Rybářský rozcestník

Lov dravců na polotěžko

Tato montáž slouží na chytání štik nebo candátů se splávkem ukotveným ke dnu olůvkem. Ale skvěle se na ni dají chytat i úhoři. Vhodná jak do mírného proudu, tak i do klidné vody. Oproti klasické položené má tato montáž tu výhodu, že rybář vidí v každém okamžiku lovu, kde se nachází jeho nástraha a pozorovat splávek je zábava! Když ryba zabere, je vidět směr, kterým ryba uhání a tak podle situace lze uspíšit nebo naopak oddálit zaseknutí. Tento způsob lovu se hodí využít i za mírného větru, nepříznivého počasí, například za deště, za tmy, pokud splávek opatříme chemickým světýlkem. Do velkého proudu bych ale tuto montáž nevolil!

  1. kmenový vlasec o tlouščce 0,28 nebo 0,30 mm i více, nebo pletenka o nosnosti nejméně 15 kg
  2. splávek navázaný a zajištěný například jako klasický „angličák“ stopery
  3. olovo (vhodné závaží) fixované na kmenovém vlasci, například na karabince, na které je také připnutý vhodný návazec, nejlépe lanko s jedno nebo dvojháčkem, mrtvý rybka napíchnutá za zadní část, lze ji vycpat korkem, aby se vznášela ve vodním sloupci
  4. nástražní rybka může po náhozu ležet na dně, nebo, pokud ji vycpeme korkem nebo polystyrenem, bude se pak pěkně vznášet ve vodním sloupci, nebo můžeme háček opatřit rousnicí, pak nám může zabrat úhoř, ale klidně i kapr!

Detail montáže, splávek opatřený chemickým světlem

Podrobnější popis navázání montáže:

Na kmenový vlasec nebo pletenku o nosnosti nejméně 15 kg navlékneme stoper, pak splávek typu „Angličák„, opět navlékneme stoper, pak olovo které zafixujeme a vlasec ukončíme obratlíkem s karabinkou. Do karabinky navlékneme oko montáže, ta by měla být nejlépe z pleteného lanka dlouhá 30 až 50 cm, ukončená jedno, dvoj, nebo trojháčkem zapíchnutým do zadní části mrtvé nástražní rybky. Nástražní rybka bude po náhozu ležet na dně, nebo, pokud ji vycpeme korkem nebo polystyrenem, bude se pak pěkně vznášet ve vodním sloupci. Pokud budeme cíleně chytat úhoře, pak na jednoháček navlékneme rousnici.

Splávek v mírně proudné vodě ….

Technika lovu:

Tento způsob lovu se hodí využít za mírného větru, nepříznivého počasí, například za deště či v noci v momentě, kdy se nechcete aktivně podílet na lovu, ale posedět si chvíli v křesle. Většinou takto chytáme v klidné, nebo jen mírně proudné vodě. Prut lze doplnit akustickým signalizátorem, přitom lze stále pozorovat splávek, ale pokud si zdřímnete, záběr vám neuteče! ? Když ryba zabere, je vidět směr, kterým ryba uhání a tak podle situace lze uspíšit nebo naopak oddálit zaseknutí, záleží, zda chytáme u nějaké vázky, nebo naopak na volném prostranství.

Nejčtenější články

Proč zkušení rybáři suší boilies?

Usušené boilies může zásadně zvýšit úspěšnost lovu kaprů a to i těch velmi opatrných. Hlavně při lovu kaprů v teplé letní vodě, ale i při větší aktivitě drobné bílé ryby, je důležité použít jako nástrahu právě vytvrzené boilies díky jeho proschnutí. Usušené koule ztvrdnou, stanou se odolnějšími proti okusu drobné ryby a také se prodlouží jejich poločas rozpadu.

Obal na pruty z džínů (riflí)

Obal na pruty si můžete samozřejmě koupit. Ale nejen pro šetřílky tu máme tip na obal na pruty ušitý ze starých džínsů. A nemusí jít jenom o obal na pruty, stejně tak si do přešitých riflí můžete k vodě nosit podběrák, stojan, vidličky…

Pozvánka na Pohár kněžny Ludmily

Místní organizace Mělník zve na 29. ročník závodu v plavané „Pohár kněžny Ludmily 2024“, který se koná 5. – 6. 10. 2024 na revíru Labe 14….