Rybářský rozcestník

Berou ryby za úplňku?

Slunce a jeho erupce, střídání fází měsíce, otáčení země, to vše přímo, nebo i nepřímo ovlivňuje život na zemi. Například příliv a odliv je vyvolán gravitačním působením právě měsíce a v menší míře i slunce na mořskou vodu. Vliv úplňku je pak prokázán i na lidský organismus! Nejde jen o nespavce, kteří nemohou při úplňku usnout, ale vliv měsíce na člověka mohou doložit i lékaři na pohotovostech, kterým se za úplňku plní čekárny v ordinacích, od záchranářů, kteří sundávají zbloudilé náměsíčníky ze střech nebo od policistů, kteří prý za svitu jasného měsíce vyjíždí k jedné havárce za druhou. Pak se nedivme, že úplněk ovlivňuje i život ryb, tedy částečně i život rybářů.

Na braní ryb má vliv hodně faktorů. Nejvíc asi teplota vody, s tím spojený obsah kyslíku ve vodě. Tyto faktory ovlivňuje slunce, vítr, teplota vzduchu a také právě měsíc.

Je zajímavé, že existují tři skupiny rybářů. Jedni tvrdí, že za úplňku ryby neberou, ti druzí, že berou jen velké trofejní ryby. Poslední skupina úplněk prostě neřeší. Já osobně mám zkušenost, že ryba se za úplňku chytnout rozhodně dá, ale určitě neberou, jako diví.

Nemálo lidí podle měsíčních fází sklízí ovoce, stříhá si vlasy, nakupuje nebo sází v hernách a kasinech a tak i někteří rybáři raději sedí doma a na ryby za úplňku nejdou. Jiní ba naopak, vyrážejí k vodě a snaží se vhodnou nástrahou zaujmout nějakou trofejní rybu. Mě se líbí názor Jakuba Vágnera, který na dotaz na toto téma při jednom rozhovoru prohlásil, že doma u televize se ryba určitě nechytne. 🙂

 

Měsíc v plné kráse nad vodou …

Rada redakce:

Zkušení rybáři v noci za úplňku, nebo těsně kolem něj, nahazují do míst, kde měsíc osvětluje hladinu a kde je spíše mělčí voda. Aktivita ryb právě v těchto místech bývá větší, než jinde. Ale možná je to jen proto, že jsou více aktivní i různí vodní živočichové, které ryby rádi pojídají.

Jaké zkušenosti s úplňkem máte vy? Napište nám zde pod článkem, nebo také pod příspěvek na Facebooku.

Nejčtenější články

Vytuněná umělá kukuřice

Umělá kukuřice se dá použít samostatně nebo v kombinaci s jinými nástrahami. Především při chytání ryb vlasovou metodou, tedy s montáží s háčkem, pod který umisťujeme nástrahu, udělá kus práce. Nejen, že zůstane u háčku i přes úpornou snahu drobnějších rybek ji pozřít, ale také dokáže, v Pop Up variantě, přívěs pod háčkem přizvednout a tak nástrahy na vlasu zatraktivnit. Ne každý rybář ví, že umělé nástrahy jsou také skvělým nosičem pachové stopy…

Ryba v české kuchyni – 6. díl

Zhruba před 150 lety bylo možno ulovit na jediné české řece Labi ryby, které se v jiných řekách v Čechách nevyskytovaly. Bylo to dané tím, že Labe v helgolandském zálivu v Německu ústí do Severního moře. Mnoho mořských ryb se dostalo z moře do Labe a proto se zde náhodně lovily, viz minulý díl, lososi. Ale nejen oni! Jsou zaznamenány úlovky například labských jeseterů. Šlo o jesetera obecného – Acipenser sturio, dnes nazýván jeseter velký. Že šlo o mohutné ryby, dokládají kroniky a staré zápisy.

Mikbaits Masters 2023

Zveme vás na 2. ročník Mikbaits Masters konaném na Podnovoveském rybníku od 1.6 do 4.6. 2023. Závod probíhá systémem chyt‘ a pust‘. Soutěží dvou-tříčlenná družstva, která loví na 4 pruty, každý prut s jedním návazcem a jedním háčkem. Háčky s protihrotem povoleny! Povolen lov pouze na položenou délka návazce POVOLEN max. 80 cm!