Rybářský rozcestník

Montáž na chytání dravců pomocí tyrolského dřívka

Při vláčení po dně je skvělá pomůcka, proti přílišnému váznutí, tzv. tyrolské dřívko, což je umělohmotná trubička na jednom konci s očkem a na druhém opatřená závažím. Táhne se, spolu s nástrahou, po dně a víří sedimenty dna, což často dravce může přesvědčit k útoku.

Tyrolskénastrazeni-rybky
  1. vláčecí prut s vhodným navijákem a vlascem s malou rozpínavostí (25 až 30 mm)
  2. tyrolské dřívko 15 až 60 g, velikost volíme podle zvolené nástrahy, hloubky lovného místa a síly proudu
  3. anti-tangle boom, jinak průjezd ve tvaru „T“ nebo lidově hokejka s obratlíkem a karabinkou
  4. lankový návazec s obratlíkem dlouhý asi 60 cm, na štiky a sumce, jemný návazec z vlasce na okouny a candáty na konci s jendoháčkem nebo dvojháčkem velikosti přiměřený k nástraze
  5. rybka nastražená prošitím, nebo za nosní dírku pomocí dvojháčku nebo jednoháčku, v ústech by měla mít polystyren nebo korek
Tyrolské dřívko

Tyrolské dřívko

Stručný popis navázání montáže:

Na kmenovou šňůru navlékneme anti-tangle boom, pak korálek nebo gumovou kuličku jako stoper a obratlík s karabinkou, ten navážeme napevno. Při chytání pak na „T“ průjezd připneme tyrolské dřívko, to volíme o váze podle hloubky dna a případně podle síly proudu. Návazce používáme dva druhy, pro jemnější chytání připravené z vlasce, pro chytání štik a sumců z ocelového lanka nebo pletené šňůry vyztužené ocelovým lankem. Háčky používáme také dvojího typu, buď dvojháčky, nebo jednoháčky, které umisťujeme buď přes ústní dutinu a nosní dírku, nebo rybky prošíváme s dvojháčkem umístěným v ocasní části. Aby nástraha dobře ve vodě pracovala, rybku musíme naplnit korkem nebo polystyrénem. Také lze rybku pomocí injekční stříkačky naplnit vzduchem, to také dobře funguje!

Detail nastražení rybky:

Detail nastražení mrtvé rybky při vláčení

Detail nastražení mrtvé rybky při vláčení

Velikost rybek volíme podle cílové ryby, kterou chceme chytnout. Na okouny a candáty použijeme vlasec, na štiky a sumce pak kovové lanko. Rybku buď prošíváme pomocí jehly, jedno nebo dvojháček umisťujeme do ocasu nástražní rybky nebo přes ústa za nosní otvor. Do úst nástražní rybky vkládáme korek nebo polystyren, případně ji můžeme nafouknout vzduchem pomocí injekční stříkačky.

Nejčtenější články

Legenda rybích labužníků – ježdík obecný

Tahle malá okounovitá ryba byla před 150-100 lety v kuchyni ve velké oblibě, ovšem už ne tak u rybářů při výlovech. Byla doslova postrachem, v rybnících v minulosti ježdíků bývalo tisíce a při výlovu byli všude přítomní, při brakování (přebírání ryb) pak působili rybářům jejich hřbetní ploutve hluboké, špatně hojící se rány. Pro rybáře to byl bezvýznamný škůdce, ale naši předkové si dovedli vážit každé přírodní poctivé potraviny.

Český tým vybojoval bronz na 28. Mistrovství Evropy v muškaření

Český reprezentační tým zaznamenal úspěch na 28. Mistrovství Evropy v muškaření, které hostilo Polsko. V silné konkurenci evropských týmů se naši rybáři umístili na skvělém třetím místě za domácím Polskem a Francií.

Proč zkušení rybáři suší boilies?

Usušené boilies může zásadně zvýšit úspěšnost lovu kaprů a to i těch velmi opatrných. Hlavně při lovu kaprů v teplé letní vodě, ale i při větší aktivitě drobné bílé ryby, je důležité použít jako nástrahu právě vytvrzené boilies díky jeho proschnutí. Usušené koule ztvrdnou, stanou se odolnějšími proti okusu drobné ryby a také se prodlouží jejich poločas rozpadu.