Rybářský rozcestník

Čarování s toustovým chlebem na rybách

Použití toustového chleba na rybách jsem si zamiloval. Jde totiž o atraktivní nástrahu pro téměř všechny býložravé druhy ryb, tedy například karasy, cejny, plotice, tlouště, ale také kapry. Ale jak ho nastražit, aby na háčku, případně i na vlasu pod ním, vydržel co nejdéle? Možností je mnoho, vyzkoušejte některé naše tipy.

Boilieschytáníchytáníčarovánípva-toustak-na-nozepva-tousta-stahovaci-paskašpíztoustovýtoustovýkolaz-toustove-pelety2Boilies

Kdo nemá zkušenosti s toustovým chlebem, může ze začátku trochu tápat, jak ho nastražit, aby se po náhozu z háčku ihned neuvolnil. Přitom je to velmi tvárný a poddajný materiál a proto je více možností, jak si s ním pohrát, aby vydržel ve vodě u háčku, nebo přímo na něm, co nejdéle a to i v proudné vodě!

Já s oblibou starší toustový chléb používám takto. Ostříhám okraje, tedy kůrku toustového chleba, stačí začít jedním plátkem. Kůrku pak nakrájíme na podobně velké čtverečky a ty, pomocí jehly na boilies nastražím na vlas pod háček. Další možností je tousťák rozdrolit (můžeme ho i dopředu doma nahrubo rozsekat například pomocí ručního tyčového mixéru, nebo pomocí jiného podobného kuchyňského pomocníka), a tímto lehkým materiálem pak naplnit PVA punčochu. Vznikne nám takové pseudo toustové bolies.

Jedna z možností využití toustového chleba….

Další možností je z plátku toustového chleba vykrájet kolečka, existují na to rybářské kleště, ale lze to i jinými nástroji, například pomocí mírně upravené umělohmotné injekční stříkačky. Další možností, na to je vhodný spíše čerstvý tousťák, z dužiny pomocí prstů užmoulat kuličku. Pomocí tlaku a žmoulání nám vznikne opět poměrně trvanlivá nástraha, která chvíli na háčku vydrží, tedy pokud ji dříve nenasaje nějaká ta ryba.

Letos poprvé jsem vyzkoušel také chytat na toustový chléb pomocí stahovací pásky. U této metody se mě hodně osvědčilo ještě k návazci přidat PVA punčochu naplněnou dalšími kousky toustového chleba a případně i spolu s nějakým dalším vhodným materiálem na zakrmení. Nastražení většího množství toustového chleba má ten efekt, že zatraktivníme lovné místo přímo u háčku, případně pod ním, ale také ve vodním sloupci, pokud chytáme s plovoucí nástrahou dále ode dna. Vzlínající pečivo totiž dokáže zaujmout kdejakou rybu a přilákat ji přímo k háčku i přesto, že si zrovna plave jinde ve vodním sloupci, než máme právě nastraženo.

Toustový chléb navlečený přímo na návazci…

Občas také zatraktivním klasický návazec s boilies koulí, kdy pomocí jehly na boilies větší čtverce toustového chleba navléknu přímo na návazce, těsně k háčku. Občas takto nastražené boilies, i když je potápivé, tedy leží u dna, dokáže spolu s toustovým chlebem přemluvit i ty velké zkušené kapry. A v kombinaci s POP UP koulí, nebo i jinou plovoucí nástrahou, toustový chléb také umí zabodovat a to i dále ode dna, nebo i těsně u hladiny, čí přímo na ní.

Rozhodně se vyplatí si sebou na ryby nějaký ten toustový chléb přibalit. Jde opravdu o atraktivní nástrahu, která jen málokdy zklame, ba naopak, často to může být vaše poslední spása, když budete u vody a ryby budou k vašim ostatním nástrahám zcela netečné.

Nejčtenější články

Největší dětské rybářské závody na rybníce Konopiště

Pořádáme již třetí ročník dětských závodů pro širokou veřejnost( není třeba rybářského lístku). Loňská účast byla 108 dětí. Každý malý závodník má v ceně startovného (100 kč) zajištěné jídlo a pití a drobný prezent. Do 50tého místa garantujeme věcné a hodnotné ceny.

Ryby v české kuchyni – 1. díl

Ryby se v Čechách konzumují po staletí. Dříve hlavně sladkovodní, nyní si oblibu získaly i ryby mořské. Asi nejvýznamnější rybou u nás byl odedávna kapr. Kapr se začal konzumovat již ve středověku a to díky rozmachu rybnikářství, kdy rybníky patřily k běžné součásti feudálních panství, ale i klášterů. Do výstavby rybníků se pak zapojily později i města.

Ryba v české kuchyni – 3. díl

Jak bylo uvedeno v minulých dílech, ryby se ve středověku objevovaly na stolech především šlechty, měšťanů a bohatších sedláků, ovšem postupem času si je mohl dopřát i chudý lid. Zakoupit se daly třeba na trzích, kde tehdy fungoval také barterový systém (směnný obchod), takže chudší vrstvy obyvatel mohly zakoupit nebo častěji směnit ryby od říčních rybářů, kteří je na trh dodávali. Rybáři občas ryby směnili za jiné zboží, za maso od řezníků, zeleninu, ale také košíky, či jiné potřeby do domácnosti, ale i pro práci.