylina, Švestka, Tlustý Jan...

Rozpoznávací znaky

V horní části nevětvené lodyhu vyrůstají kopinaté listy. Rostlina je dvojdomá, rostou tedy rostliny se samčími a samičími květy. Samčí květenství je klasnaté, složené z chudokvětých klubíček. Samičí květy jsou v drobných stopkatých květenstvích, Květy jsou žlutozelené, doba květu duben- květen. Plody jsou dvoupouzdré štětinaté tobolky veliké až 5 mm, které jsou v době zralosti, vystřelovány do okolí. Rozmnožuje se rovněž dlouhými plazivými oddenky.

Výskyt

Rostlina roste hojně často v lužních lesích, vyskytuje se kolem říčních koryt. Svědčí ji stinné i prosvětlenější prostředí s větší vlhkostí a půdy slabě kyselé bohaté na živiny.

Obecně

Rostlina je jedovatá při větším požití může vyvolat zdravotní problémy, nevolnost, slabost, průjem, celková otrava však nehrozí. V lidovém léčitelství se používala jako projímadlo, zevně na spáleniny a otevřené rány. Lidové názvy jsou třeba sračka, Merkurova bylina, švestka, tlustý Jan.

Text i foto: Dalibor Marounek, dopisovatel našeho webu

Nejčtenější články

Jak jednoduše opláchnout nafukovací člun

Kdo vozí k vodě nafukovací čluny, moc dobře ví, jak moc po vytažení z vody jsou špinavé, zvláště, pokud je rybář u vody déle a zažije nějakou tu bouřku. Hlavně na řekách se na spodní straně člunu usazuje kde co. A pokud zaprší, či parkujeme s člunem pod stromy, ani vnitřek člunu nebývá neposkvrněný. Kdo by pak chtěl vozit tuto hrubou špínu domů? 🙂

Co vše lze nastražit na přívěs háčku

Kromě klasického boilies, případně pelet lze na přívěs háčku nastražit kde co. Od červů, žížal, ale i jiné živé havěti také různě upravené pečivo, listy, květy či snítky trav nebo rákosu, ale také ovoce. A to nemluvím o sýrech a různých dalších dobrotách, co si rybář odtrhne u huby, aby zvýšil svoji šanci chytit nějakou tu pěknou rybu.

Bonduelle Gold Chilli – kukuřice nejen do chladné podzimní vody

Zkušeným rybářům asi nemusím vysvětlovat, že právě nakládaná kukuřice Bonduelle nejlépe přemlouvá kaprovité ryby k záběru a to jak bílou rybu, tak i kapry a amury. Ale už jste vyzkoušeli chytat ryby na Bonduelle Gold Chilli, tedy ostrou variantu této nakládané kukuřice?