Rybářský rozcestník

Pohyb na háčku ryby často vyprovokuje k záběru, ale také samotný pohyb háčku

Proč jsou živé nástrahy tak úspěšné? Je více důvodů. Většinou jde o přirozenou potravu ryb, nebo se přirozené potravě ryb velmi podobají. Ale nemalou zásluhu na jejich úspěšnosti je ten fakt, že se ve vodě hýbají, což i jinak netečné ryby dokáže vyprovokovat k záběru.

koule-cervi1jehla-cervici-hacek5privec-zizaly-klips-krmitko2ouklejka-makro-2019-2barevníprivec-zizaly-klips3Trojháčekpodvodni-splavek-na-opatrne-sumce-rybkazvukovka-ryba-sumcihacek-umela-kukurice-na-privesu3

Kdyby ryby uměly slintat, podobně jako například psi, určitě by při pohledu na zmítající se červíky nebo žížaly ve vodě některé od huby slina upadla. 🙂 Je to tak, právě pohyb dělá z mnoha nástrah pro ryby nástrahu neodolatelnou. A to nejen pohyb samotné nástrahy, ale často i pohyb celého návazce.

Nedávno jsem vyzkoušel chytat oukleje na mrtvé kukly červů. Neměl jsem ani záběr, ale jakmile jsem na háček dal jednu kuklu a hýbajícího se živého červíka, okamžitě jsem z vody tahal ouklejku za ouklejkou. Je naprosto prokazatelné a to nejen díky mému pokusu :), že hýbající se nástrahy na háčku, ale také na přívěsu pod háčkem, často patří mezi velmi úspěšné nástrahy.

Oukleje milují pohyb na háčku….

Ovšem mám i opačnou zkušenost, která dokazuje, že se ryby chovají často nelogicky! Rád chytám na podvodní splávky a to nejen větší sumce, ale také například štiky. Mnohokrát jsem nastražil na jeden podvodní splávek živou rybku a na druhý prut na druhý podvodní splávek rybu mrtvou. Logicky by se dalo čekat, že štika si raději vzala tu živou rybu, ale opak je pravdou! Právě štiky mě často dokázaly překvapit a záběr jsem měl na mrtvou rybu, nebo její část a to i přesto, že obě nástrahy byly od sebe jen kousek a tak si štika mohla vybrat. Ale to jsem odbočil od tématu.

Nejen pohyb na háčku, ale samotný pohyb háčku i celé montáže může být úspěšnou taktikou při lovu ryb. Pokud chytáme například  parmy, nebo jelce tlouště, je dobré používat dlouhé návazce a to i delší, než 1 metr. Spolu s menším olůvkem dokáže jakákoliv nástraha v proudné vodě skákat po dnu a tak vyprovokovat, opět pohybem nástrahy, ryby k záběru. To platí i o plavané, kdy se na řece vyplatí nechat montáž delší, aby poskakoval háček s nástrahou po dně, opět je to často velmi úspěšná metoda lovu.

Živá nástraha prostě funguje….

Z minulosti mám další příběh, tentokrát jsme pod jedním splavem s kamarády narazili na hejno jelců. Nejprve jsme je téměř bez úspěchu zkoušeli chytat na menší gumové nástrahy. Pak jsme zvolili taktiku, kdy jsme házeli do proudu jen malý zlatý háček s kouskem olůvka, a chytali tzv. na cit, tedy s prstem na vlasci. Nahazovali jsme proti proudu a nestíhali jsme vytahovat jelce za jelcem, tak moc byl třpytící se háček pohybující se vodou úspěšný.

V podstatě teď jsem si uvědomil, že na pohybu nástrahy ve vodě je postavený celý jeden styl rybaření. Vláčení! 🙂 Ovšem nejde jen o klasické vláčení, ale také například o vertikální přívlač, tedy chytání pod lodí. A platí to také i o trollingu. Ale než jsem začal psát tento článek, chtěl jsem se věnovat jen pohybu nástrah na háčku. Vraťme se tedy k chytání a hýbajícím se nástrahám na háčku nebo pod ním na nějakém přívěsu.

