Rybářský rozcestník

Bochnatka americká (Pectinatella magnifica)

Bochnatka americká je druh mechovky z rodu bochnatky, která žije ve sladké čisté vodě. Jednotliví živočichové vytvářejí obrovské kolonie vypadající jako slizké gelové koule, které mohou dorůstat přibližně velikosti až fotbalového míče a vážit až několik kilogramů!

Bochnatka americká (Pectinatella magnifica)

Rozpoznávací znaky

Tvoří různě velké útvary přichycené na kořenech pobřežních stromů, ponořených větvích vrb, kamenech i různých ponořených předmětech. Kolonie mohou tvořit někdy nenápadné povlaky, ale často jsou až několik desítek kilogramů těžké, tvořené poměrně tuhým gelem, na jehož povrchu žijí tisíce drobných jedinců.

Výskyt

Bochnatka americká je původně severoamerický druh, žijící i u nás. Nálezy jsou známy z Labe, z pískoven na Třeboňsku, z Orlíku, Lipna. ale i jinde.

Obecně

Bochnatka americká je vodní živočich patřící do živočišného kmene mechovek (Bryozoa). Je známe například z pískoven na Třeboňsku, kde byly nalezeny její vakuové kolonie těžké až několik kilogramů. Filtruje vodu a tak ji čistí. V Česku je to nepůvodní sruh. Bochnatka obývá pouze čisté vody, kde se zachytává na kořenech stromů, rákosí, větvích či lodích a terasách. Ke svému životu potřebuje vodu o teplotě vyšší než 20 °C, proto se v Česku objevuje pouze od června do září, pak se její kolonie rozpadají.

Bochnatka se rozmnožuje nepohlavně, hlavně pučením. V době, kdy začne klesat teplota vody, začnou vznikat tzv. statoblasty, které umožňují přežití kolonie do další sezóny. Tyto drobné černé vnitřní pupeny chráněné silnou stěnou jsou vybaveny háčky umožňujícími snadné přichycení na okolní předměty. Statoblasty následně po uvolnění plavou volně ve vodě, kde se často přichytávají na peří vodního ptactva, které je roznáší do blízkého okolí, ale i dál, do větších vzdáleností.

Nejčtenější články

Vytuněná umělá kukuřice

Umělá kukuřice se dá použít samostatně nebo v kombinaci s jinými nástrahami. Především při chytání ryb vlasovou metodou, tedy s montáží s háčkem, pod který umisťujeme nástrahu, udělá kus práce. Nejen, že zůstane u háčku i přes úpornou snahu drobnějších rybek ji pozřít, ale také dokáže, v Pop Up variantě, přívěs pod háčkem přizvednout a tak nástrahy na vlasu zatraktivnit. Ne každý rybář ví, že umělé nástrahy jsou také skvělým nosičem pachové stopy…

Ryba v české kuchyni – 6. díl

Zhruba před 150 lety bylo možno ulovit na jediné české řece Labi ryby, které se v jiných řekách v Čechách nevyskytovaly. Bylo to dané tím, že Labe v helgolandském zálivu v Německu ústí do Severního moře. Mnoho mořských ryb se dostalo z moře do Labe a proto se zde náhodně lovily, viz minulý díl, lososi. Ale nejen oni! Jsou zaznamenány úlovky například labských jeseterů. Šlo o jesetera obecného – Acipenser sturio, dnes nazýván jeseter velký. Že šlo o mohutné ryby, dokládají kroniky a staré zápisy.

Mikbaits Masters 2023

Zveme vás na 2. ročník Mikbaits Masters konaném na Podnovoveském rybníku od 1.6 do 4.6. 2023. Závod probíhá systémem chyt‘ a pust‘. Soutěží dvou-tříčlenná družstva, která loví na 4 pruty, každý prut s jedním návazcem a jedním háčkem. Háčky s protihrotem povoleny! Povolen lov pouze na položenou délka návazce POVOLEN max. 80 cm!