Rybářský rozcestník

Žížaly nastražené na přívěsu háčku

I když různé druhy žížal patří mezi nejúčinnější rybářské nástrahy, hodně záleží také na tom, jak je rybám naservírujeme. Občas jejich klasické napíchnutí na háček totiž k tížené rybě nemusí vést. A není to vždy jen tím, že žížaly se umí z háčků vykroutit.

žížalažížalažížalažížala

Většina rybářů napichuje dendrobeny, rousnice, ale i další druhy žížal jednoduše, klasicky na háček a to buď tak, že žížala kopíruje tělo háčku, nebo je napíchnutá například jako harmonika. Ovšem pokud nepoužíváme háčky s drobnými protihroty na ramínku, často o žížalu přijdeme, protože se dokáže z háčku sami vysoukat. Další promarněné šance po náhozu návazce se žížalou na háčku pak bývají díky šikovnosti ryb, které místo aby háček nasály, tak žížaly prostě „oštípají“, nebo je dokáží z háčku také stáhnout a to ať už celé kusy, nebo jen části, žížaly prostě přetrhnou. Některým, zvláště opatrným rybám, pak vadí i samotná prezentace nástrahy, tedy v tomto případě žížaly či žížal, které jsou napíchnuté přímo na háčku.

Přepůlená rousnice nastražená na přívěsu háčku…

Mě osobně se moc osvědčilo občas žížaly navléci na přívěs háčku, tedy přesně pod háček na tzv. boilies přívěs. Má to několik výhod. Žížalka, či více žížal, se daleko více přirozeně kroutí na dně, háček se pak často ztratí v reliéfu povrchu dna. A ještě tato metoda nastražení žížal má jednu velkou výhodu. Žížala se rozhodně z přívěsu sama nedostane, ať se bude snažit sebevíce.

Mé zkušenosti jsou takové, že občas ryby na žížaly na háčku prostě nereagují, zatím co žížaly na přívěsu háčku rádi ochutnají. Samozřejmě, jak to tak v rybařině platí, občas je to pak i naopak. 🙂 Ale rozhodně se vyplatí občas ryby překvapit a žížaly na přívěs háčku nastražit. Hlavně při chytání větších ryb je tato metoda nastražení velice úspěšná.

Nejčtenější články

5 základních rybářských uzlů, které by měl znát každý rybář

Ano, je to tak. Každý rybář by měl umět pár základních rybářských uzlů, které mu umožní si uvázat potřebné montáže a návazce. Bez znalostí alespoň několika málo uzlů to prostě nejde, stát se samostatným rybářem a to i přes to, že na rybářském trhu se objevuje čím dál více rybářských návazců navázaných přímo od jednotlivých výrobců. Montáže si nakonec rybář většinou musí umět navázat sám.

Vytuněná umělá kukuřice

Umělá kukuřice se dá použít samostatně nebo v kombinaci s jinými nástrahami. Především při chytání ryb vlasovou metodou, tedy s montáží s háčkem, pod který umisťujeme nástrahu, udělá kus práce. Nejen, že zůstane u háčku i přes úpornou snahu drobnějších rybek ji pozřít, ale také dokáže, v Pop Up variantě, přívěs pod háčkem přizvednout a tak nástrahy na vlasu zatraktivnit. Ne každý rybář ví, že umělé nástrahy jsou také skvělým nosičem pachové stopy…

Ryba v české kuchyni – 6. díl

Zhruba před 150 lety bylo možno ulovit na jediné české řece Labi ryby, které se v jiných řekách v Čechách nevyskytovaly. Bylo to dané tím, že Labe v helgolandském zálivu v Německu ústí do Severního moře. Mnoho mořských ryb se dostalo z moře do Labe a proto se zde náhodně lovily, viz minulý díl, lososi. Ale nejen oni! Jsou zaznamenány úlovky například labských jeseterů. Šlo o jesetera obecného – Acipenser sturio, dnes nazýván jeseter velký. Že šlo o mohutné ryby, dokládají kroniky a staré zápisy.