Rybářský rozcestník

Helikoptérová montáž – lanovka (výtah)

Každý této montáži říká jinak, ale v podstatě jde o původní knoflíkovou montáž, která byla zdokonalena, knoflík byl nahrazen moderními očky s karabinkou, jinak to celé funguje stejně. Touto montáží lze nahodit i na větší vzdálenosti a prochytávat vodní sloupec, nebo lákat kapry či amury na plovoucí nástrahy houpající se přímo na hladině.

lanovka-vytah4lanovka-vytah3lanovka-vytah1konflikova-montaz8ocka-vytah-lanovka

Co potřebujeme na lanovku (výtah) montáž:

  • montáž vážeme nejlépe přímo na kmenovou šňůru nebo vlasec
  • spodní olovo s očkem (helikoptérové), bužírka na převléknutí
  • umělohmotné očko s karabinkou, či jiná podobná bižuterie, například T-obratlík…
  • gumová zarážka, která se dává průběžně
  • návazec fluorocarbon, slabší než kmenová šňůra, delší, dlouhý až 1 metr, ukončený háčkem s přívěsem
  • pro nahození při prochytávání vodního sloupce a při lovu z hladiny PVA páska, pro chytání ve vodním sloupci na konkrétní hloubce stoper nebo broček

Lanovka (výtah) montáž na prochytávání celého vodního sloupce i hladiny …

Postup navázání:

Můžeme si sice montáž navázat jako návazec, ale to je další spoj! Proto raději uvážeme montáž přímo na kmenový vlasec nebo šňůru. Pletenka je pro tento způsob chytání výhodnější, protože potřebujeme, aby návazec stoupal vodou pomalu a postupně. Ale to je jen můj názor, někdo naopak preferuje vlasec před pletenkou.

Na kmenovou šňůru tedy navlékneme gumový korálek (stoper) o průměru očka, aby mírně brzdil očko s karabinkou, na které je připnutý návazec. Pak navlékneme očko s karabinkou, převlékací bužírku určenou k zakrytí očka olova, uvážeme kmenovou šňůru do očka olova, na konec šňůry nějakým vhodným uzlem uvážeme olovo za očko, přes které pak převlékneme bužírku. Základní montáž je hotová. Do Karabinky na očku navlékneme smyčku s návazcem, nejlépe z fluorocarbonu s háčkem a přívěsem (ideální je bezuzlové uvázání háčku). Přívěs by měl být tak dlouhý, aby se pohodlně na něj uvázal rohlík, případně ještě s další nástrahou. Já na návazci dělám smyčkový uzel a vzniklou smyčkou protahuji celý návazec s háčkem, pak se mě návazec dobře mění a uklízí po ukončení lovu.

Díky PVA pásce se tato montáž dobře nahazuje…

Slovo závěrem:

Tato montáž je skvělá v tom, jak pomalu stoupá vodním sloupcem (lze použít další korálek a celou lanovku ještě přibrzdit), pokud jí to dovolíme (nedáme další vymezovací zarážku), až na hladinu. Můžeme zarážkou stanovit hloubku, nebo prolovovat celý vodní sloupec! Jako nástrahu dáváme Pop UP koule, rohlík či chleba. Jediným problémem je nához, kdy musíme zajisit, aby se návazec udržel při náhozu u olova. Buď známe hloubku, na které chceme chytat a za gumový stoper dáme ještě další zarážku, například broček. Pak můžeme nahodit bez problému a s jakoukoliv razancí. Další možností je uvázat návazec k olovu například PVA páskou, tak zajistíme, že nástraha letí i s olovem pěkně vzduchem, dopadne až na dno, tam se PVA páska rozpustí a návazec s nástrahou začne pomalu stoupat na hladinu. Proto také ten název! 🙂

Nejčtenější články

Rybářský zápisník FishNote

Na Google Play je ke stažení deník pro rybáře, naše aplikace, do kterého si můžete zapisovat nejen své úlovky, ale hlavně další detaily z lovu, jako stav vody, počasí, druh montáže, nástrahy, na který ten konkrétní den ryby zrovna dobře reagovaly…. Po čase, díky zápisníčku, nezapomenete na žádný detail, který vám pomohl k nějakému trofejnímu kusu a příště tak budete moci vše zopakovat! Přesnou statistikou a zapisováním všech důležitých údajů získáte do budoucna další pomůcku, která vám umožní se zlepšit a stát se opravdu úspěšným rybářem.

Aktuálně nejstahovanější aplikace mezi českými rybáři

Již několik měsíců zpět avizovaná, ryze česká, a po všech směrech vylepšená aplikace Fishsurfing 2.0 je právě ke stažení na Google Play, App Storu ale dostupná i z webu na www.fishsurfing.com! Pokud jsi náhodou starou verzi aplikace znal a neoslovila tě, koukni se teď na tuhle novinku! Nový Fishsurfing po designové i funkční stránce posunul prostředí rybářské sociální sítě na úplně jinou úroveň.

Jak zpracovat lína v kuchyni

Lín obecný – Tinca tinca patří mezi rybáři k oblíbeným rybám, proto také jeho lov byl od roku 2021 omezen na čtyři kusy denně. Málokterý rybář však ví jak lína správně připravit ke kulinářským účelům. Hodně rybářů lína stahuje z kůže, vadí jim sliz nebo se snaží oškrábat drobné šupinky z kůže, což je ale škoda, protože po upečení šupinky změknou a jsou poživatelné, u mnoha gurmánů je pak upečená kůže z lína se šupinkami považována za lahůdku. Za lahůdku je lín považován nejen u nás v Česku ale také ve Francii, Itálii, či Německu, kam je státní rybářství před rokem 1989 vyváželo za devizy.