Umělá kukuřice s živými červy…

I když je dnes tak moderní chytat na různé koule nebo pelety, často zkušení rybáři, i k těmto moderním nástrahám, dávají nějakou tu pohybující se. Právě boilie koule zavěšená pod háčkem s několika červíky, dokáže zajistit rybáři pěknou jízdu. Kombinace živé nástrahy s tou neživou, to je často dobrá volba nejen při chytání kaprů, ale i dalších druhů ryb.

A mám tu další příklad. Když chytám úhoře, často navlékám na háček jen polovinu žížaly, tu druhou nechám vlát mimo háček, její mrskající se tělo láká k záběru, bohužel často i jiné ryby, než úhoře. Často pak musím navléci žížalku celou na háček, aby se přeci jen zmírnilo to oždibování od menších ryb a žížala zůstala déle na háčku. Ovšem pak přicházejí záběry od úhořů podstatě méně, než když nechám část žížaly mimo háček. Někdy je to prostě buď a nebo. 🙂

I cejni mají rádi živou nástrahu….

Ovšem když se bavíme o lákání ryb na háček, nesmíme zapomenout, že i kolem háčku, tady například do PVA sáčku, se vyplatí dát živou nástrahu a zakrmit tak lovné místo i částí živé nástrahy. Sice musíme počítat s tím, že nám nástraha poměrně rychle z lovného místa zmizí, ale při častějším opakování zakrmení to zase není takový problém. Živou nástrahu, například červy, můžeme na zakrmeném místě udržet déle například pomocí zrnek písku a lepidla na červy. Také lze použít speciální krmítka na živou nástrahu, které se mě osvědčila právě při lovu úhořů.

Hýbající se kořist, kdo by ji odolal? 🙂

Slovo závěrem

Pohyb patří mezi nejdůležitější faktory ovlivňující braní ryb. K těm dalším důvodům, proč ryby zaujme naše nástraha, je barva, pach, velikost, ale i další vlastnosti nástrahy. A v tom je ten náš koníček tak krásný. Vyzrát na zdánlivě hloupé bytosti, jako je ryba. Přitom zkušení rybáři vědí, že ryby nejsou určitě hloupé, ba naopak, přelstít je je často velký oříšek. A tak nezapomeňte, že právě pohyb na háčku, pod ním, nebo také kolem něj, může být tou správnou taktikou, jak přemluvit vychytralé ryby k záběru!

Nejčtenější články

Vše o cestování již brzy v Letňanech: Představí se to nejlepší z karavaningu, lodí, vodních sportů i světových a českých destinací

Jak se stát karavanistou, jak získat vysněnou loď nebo kam vzít rodinu na dovolenou, ať už koukáte po Česku či na exotické destinace? Nejkomplexnější přehlídku cestovatelských trendů, program pro odborníky i širokou veřejnost nebo lákavé soutěže si užijí návštěvníci PVA EXPO PRAHA již ve dnech 15. až 17. března. Koná se unikátní souběh veletrhů FOR CARAVAN, FOR BOAT a HOLIDAY WORLD & REGION WORLD. Jaké unikáty přinese?

Ohlédnutí za páteční návštěvou veletrhu FOR CARAVAN 2024

Široká karavanistická veřejnost mohla od pátku do neděle (od 15-17.3.2024) v areálu PVA v Praze v Letňanech navštívit 15 ročník výstavy obytných automobilů a karavanů. Výstava FOR CARAVAN má bohatou tradici. V několika halách, ale i ve venkovních prostorách areálu, bylo opět na co se koukat. My jsme letošní prodejní výstavu navštívili hned v pátek a tak vám pomocí fotografií chceme ukázat především přívěsy a auta vhodné pro nás rybáře. S potěšením musíme konstatovat, že pro opravdové outdoorové nadšence se i na našem českém trhu objevuje čím dál více obytných aut i přívěsů, které se nezaleknou ani opravdu těžkých terénů.

Pozvánka na závody na Olešné

Místní organizace Rakovník zve na závody na závlaze Olešná, které se konají tradičně poslední dubnovou sobotu, což je letos 27. 4. 2024….