Rybářský rozcestník

Knoflíková montáž na kapry a amury

Tato montáž je vlastně takový předchůdce helikoptérové montáže. Naši dědové ji používali na lov kaprů a amurů buď na hladině, nebo těsně pod ní a to díky její klouzavé části, kdy rohlík, chleba, či jiné nástrahy, co dobře plavou, dokáží, po dopadu na dno, vyplavat až k hladině. Přitom vlastně rybář, díky stoupající nástraze, v tu chvíli prolovuje celý vodní sloupec.

konflikova-montaz2konflikova-montaz3konflikova-montaz13konflikova-montaz8konflikova-montaz9konflikova-montaz5konflikova-montaz11konflikova-montaz10konflikova-montaz-pva2rohlik-popka2

Ano, nástraha pěkně stoupá na hladinu, kdy často zaujme ryby pohybující se ve vodním sloupci a pak zůstává na hladině, pokud nějakým stoperem nezajistíme, aby zůstala plavat někde ve vodním sloupci. Tato montáž se poměrně dobře nahazuje i do větších dálek. Při razantních náhozech je ale třeba ji zajisti například PVA páskou.

Kmenová šňůra je opatřená spodním olovem, bužírka kryje očko olova a uzel, knoflík a gumová zarážka, která je ale průběžná…

Co potřebujeme na knoflíkovou montáž:

  • montáž vážeme ideálně přímo na kmenovou šňůru nebo vlasec
  • spodní olovo s očkem (helikoptérové), bužírka na převléknutí
  • větší, kvalitní knoflík (bude držet návazec!)
  • gumová zarážka, která se dává průběžně, měla by mít takový průměr dírky, aby brzdila knoflík s návazcem
  • návazec fluorocarbon, slabší než kmenová šňůra, delší, dlouhý až 1 metr, ukončený háčkem s přívěsem
  • pro daleké hody PVA páska, pro chytání ve vodním sloupci stoper nebo broček

Knoflíková montáž bez návazce, ten se přidělává do dírky knoflíku…

Postup navázání:

Můžeme si sice montáž navázat jako návazec, ale to je další spoj! Proto raději uvážeme montáž přímo na kmenový vlasec nebo šňůru. Pletenka je pro tento způsob chytání výhodnější, protože potřebujeme, aby návazec stoupal vodou pomalu a postupně. Ale to je jen můj názor, někdo naopak preferuje vlasec před pletenkou.

Na kmenovou šňůru tedy navlékneme gumový korálek (stoper) o průměru očka, aby po šňůře moc neklouzal, spíše méně, pak navlékneme knoflík a bužírku na zakrytí očka olova, na konec šňůry nějakým vhodným uzlem uvážeme olovo za očko, přes které pak převlékneme bužírku. Základní montáž je hotová. Do knoflíkové dírky uvážeme návazec, nejlépe z fluorocarbonu s háčkem a přívěsem (ideální je bezuzlové uvázání háčku). Přívěs by měl být tak dlouhý, aby se pohodlně na něj uvázal rohlík, případně ještě s další nástrahou. Já na návazci dělám smyčkový uzel a vzniklou smyčkou protahuji celý návazec s háčkem, pak se mě návazec dobře mění a uklízí po ukončení lovu.

Zajištění návazce pomocí PVA pásky pro daleké razantní hody…

Tato montáž je skvělá v tom, že pokud zvolíme ideální velikost dírky stoperu, můžeme s ní chytat z hladiny například na rohlík či chleba na jakékoliv hloubce vodního sloupce. Pokud ale stoper bude moc klouzat, nebo budeme chtít dále dohodit a tak se do prutu budeme chtít při náhozu hodně opřít, je zle, olovo poletí daleko od břehu, ale knoflík s návazcem zůstane blíže místu náhozu. Pak se ryba nedá skoro seknout, celé to moc nefunguje! Já to vyřešil dvěma způsoby. Buď znám hloubku, na které chytám a za gumový stoper dám ještě další zarážku, například broček. Pak můžu nahodit s jakoukoliv razancí. Další možností je uvázat návazec k olovu například PVA páskou, tak zajistím, že mě nástraha letí i s olovem pěkně vzduchem dopadne až na dno, tam se PVA páska uvolní a knoflík i s návazcem a nástrahou pomalu vyplave na hladinu.

Kapr ulovený na knoflíkovou montáž…

Slovo závěrem:

Tato montáž není vůbec složitá, ba naopak, skvěle a přesně se s ní hází a tak můžeme i s lehkou nástrahou dohodit daleko. S touto montáží lze prolovovat celý vodní sloupec, buď najednou, nebo s dalšími zarážkami postupně. Pár náhozů a montáž se vám zalíbí. Určitě doporučuji ji vyzkoušet!

Marshmallowny skvěle plavou, stejně jako rohlík či chleba a kapři je milují!

Rohlík s POP UP bolie…

Rohlík se zarážkou z klacíku….

Video k tématu:

TIP:

Já zkoušel chytat na rohlík, ke kterému jsem ještě přidával jednu kuličku POP UP boilie, protože rohlík chutnal i menším rybám, za to boilie kulička tam čekala na ty větší.

Nejčtenější články

O pohár předsedy SÚS 2022

Tradiční rybářské závod „O pohár předsedy SÚS“, se koná na vodní ploše Písková Lhota 14. 5. pro dospělé a 15. 5. 2022 pro děti a mládež. Rezervaci lze provést do 6. 5. Neváhejte se přihlásit! Volná místa budou k dispozici i v den závodu, takže můžete přijet…

MO ČRS Rokycany pořádá místní kolo Zlaté udice 2022

Místní organizace Českého rybářského svazu Rokycany pořádá v sobotu 30. dubna 2022 MÍSTNÍ KOLO rybářské soutěže pro mládež – ZLATÁ UDICE 2022….

Propozice na Jarní a Dětské závody ČRS MO Kladruby 28.5. a 29.5. 2022

Vážení přátelé ČRS MO Kladruby, dovolte, abychom Vás pozvali na Jarní a Dětské rybářské závody konané ve dnech 28. a 29. května 2022 na nádrži Záhorská. V příloze Vám zasíláme propozice obou závodů a jsme v očekávání Vašich rezervací lovných míst. Těšíme se na Vaši hojnou účast! Výbor ČRS MO Kladno…

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
Další informace Rozumím