Rybářský rozcestník

Texas rig

Montáž na dravce využívaná především při cíleném lovu candátů a okounů. Díky předsazenému olůvku a korálku při náhozu na dno dopadá nejprve zátěž a korálkem, pak teprve gumová nástraha na jigové hlavičce, která klesá pomaleji a díky pohybu láká dravce k útoku. Dalším vedením, tedy popotahováním a razítkováním dna, skleněná kulička cinká o olovo a dále láká dravce k útoku. Díky přídavnému olovu se dá nahodit daleko od břehu i z lehčí nástrahou, což je další velká výhoda této montáže.

Tato montáž na okouny a candáty se skládá z fluorocarbonu navázaného na kmenévé šňůře, přídavného olova s prohlubní na spodní straně, do které zapadá nejlépe skleněný korálek. Pak je sestava ještě opatřena obratlíkem s karabninkou, na kterou připínáme nejčastěji twistery, smáčky či jiné gumové nástrahy navléknuté na jigové hlavičce. Samozřejmě lze obratlík s karabinkou vynechat a nástrahu uvázat přímo na fluorocarbon za očko jigové hlavičky.

  • fluorocarbon o síle 0,25-0,35 mm (kmenová šňůra z pletenky okolo 0,1 mm)
  • tak 10-15 g těžké olůvko ve spodní části s prohlubní, říká se mu Flip´n Sinker
  • skleněný korálek vhodné velikosti, byrvy bílé, žluté, světlozelené …
  • jigová hlavička velká podle velikosti smáčka, či jiné gumy
  • obratlík s karabinkou (nemusí být)

Texas rig – montáž na okouny a candáty …

Způsob navázání

Na kmenový vlasec uvážeme 60 až 80 cm dlouhý fluorocarbon, nejlépe spojovacím uzlem, který dobře prochází očky prutu (Albrightův spojovací uzel, Kravský apod.). Nejprve navlékneme předsazené závaží s prohlubní, pak korálek, uvážeme buď přímo jigovou hlavičku s nástrahou, nebo obratlík s karabinkou, na kterou pak připneme jigovou hlavičku s gumou.

Varianta s obratlíkem a karabinkou, lze akčně vyměnit nástrahu bez delšího uvazování …

Způsob chytání

Nahazujeme vrchem, po dopadu na hladinu se snažíme držet kmenovou šňůru napnutou, ale jen tak moc, aby jsme neovlivňovali volný pád celé montáže. Na dno dopadne nejprve závaží s korálkem, pak teprve nástraha a to na hlavu, ty co plavou zůstane stát, ty gumy, co neplavou se po chvíli položí. To je moment, kdy candát či okoun nejčastěji zaútočí. Pokud se nic neděje, po chvíli začneme razítkovat dno v různých rytmech, špičkou prutu nutíme nástrahu poskakovat po dně, přitom kličkou pomalu navíjíme šňůru. Prst máme na blanku prutu, pokud ucítíme škubnutí, sekáme. Předsazené olovo poskakuje po dně výří dno a skleněný korálek do olova naráží a vytváří nám velmi žádoucí zvuk, který často přiláká dravce k naší nástraze.

Pruty volíme dlouhé kolem 270 cm s gramáží 20 až 30 g na špičku …

TIP: Je třeba vydržet a poskakovat po dně až těsně ke břehu, často okoun, či candát sleduje nástrahu a zaútočí při vytahování nástrahy z vody.

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Nejčtenější články

Lov úhořů – jak na ně

Někdo nechytne úhoře za celý život, jiný ho dostane na háček při chytání kaprů. Ovšem cílený lov úhořů není zase tak složitý, jen se stačí řídit pár radami a tipy našich pradědů a vyrazit k vodě tehdy, když ostatní od vody utíkají. 🙂

Cílený lov tolstolobiků

Mnoho rybářů si myslí, že se tolstolobici nedají chytat klasicky na háček. Ale pozor, je to omyl! V tomto článku si povíme o dvou způsobech, jak jít štěstí naproti a cíleně lovit tolstolobiky. A nepůjde o rady, jak je nezákonně podsekávat! Dají se totiž přechytračit a ulovit i legální cestou. A jak? Pomůže nám montáž do vodního sloupce, či montáž s kaprovým krmítkem a kačenkou, vzlínavé krmení, nebo naopak krmení, co se pomalu vznáší ke dnu a zakrmovací mrak. Máme tu pro vás dvě varianty a montáže, na které lze přemluvit i jinak netečné tolstolobiky.

Vlasec nebo pletenka, aneb co vlastně namotat na cívku navijáku?

Dříve, než zajdeme do obchodu a koupíme si nějaký vlasec nebo pletenou šňůru, měli by jsem si dobře rozmyslet, jaké ryby a s jakým vybavením půjdeme chytat a také jakou metodou. Je rozdíl, zda vyrazíme na kapry a nástrahu budeme chtít nastražit dalekým náhozem, či zda budeme nástrahu zavážet lodí v hodně zatravněném prostředí, nebo jestli například budeme chytat drobnější ryby přímo pod nohama. Také na jemnou plavanou jistě zvolíme jiný vlasec, než na položenou, nebo když půjdeme lovit dravce. Uvědomte si, že vlasec nebo pletenka je jediná věc, která dělí rybáře od montáže a potažmo chycené ryby. Drahý prut a naviják jen usnadní a zpříjemní rybáři život a samotný lov, ale stejně pak rybu od rybáře po záběru nakonec spojuje jen ten dobrý, nebo špatný vlasec!

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
Další informace Rozumím