Rybářský rozcestník

Chytání ryb pomocí toustového chleba a stahovací pásky

Návazec na kaprovité ryby do studené vody, s kterým lze ale uspět přes celý rok. A není divu, když jako nástrahu použijeme toustový chléb, který ryby milují. Toustový chléb, podle tohoto návodu, umístíme na přívěs háčku pomocí stahovací elektrikářské pásky, která zajistí, že „tousťák“ zůstane u háčku a neodpadne ani při razantním náhozu. Ulovenou rybou pak určitě budou především kapři a amuři.

chytáníchytáníchytáníchytáníchytáníchytání

Především při cíleném lovu kaprů, či amurů lze použít tento vychytaný návazec s toustovým chlebem jako nástrahou. Na montáž použijeme klasický návazec na boilies s přívěsem, do kterého provlečeme tenkou stahovací pásku, která pak bude držet váleček umotaný z toustového chleba. Ale ukažme si to pomocí fotografií…

Co budeme potřebovat:

  • návazec na boilies
  • plátek toustového chleba nejméně den starý (čím tvrdší a gumovější, tím lepší!)
  • tenká stahovací elektrikářská páska
  • nůžky

Postup:

Nejprve z toustového chleba odkrojíme kůrku…

… střídku chleba pak smotáme, snažíme se, aby smotek byl smotaný co na nejtenčí ruličku…

…pásku protáhneme očkem přívěsu návazce, spojíme, utáhneme, dbáme na to, aby byla uprostřed smotaného toustového chleba…

…konec pásky ustříhneme těsně u spoje, opatrně přehneme a stlačíme oba konce toustové ruličky k sobě…

…po stlačení můžeme návazec připnout ke zbývající montáži a nahodit.

V studené vodě, pokud nástrahu neatakují menší ryby, vydrží nástraha i déle než 1 hodinu, což ukazuje poslední fotografie. Páska totiž dobře drží váleček toustového chleba, konce se sice při stahování odlomí, ale kus toustového chleba s páskou zůstane.

Nejčtenější články

5 základních rybářských uzlů, které by měl znát každý rybář

Ano, je to tak. Každý rybář by měl umět pár základních rybářských uzlů, které mu umožní si uvázat potřebné montáže a návazce. Bez znalostí alespoň několika málo uzlů to prostě nejde, stát se samostatným rybářem a to i přes to, že na rybářském trhu se objevuje čím dál více rybářských návazců navázaných přímo od jednotlivých výrobců. Montáže si nakonec rybář většinou musí umět navázat sám.

Vytuněná umělá kukuřice

Umělá kukuřice se dá použít samostatně nebo v kombinaci s jinými nástrahami. Především při chytání ryb vlasovou metodou, tedy s montáží s háčkem, pod který umisťujeme nástrahu, udělá kus práce. Nejen, že zůstane u háčku i přes úpornou snahu drobnějších rybek ji pozřít, ale také dokáže, v Pop Up variantě, přívěs pod háčkem přizvednout a tak nástrahy na vlasu zatraktivnit. Ne každý rybář ví, že umělé nástrahy jsou také skvělým nosičem pachové stopy…

Ryba v české kuchyni – 6. díl

Zhruba před 150 lety bylo možno ulovit na jediné české řece Labi ryby, které se v jiných řekách v Čechách nevyskytovaly. Bylo to dané tím, že Labe v helgolandském zálivu v Německu ústí do Severního moře. Mnoho mořských ryb se dostalo z moře do Labe a proto se zde náhodně lovily, viz minulý díl, lososi. Ale nejen oni! Jsou zaznamenány úlovky například labských jeseterů. Šlo o jesetera obecného – Acipenser sturio, dnes nazýván jeseter velký. Že šlo o mohutné ryby, dokládají kroniky a staré zápisy.