Rybářský rozcestník

Lov na položenou s montáží s průběžným olovem – na mrtvou rybku

Tuto montáž používáme nejčastěji na lov candátů, případně úhořů na mrtvou nástražní rybku. Díky průběžnému olovu a povolenému navijáku ani opatrná ryba, jako je candát, necítí odpor, když si vezme mrtvou nástrahu ze dna.

Lov na položenou s montáží s průběžným olovem.
  1. kmenový vlasec (šňůra) 25 a více mm, záleží na cílové rybě!
  2. průběžné olůvko na kmenovém vlasci, ten ukončený stoperem, obratlíkem s karabinkou
  3. návazec vhodný na dravce, mrtvá rybka nastražená za hlavu, hřbet, či prošitá nejlépe fluorocarbonem. Ale dá se použít i pletenka, tak 12 mm, nebo hotové návazce z materiálů co nejtenších, ale s dobrou nosností, na trhu jich je desítky druhů a jde spíše o preference rybáře. Já osobně mám rád černá, jemná lanka, co ale odolají i při záběru štiky. Stojí jedno kolem 8 až 12 korun, je tam již jak obratlík, tak karabinka …

Stručný popis navázání montáže:

Na kmenový vlasec navlékneme očko, nebo průjezd ve tvaru „T“, na něj pak nasadíme příhodné olůvko, tedy zátěž, na candáta dávme zátěž cca 30 g. Kmenový vlasec ukončíme obratlíkem s karabinkou, za tu pak zapneme návazec s mrtvou rybkou. Rybku, nebo její část prošijeme návazcem s háčkem nebo ji propíchneme přes tlamku hlavou, či napíchneme za hřbet.

Lov candátu na ploženou na mrtvou nebo živou rybku

Lov candátu na ploženou na mrtvou nebo živou rybku, na obrázku je rybka zamrazená.

Způsob chytání:

Prut pokládáme do vidliček špičkou k vodě. Záběr poznáme nejlépe pomocí čihátka (policajta), tedy klasika našich dědečků, toho dávám na prut až 80 cm do průvěsu, tedy pokud nefouká a chytáme na klidné, neproudné vodě. Krásně na něm poznáme nejen záběr, ale také v jaké fázi je polikání nástrahy rybou. Při chytání v proudné vodě je lepší využít elektronického signalizátoru záběru. Díky průběžné zátěži a položenému prutu, také povolené brzdě navijáku, ryba necítí odpor a tak na takto nastražený prut můžeme dostat i velmi opatrné ryby, což někteří camdáti jsou.

Chytání candátů - nástražní rybka s háčkem v přední části hlavy.

Chytání candátů – nástražní rybka s háčkem v přední části hlavy.

Nástraha:

Někdo preferuje jen části ryb, jiný nastražuje ryby celé, hlavou dolů, někdo je zase dává naopak … to nechám na každém z vás, já používám jak filety z ryb, tak celé rybky, obojí funguje. Na candáta dávám menší, asi 8 až 10 cm velké. Často je překrojím ve 2/3 délky (měřeno od hlavy), vnitřnosti a krev působí magicky. Nástraha se dá také nadipovat nějakým posilovačem. Lovné místo lze zakrmit kousky ryb, pokud je máte. Nekdo dává do tlamky rybky kus polystyrenu nebo korku, část rybky je pak nadednem a tak více viditelná pro projíždějící candáty, či jiné dravce.

Nastražení rybky na candáta - zakrmení místa pomocí PVA punčochy.

Nastražení rybky na candáta – zakrmení místa pomocí PVA punčochy.

Nejčtenější články

Největší dětské rybářské závody na rybníce Konopiště

Pořádáme již třetí ročník dětských závodů pro širokou veřejnost( není třeba rybářského lístku). Loňská účast byla 108 dětí. Každý malý závodník má v ceně startovného (100 kč) zajištěné jídlo a pití a drobný prezent. Do 50tého místa garantujeme věcné a hodnotné ceny.

Ryby v české kuchyni – 1. díl

Ryby se v Čechách konzumují po staletí. Dříve hlavně sladkovodní, nyní si oblibu získaly i ryby mořské. Asi nejvýznamnější rybou u nás byl odedávna kapr. Kapr se začal konzumovat již ve středověku a to díky rozmachu rybnikářství, kdy rybníky patřily k běžné součásti feudálních panství, ale i klášterů. Do výstavby rybníků se pak zapojily později i města.

Ryba v české kuchyni – 3. díl

Jak bylo uvedeno v minulých dílech, ryby se ve středověku objevovaly na stolech především šlechty, měšťanů a bohatších sedláků, ovšem postupem času si je mohl dopřát i chudý lid. Zakoupit se daly třeba na trzích, kde tehdy fungoval také barterový systém (směnný obchod), takže chudší vrstvy obyvatel mohly zakoupit nebo častěji směnit ryby od říčních rybářů, kteří je na trh dodávali. Rybáři občas ryby směnili za jiné zboží, za maso od řezníků, zeleninu, ale také košíky, či jiné potřeby do domácnosti, ale i pro práci.