Rybářský rozcestník

Losos (atlantský, tichomořský)

Losos atlantský (obecný) se vyskytuje v Severním Atlantiku a řekách, které se do něj vlévají. Losos tichomořský žije výhradně v Severním Pacifiku a s ním spojených řekách. Díky neúprosnému nadměrnému lovu a znečištění vody se počty volně žijících lososů snižují. Oproti tomu je v současnosti losos velmi úspěšně chován uměle. Mezi země známé chovem lososů patří Norsko, Irsko a Skotsko.

PrávěLososPrávěsockeye-losossalmon-losos

Název latinsky

Salmo salar

Jiný název

Salmon, Lachs, Salmón, Salmo, Saumon

Rozpoznávací znaky

Typický je pro něj leskle stříbrný, tmavě šedý hřbet a světlejší břicho. Barva lososa se mění během jeho života díky hormonálním vlivům. Lososi dorůstají maximální délky 1,50 metru a mohou vážit 35 kilogramů.

Výskyt

Losos atlantský (obecný) se vyskytuje v Severním Atlantiku a řekách, které se do něj vlévají. Losos tichomořský žije výhradně v Severním Pacifiku a s ním spojených řekách.

Obecně

Podobně jako siven patří losos do čeledi lososovitých. Uměle chovaný losos může být rozpoznán podle hřbetní ploutve, která je vykrojená v porovnání s typicky vyvinutou ploutví volně žijícího lososa. Spotřebitelé většinou rozpoznají lososa podle jeho charakteristicky světle červeného až růžového masa.

Losos se rodí jako sladkovodní ryba, ale ještě v relativně mladém věku nakonec migruje do moře. Tato migrace probíhá, když je losos dostatečně starý a mořská strava nepředstavuje žádný problém.

Losos pohlavně dozrává ve věku tří až šesti let a poté opouští mořské prostředí a cestuje proti proudu řek za účelem tření. Většinou musejí lososi překovat velké překážky, jako například plout proti proudu, proplout peřeje, kaskády a uměle vytvořené nádrže. I přesto lososi urazí značné vzdálenosti, někdy až 100 kilometrů za den. Během této cesty losos nepřijímá potravu. Období tření probíhá od října do prosince. Mladí lososi jsou rozpoznatelní podle červených skvrn na těle.

Kuchyňské zpracování:

Běžný spotřebitel většinou nedokáže rozpoznat rozdíl v chuti mezi vysoce kvalitním uměle chovaným a volně žijícím lososem. Toto lze rozeznat pouze na základě vnějších znaků, jako jsou například ploutve nebo pevnost masa.

Losos má výraznou, charakteristickou chuť. Jeho maso je velice jemné. Úlovky lososů se obvykle mírně nasolují, zchlazují nebo zamrazují a v této podobě se s nimi na trhu setkáváme nejčastěji. Maso je výborné, narůžovělé, s vyšším obsahem tuku (v létě 16 až 17 %, na podzim až 24 %).

Maso lososa nejlépe grilujeme nebo pečeme. Taky je pověstný tatarský biftek z lososa, tedy lososí maso tepelně nezpracované. Losos je díky své tučnosti skvělý i uzený.

Způsob lovu

Nejlepší je lososy chytat s muškařským náčiním na řekách a s náčiním na hlubinnou přívlač na moři.

Zdroj: www.nordsee.com, Světem zvířat IV. - Ryby, obojživelníci, plazi
Foto: fotky-foto.cz a pixabay.com

Nejčtenější články

Jarní kolo Ve vodě nežijí jen vodníci

Jarní kolo náborové akce „Ve vodě nežijí jen vodníci“ proběhne od 15. 4. do 27. 6. 2024. Zájemci se mohou hlásit od dne zveřejnění a zasílat přihlášky na sekretariát SÚS….

Jarní dospělé a Dětské závody ČRS MO Kladruby – Propozice 20. a 21. 4. 2024

Vážení přátelé ČRS MO Kladruby, dovolte, abychom Vás pozvali na Jarní dospělých a Dětské rybářské závody konané ve dnech 20. a 21. dubna 2024 na nádrži Záhorská. Těšíme se na Vaši hojnou účast!

MiČR handicapovaní rybáři a MiČR ženy plavaná Mělník 2024

Vážení přátelé sportovního rybolovu, dovolujeme si Vás pozvat na Mistrovství ČR v plavané v roce 2024, které se bude konat 26.4. – 28.4. 2024 na Mělníce.