Rybářský rozcestník

Peletky z toustového sendviče (sendvičové nástrahy)

Úžasná jarní nástraha poslední záchrany. Ano, když jsou ryby v jarní ledové vodě netečné ke všemu, co jim nabízíte, zkuste toustový sendvič, tedy dva plátky toustového chleba slepené sladkým hustým dipem, z nich pak vylisované a pak vykrájené nástrahy jak na háček, tak pod něj na přívěs háčku.

1 náročnost
30 minut
+ doba ztuhnutí dipu a proschnutí plátů chleba  
dipdipdipstředinjekčnísendvičovésendvičovésendvičovétoustový
  • 2 ks plátky toustového chleba
  • 2-3 lžíce hustého dipu
  • váleček na rozválení toustového chleba
  • (dvě prkénka a vhodné závaží na zatížení sendvičů)
  • vhodná vykrajovátka (například ze stříkaček) nebo jen nůž
  • Příprava

    1. Dip dáme do lednice na 20-30 minut, aby nám ještě více ztuhnul.
    2. Plátky toustového chleba rozložíme na nějakou vhodnou rovnou plochu, na jeden rovnoměrně rozetřeme hustý dip a to i do krajů chleba, naneseme větší vrstvu, dipem nešetříme.
    3. Oba plátky k sobě přiložíme, zmáčkneme a necháme dip, aby se vpil do obou plátků toustového chleba.
    4. Tak po 10-15 minutách toustový chleba rozválíme pomocí válečku na těsto, druhou možností je zatížit sendvič nějakým rovným prknem, například prkénkem na krájení masa a opravdu hodně zatížit. Ovšem první varianta je rychlejší, u druhé je třeba nechat tousty zatížené i několik hodin.
    5. Z toustového chleba odkrájíme okraje, ty nevyhazujeme, budou se hodit do krmné směsi, z plátků pak vykrajujeme jednotlivé peletky buď klasickým nožem, nebo pomocí nějakých vhodných vykrajovátek. Hodí se vykrajovátka vyrobená z injekčních stříkaček nebo také některá vykrajovátka na vánoční pečivo.

    Doporučení

    Postup můžeme i obrátit, nejprve odkrájíme kůrky z toustů, pak je rozválíme válečkem, teprve potom naneseme dip. Ovšem do nestlačené střídky chleba dip lépe vsákne.

    Nejčtenější články

    Houbička na mytí nádobí se hodí i na rybách!

    Asi každý již držel v ruce houbičku na nádobí, i když se třeba vyhýbá kuchyni, jak jen může. Přesto se vyplatí si ji brát na ryby a to nejen na mytí nádobí. Můžeme ji použít třeba jako nosič vůní a chutí, nebo na ni lze dokonce chytat. Ovšem také se hodí jako pomocník při vyvážení krmení a nástrahy například s dálkově ovládanou lodičkou.

    Použití PVA šňůrky (nitě) v praxi

    PVA materiál (polyvinylalkohol) je pro rybáře velmi prospěšný. Vyrábějí se z něj totiž sáčky, punčochy, ale také pásky či šňůrky, které rybáři využívají na několik způsobů. Pomocí PVA sáčků či punčoch můžeme například dopravit na lovné místo přímo k háčku zakrmovací směs, pomocí šňůrek pak lze zafixovat nástrahy nebo dokonce části koncových sestav tak, aby se během nahazování nezamotaly, což rybáři zajistí jistotu, že má nastraženo přesně podle jeho představ a záběr může být velmi reálný. Dnes se ale zaměříme právě na PVA šňůrky a možnosti, jak je u vody využít.

    Pozvánka na dětské závody do Příbrami

    Místní organizace Příbram pořádá dětské náborové rybářské závody, které se konají 6. 10. 2024 na rybníku Horní Obora….