Rybářský rozcestník

Zapečené brambory s matjesy

Rychlý, přitom chutný recept ze švédské kuchyně. Podobně se zapékají i brambory se slanečky, které se předem vymáčí v mléku.

2 náročnost
45 minut
zapečenézapečenézapečené
 • 750 g předvařených brambor
 • 250 g matjesů v oleji
 • 200 g zakysané smetany
 • strouhanka
 • máslo
 • pepř
 • kopr
 • Příprava

  1. Předvařené vychladnuté brambory nakrájíme na 3-4 mm silná kolečka.
  2. Matjesy slijeme z oleje, necháme okapat, filety osušíme ubrouskem, nakrájíme na kostičky.
  3. Zapékací misku nebo plech vymažeme máslem, vysypeme strouhankou, na dno rozložíme kolečka brambor, která poklademe kostičkami matjesů, pokapeme zakysanou smetanou, opepříme. Na vrch dáme opět brambory, opepříme, poklademe kousky másla, opepříme.
  4. Vložíme do vyhřáté trouby na 200 °C a necháme zapéct, až brambory na povrchu začnou zlátnout.
  5. Hotový pokrm posypeme na talíři čerstvým koprem a podáváme s červenou řepou.

  Poznámka

  Text i foto: D.M

  Nejčtenější články

  NONSTOP revíry 2023

  V tomto článku najdete aktuální tabulku NONSTOP revírů, kde rybáři mohou v letních měsících chytat ryby i po půlnoci, tedy 24 hodin, ale pozor, za určitých podmínek a hlavně co územní svaz, to často různé termíny zahájení, nebo naopak ukončení výjimky pro lov v režimu non-stop!

  Úskalí chytání kaprů pomocí člunu a sklopné tyčové bójky

  Chytat kapry na větší vzdálenosti pomocí člunu a tyčové bójky je jen pro zkušené a dost otrlé rybáře. Nejde o to zavést bójku, ale také se k ní dostat s prutem a rybou na konci prutu a to i za škaredého počasí, ze větru, při velkých vlnách. Velký kapr totiž dokáže tahat jako kůň a zapomeňte na to, že by jste pěkného cvalíka dokázali dostat ke břehu pomocí klasického namotávání vlasce či šňůry ze břehu. A pokud ano, rybu by jste tak unavili, že by měla malou šanci na přežití. Jde o pokročilou kaprařinu, která nejen že není levná, ale také vyžaduje rybáře s velkým srdcem.

  Rybářský veletrh FOR FISHING se vrací do své původní kondice

  Svátek všech rybářů, veletrh FOR FISHING, se po roce vrací do letňanského areálu PVA EXPO PRAHA. V polovině února se na výstavní ploše přes 10 000 m2 představí více než 120 firem z Čech i zahraničí, chybět nebudou ani významné osobnosti z oblasti rybaření se zajímavými přednáškami nebo návštěvnická soutěž.