Rybářský rozcestník

Helikoptérová montáž – lanovka (výtah)

Každý této montáži říká jinak, ale v podstatě jde o původní knoflíkovou montáž, která byla zdokonalena, knoflík byl nahrazen moderními očky s karabinkou, jinak to celé funguje stejně. Touto montáží lze nahodit i na větší vzdálenosti a prochytávat vodní sloupec, nebo lákat kapry či amury na plovoucí nástrahy houpající se přímo na hladině.

lanovka-vytah4lanovka-vytah3lanovka-vytah1konflikova-montaz8ocka-vytah-lanovka

Co potřebujeme na lanovku (výtah) montáž:

  • montáž vážeme nejlépe přímo na kmenovou šňůru nebo vlasec
  • spodní olovo s očkem (helikoptérové), bužírka na převléknutí
  • umělohmotné očko s karabinkou, či jiná podobná bižuterie, například T-obratlík…
  • gumová zarážka, která se dává průběžně
  • návazec fluorocarbon, slabší než kmenová šňůra, delší, dlouhý až 1 metr, ukončený háčkem s přívěsem
  • pro nahození při prochytávání vodního sloupce a při lovu z hladiny PVA páska, pro chytání ve vodním sloupci na konkrétní hloubce stoper nebo broček

Lanovka (výtah) montáž na prochytávání celého vodního sloupce i hladiny …

Postup navázání:

Můžeme si sice montáž navázat jako návazec, ale to je další spoj! Proto raději uvážeme montáž přímo na kmenový vlasec nebo šňůru. Pletenka je pro tento způsob chytání výhodnější, protože potřebujeme, aby návazec stoupal vodou pomalu a postupně. Ale to je jen můj názor, někdo naopak preferuje vlasec před pletenkou.

Na kmenovou šňůru tedy navlékneme gumový korálek (stoper) o průměru očka, aby mírně brzdil očko s karabinkou, na které je připnutý návazec. Pak navlékneme očko s karabinkou, převlékací bužírku určenou k zakrytí očka olova, uvážeme kmenovou šňůru do očka olova, na konec šňůry nějakým vhodným uzlem uvážeme olovo za očko, přes které pak převlékneme bužírku. Základní montáž je hotová. Do Karabinky na očku navlékneme smyčku s návazcem, nejlépe z fluorocarbonu s háčkem a přívěsem (ideální je bezuzlové uvázání háčku). Přívěs by měl být tak dlouhý, aby se pohodlně na něj uvázal rohlík, případně ještě s další nástrahou. Já na návazci dělám smyčkový uzel a vzniklou smyčkou protahuji celý návazec s háčkem, pak se mě návazec dobře mění a uklízí po ukončení lovu.

Díky PVA pásce se tato montáž dobře nahazuje…

Slovo závěrem:

Tato montáž je skvělá v tom, jak pomalu stoupá vodním sloupcem (lze použít další korálek a celou lanovku ještě přibrzdit), pokud jí to dovolíme (nedáme další vymezovací zarážku), až na hladinu. Můžeme zarážkou stanovit hloubku, nebo prolovovat celý vodní sloupec! Jako nástrahu dáváme Pop UP koule, rohlík či chleba. Jediným problémem je nához, kdy musíme zajisit, aby se návazec udržel při náhozu u olova. Buď známe hloubku, na které chceme chytat a za gumový stoper dáme ještě další zarážku, například broček. Pak můžeme nahodit bez problému a s jakoukoliv razancí. Další možností je uvázat návazec k olovu například PVA páskou, tak zajistíme, že nástraha letí i s olovem pěkně vzduchem, dopadne až na dno, tam se PVA páska rozpustí a návazec s nástrahou začne pomalu stoupat na hladinu. Proto také ten název! 🙂

Nejčtenější články

Od 12.4. mohou rybáři chytat ryby po celou povolenou denní dobu lovu

Díky ukončení nouzového stavu si rybáři oddechnou, konečně mohou opět vyrazit na výpravy i mimo svůj okres, kde mají trvalé bydliště, stejně tak strávit u vody celý čas, co jim umožňuje rybářský zákon.

Skládací kbelík na vodu – skvělá rybářská pomůcka

Skládací nádoba, kbelík, či jinak také vědro na vodu, je chytrá pomůcka pro všechny, co potřebují nabírat vodu i tam, kde je břeh hodně vysoký. Kromě toho jde o velmi skladnou pomůcku pro rybáře, která se vejde i do menšího baťůžku a hlavně, téměř nic neváží. Přitom se může na rybách hodit na kde co.

Sendvič, jako taková nástraha poslední záchrany, do jarní ledové vody

Každý rybář, který zkouší lovit v jarní ledové vodě, ví, že občas je opravdu těžké letargické ryby přimět k záběru. Ovšem existuje několik osvědčených nástrah, které často zajistí úspěšný lov i přes případnou aktuální neochotu ryb spolupracovat při prvních jarních vycházkách k vodě.

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
Další informace Rozumím