Rybářský rozcestník

Boosterovaný (dipovaný) luncheon meat

Hlavně v ledové podzimní, zimní, či jarní vodě jsou kostky lančmítu tou pravou rybí nástrahou. S chutí je nasají nejen kapři, ale také tloušti, mníci, parmy či sumci. Právě v ledové vodě je třeba někdy ryby hodně přemlouvat k záběru. K tomu nám může pomoci také vhodný booster či dip.

luncheonluncheonluncheonluncheonluncheon

Luncheon meat, česky prostě lančmít, rozhodně patří do arzenálu zkušeného rybáře. Na kostky jak syrového, tak na pánvi opečeného, lančmítu se dají chytnou i trofejní kapři, ale i další ryby. Já chytám na lančmít velmi rád, protože když zrovna ryby moc neberou, s chutí si ho dám sám. 🙂 Aby rybám vůbec něco zbylo, kostky lančmítu nakládám ještě do různých boosterů, nebo je krátce dipuji v nějakém dipu. Dělám si srandu s tím ujídáním, ale zvýšit atraktivitu a pachovou stopu nástrah se často vyplácí!

A kdy boosterovat a kdy dipovat?

Boostery mají tu výhodu, že s nimi nemusím tak šetřit. Booster je sice slabší kocentrát, než dip, ale zase je ho většinou v balení mnohem více. Také cenově jsou boostery často výhodnější, než dipy. Při použití boosterů tedy stačí vhodná umělá krabička s kvalitním víčkem a můžeme si nadělat větší množství třeba právě boostrerovaných kostek lančmítu. Nakrájený luncheon meat prostě zalijeme větším množstvím boosteru a necháme v krabičce i několik dní působit. Naopak dipy jsou hodně koncentrované, proto také často dražší, než boostery. U dipů stačí před samotným nahozením nástrahu nechat v dipu chvíli namočenou, pak nástrahu vytáhneme a necháme krátce okapat a hlavně mírně oschnout. Obecně tedy boostery využíváme na dlouhodobé nakládání většího množství nástrahy, také na dochucení různých vnadících směsí, s dipy naopak šetříme, používáme je na dipování jednotlivých kusů nástrah, nebo na naložení jen menšího množství nástrah.

A jaké příchutě použít?

  • Scopex Oliheň
  • Játrový a kombinace jater s další příchutí
  • Halibut
  • Losos
  • Krab
  • Česnek – Černý Pepř
  • Oliheň – Chobotnice
  • Chilli Robin Red

Těch možností je mnohem a mnohem více. Ale já se držím příchutí, které se k masu prostě logicky hodí.

Kdo neznal, rozhodně doporučuji zkusit nahodit právě boosterovanou kostku lančmítu do ledové vody. Už několikrát mě boosterovaný lančmít zachránil krk, když na jiné nástrahy mě ne a ne nějaká ryba zabrat.

Nejčtenější články

Uzení ryb podle baštýřek

Ženy baštýřů byly mistryně na přípravu pokrmů. Jejich muži se starali o skupinu rybníků v rámci panství, později rybářského střediska. Rybářská bašta byla závětřím, kde se scházeli i ostatní baštýři, sádečtí, rybáři. Baštýřky, nebo také poněmčeně fišmajstrové, se staraly o žaludky mužů, připravovali dobrou rybí baštu do žaludku. Konzumace ryb na baštách byla nadprůměrná, než v jiných rodinách, kde se ryba na talíři objevila zřídka, nebo jen o Vánocích. Recepty, které zde vznikaly, patřily k rodinnému stříbru, předávaly se ústně, nebo rovnou na talíři. Spotřeba 20 kilogramů ryb na hlavu ročně na baštách byl průměr. Ryby se zde připravovali na mnoho způsobů a vznikaly zde opravdu nejlepší a originální recepty na jejich úpravu. Běžně se zde ryby také udily. Samotnou přípravu ryb a jejich naložení do láku zajišťovali baštýřky, samotné uzení pak většinou byla práce jejich mužů.

Legenda rybích labužníků – ježdík obecný

Tahle malá okounovitá ryba byla před 150-100 lety v kuchyni ve velké oblibě, ovšem už ne tak u rybářů při výlovech. Byla doslova postrachem, v rybnících v minulosti ježdíků bývalo tisíce a při výlovu byli všude přítomní, při brakování (přebírání ryb) pak působili rybářům jejich hřbetní ploutve hluboké, špatně hojící se rány. Pro rybáře to byl bezvýznamný škůdce, ale naši předkové si dovedli vážit každé přírodní poctivé potraviny.

Český tým vybojoval bronz na 28. Mistrovství Evropy v muškaření

Český reprezentační tým zaznamenal úspěch na 28. Mistrovství Evropy v muškaření, které hostilo Polsko. V silné konkurenci evropských týmů se naši rybáři umístili na skvělém třetím místě za domácím Polskem a Francií.