Rybářský rozcestník

Texas rig

Montáž na dravce využívaná především při cíleném lovu candátů a okounů. Díky předsazenému olůvku a korálku při náhozu na dno dopadá nejprve zátěž a korálkem, pak teprve gumová nástraha na jigové hlavičce, která klesá pomaleji a díky pohybu láká dravce k útoku. Dalším vedením, tedy popotahováním a razítkováním dna, skleněná kulička cinká o olovo a dále láká dravce k útoku. Díky přídavnému olovu se dá nahodit daleko od břehu i z lehčí nástrahou, což je další velká výhoda této montáže.

Tato montáž na okouny a candáty se skládá z fluorocarbonu navázaného na kmenévé šňůře, přídavného olova s prohlubní na spodní straně, do které zapadá nejlépe skleněný korálek. Pak je sestava ještě opatřena obratlíkem s karabninkou, na kterou připínáme nejčastěji twistery, smáčky či jiné gumové nástrahy navléknuté na jigové hlavičce. Samozřejmě lze obratlík s karabinkou vynechat a nástrahu uvázat přímo na fluorocarbon za očko jigové hlavičky.

  • fluorocarbon o síle 0,25-0,35 mm (kmenová šňůra z pletenky okolo 0,1 mm)
  • tak 10-15 g těžké olůvko ve spodní části s prohlubní, říká se mu Flip´n Sinker
  • skleněný korálek vhodné velikosti, byrvy bílé, žluté, světlozelené …
  • jigová hlavička velká podle velikosti smáčka, či jiné gumy
  • obratlík s karabinkou (nemusí být)

Texas rig – montáž na okouny a candáty …

Způsob navázání

Na kmenový vlasec uvážeme 60 až 80 cm dlouhý fluorocarbon, nejlépe spojovacím uzlem, který dobře prochází očky prutu (Albrightův spojovací uzel, Kravský apod.). Nejprve navlékneme předsazené závaží s prohlubní, pak korálek, uvážeme buď přímo jigovou hlavičku s nástrahou, nebo obratlík s karabinkou, na kterou pak připneme jigovou hlavičku s gumou.

Varianta s obratlíkem a karabinkou, lze akčně vyměnit nástrahu bez delšího uvazování …

Způsob chytání

Nahazujeme vrchem, po dopadu na hladinu se snažíme držet kmenovou šňůru napnutou, ale jen tak moc, aby jsme neovlivňovali volný pád celé montáže. Na dno dopadne nejprve závaží s korálkem, pak teprve nástraha a to na hlavu, ty co plavou zůstane stát, ty gumy, co neplavou se po chvíli položí. To je moment, kdy candát či okoun nejčastěji zaútočí. Pokud se nic neděje, po chvíli začneme razítkovat dno v různých rytmech, špičkou prutu nutíme nástrahu poskakovat po dně, přitom kličkou pomalu navíjíme šňůru. Prst máme na blanku prutu, pokud ucítíme škubnutí, sekáme. Předsazené olovo poskakuje po dně výří dno a skleněný korálek do olova naráží a vytváří nám velmi žádoucí zvuk, který často přiláká dravce k naší nástraze.

Pruty volíme dlouhé kolem 270 cm s gramáží 20 až 30 g na špičku …

TIP: Je třeba vydržet a poskakovat po dně až těsně ke břehu, často okoun, či candát sleduje nástrahu a zaútočí při vytahování nástrahy z vody.

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Nejčtenější články

Jarní chytání kaprů, aneb lov ve studené jarní vodě

Časně z jara je lov ryb o něco náročnější, než v prohřátých letních měsících. Je to logické, protože po roztátí ledu je voda, díky jarnímu tání sněhu na horách, pořád ledová. A proto jen díky znalosti chování ryb na přelomu zimy a jara lze ulovit nějakého pěkného kapříka, ale i jinou kaprovitou rybu. O všem při určité nástraze se vám na prutu může náhodou objevit i pěkný úhoř nebo okoun …

Chytání kaprů ve vodním sloupci

Cílený lov kaprů i v dalších vrstvách vody, nejen u dna a na hladině, je vlastně poměrně mladé odvětví kaprařiny, ale hlavně v letních měsících, takto chytat kapry, stojí za to vyzkoušet. Když jsem před 35 lety začínal s rybařinou, nikdy mě nenapadlo, že někdy na kapry půjdu s umělými plovoucími muškami a dalšími nástrahami, které by jste spíše čekali u rybářů chytajících s muškařským náčiním. A chytat je na dipovanou umělou hmotu? Tak to by rybářům z minulého století asi propadla spodní čelist. 🙂

Lov línů, víte, jak na ně?

Lín je krásná ryba zdržující se nejčastěji v zarostlých a bahnitých částech řek, ale i na stojatých vodách, v rybnících, na mělčinách větších vodních nádrží … prostě všude tam, kde je teplá voda a hodně zarostlé dno, ale i vodní sloupec. Miluje místa, kde se rostliny pnou vodním sloupcem ze dna až na hladinu. Kdo nemá moc rád lov v zarostlých vodách, pro toho cílený lov línů moc není. Líny lovíme spíše na jemné náčiní, slabší, ale kvalitní vlasce, které zvládnou i nějakou tu vázku. Vytáhlý lín na břehu určitě udělá radost snad každému rybáři i když to nebude zrovna obr. Ale pozor, líni mohou dorůst úctyhodných rozměrů, ale o tom až v samotném článku.

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
Další informace Rozumím