Hlavně v ledové podzimní, zimní, či jarní vodě jsou kostky lančmítu tou pravou rybí nástrahou. S chutí je nasají nejen kapři, ale také tloušti, mníci, parmy či sumci. Právě v ledové vodě je třeba někdy ryby hodně přemlouvat k záběru. K tomu nám může pomoci také vhodný booster či dip.
Luncheon meat, česky prostě lančmít, rozhodně patří do arzenálu zkušeného rybáře. Na kostky jak syrového, tak na pánvi opečeného, lančmítu se dají chytnou i trofejní kapři, ale i další ryby. Já chytám na lančmít velmi rád, protože když zrovna ryby moc neberou, s chutí si ho dám sám. 🙂 Aby rybám vůbec něco zbylo, kostky lančmítu nakládám ještě do různých boosterů, nebo je krátce dipuji v nějakém dipu. Dělám si srandu s tím ujídáním, ale zvýšit atraktivitu a pachovou stopu nástrah se často vyplácí!
Boostery mají tu výhodu, že s nimi nemusím tak šetřit. Booster je sice slabší kocentrát, než dip, ale zase je ho většinou v balení mnohem více. Také cenově jsou boostery často výhodnější, než dipy. Při použití boosterů tedy stačí vhodná umělá krabička s kvalitním víčkem a můžeme si nadělat větší množství třeba právě boostrerovaných kostek lančmítu. Nakrájený luncheon meat prostě zalijeme větším množstvím boosteru a necháme v krabičce i několik dní působit. Naopak dipy jsou hodně koncentrované, proto také často dražší, než boostery. U dipů stačí před samotným nahozením nástrahu nechat v dipu chvíli namočenou, pak nástrahu vytáhneme a necháme krátce okapat a hlavně mírně oschnout. Obecně tedy boostery využíváme na dlouhodobé nakládání většího množství nástrahy, také na dochucení různých vnadících směsí, s dipy naopak šetříme, používáme je na dipování jednotlivých kusů nástrah, nebo na naložení jen menšího množství nástrah.
Těch možností je mnohem a mnohem více. Ale já se držím příchutí, které se k masu prostě logicky hodí.
Kdo neznal, rozhodně doporučuji zkusit nahodit právě boosterovanou kostku lančmítu do ledové vody. Už několikrát mě boosterovaný lančmít zachránil krk, když na jiné nástrahy mě ne a ne nějaká ryba zabrat.