Rybářský rozcestník

Helikoptérová montáž

Montáž vhodná na daleké hody. Také, při umístění háčku s návazcem dále od olova, je skvělá při chytání na bahnitém dně nebo například v nižších travách. Jako nástrahy na tuto montáž se hodí především plovoucí boilies, tedy Pop UP kuličky, ale lze použít i klasické nástrahy či boilies či pelety potápivé. Záleží na délce návazce a tipu použitého háčku a hlavně na lovném místě, kde budeme chytat.

helikoptera-pop-up1video-helikoptera2helikoptera-pva

Hotové montáže z olověné šňůry v helikoptérovém stylu se dají dnes běžně koupit ve všech rybářských potřebách a samozřejmě i na internetu v e-shopech. Existuje více variant.

Montáž helikoptéra s Chod-Rig návazcem a Pop Up dumbles …

Co budeme potřebovat:

  • olovo s protáhlým očkem
  • speciální karabinka s rozšířeným očkem
  • gumové korálky na vymezení chodu obratlíku návazce
  • antitangle hadička
  • návazec s háčkem, například Chod Rig
  • kmenová šňůra nebo vlasec, či olověnka na návazec

Postup navázání:

Na kmenový vlasec, (pletenku či olověnku)  navlékneme antitangle hadičku, korálek, rozšířený obratlík s návazcem, opět korálek a nakonec navážeme na kmenový vlasec olovo. Potom navlečeme korálky, návazec a antitangle trubičku na očko olova. Obratlík se musí mezi korálky volně otáčet. Pokud budeme chytat na bahnitém terénu, antitangle trubičku a kmenový vlasec na konci volíme delší, tak, aby návazec s háčkem a korálky byl dále od olova, 20 i více cm.

Helikoptéra, PVA punčocha skvělá na zakrmení…

Využití PVA punčochy na zakrmení lovného místa….Při použití kupovaných montáží, například té, co je na fotografii, stačí sundat bužírku, která zakrývá očko olova, oddělat jeden korálek, navléci vhodný obratlík, vrátit korálek zpět, na kmenový vlasec či šňůru, navléci bužírku na překrytí očka olova, konec vlasce či šňůry uvázat vhodným uzlem a nakonec přetáhnout bužírku přes očko olova. Je to snadné a rychlé.

Video s návodem na uvázání montáže najdete zde: Helikoptérová montáž

Nejčtenější články

5 základních rybářských uzlů, které by měl znát každý rybář

Ano, je to tak. Každý rybář by měl umět pár základních rybářských uzlů, které mu umožní si uvázat potřebné montáže a návazce. Bez znalostí alespoň několika málo uzlů to prostě nejde, stát se samostatným rybářem a to i přes to, že na rybářském trhu se objevuje čím dál více rybářských návazců navázaných přímo od jednotlivých výrobců. Montáže si nakonec rybář většinou musí umět navázat sám.

Ryba v české kuchyni – 6. díl

Zhruba před 150 lety bylo možno ulovit na jediné české řece Labi ryby, které se v jiných řekách v Čechách nevyskytovaly. Bylo to dané tím, že Labe v helgolandském zálivu v Německu ústí do Severního moře. Mnoho mořských ryb se dostalo z moře do Labe a proto se zde náhodně lovily, viz minulý díl, lososi. Ale nejen oni! Jsou zaznamenány úlovky například labských jeseterů. Šlo o jesetera obecného – Acipenser sturio, dnes nazýván jeseter velký. Že šlo o mohutné ryby, dokládají kroniky a staré zápisy.

Kam s úhořem na háčku? Kbelík je ideální!

Každý, kdo někdy vytáhl úhoře z vody ví, že bojuje i na souši a ne a ne se uklidnit. Pak je moc těžké mu háček vytáhnout z tlamky. A nejen to, necháte-li ho malou chvíli vyset na vlasci, začne se do něj zamotávat, dokáže se tak neuvěřitelně zamotat do vlasce, až se začne často škrtit. Hrozí nejen jeho poškození, ale také brzké uhynutí. Kam tedy s ním těsně po vytažení z vody?