Rybářský rozcestník

Texas rig

Montáž na dravce využívaná především při cíleném lovu candátů a okounů. Díky předsazenému olůvku a korálku při náhozu na dno dopadá nejprve zátěž a korálkem, pak teprve gumová nástraha na jigové hlavičce, která klesá pomaleji a díky pohybu láká dravce k útoku. Dalším vedením, tedy popotahováním a razítkováním dna, skleněná kulička cinká o olovo a dále láká dravce k útoku. Díky přídavnému olovu se dá nahodit daleko od břehu i z lehčí nástrahou, což je další velká výhoda této montáže.

Tato montáž na okouny a candáty se skládá z fluorocarbonu navázaného na kmenévé šňůře, přídavného olova s prohlubní na spodní straně, do které zapadá nejlépe skleněný korálek. Pak je sestava ještě opatřena obratlíkem s karabninkou, na kterou připínáme nejčastěji twistery, smáčky či jiné gumové nástrahy navléknuté na jigové hlavičce. Samozřejmě lze obratlík s karabinkou vynechat a nástrahu uvázat přímo na fluorocarbon za očko jigové hlavičky.

  • fluorocarbon o síle 0,25-0,35 mm (kmenová šňůra z pletenky okolo 0,1 mm)
  • tak 10-15 g těžké olůvko ve spodní části s prohlubní, říká se mu Flip´n Sinker
  • skleněný korálek vhodné velikosti, byrvy bílé, žluté, světlozelené …
  • jigová hlavička velká podle velikosti smáčka, či jiné gumy
  • obratlík s karabinkou (nemusí být)

Texas rig – montáž na okouny a candáty …

Způsob navázání

Na kmenový vlasec uvážeme 60 až 80 cm dlouhý fluorocarbon, nejlépe spojovacím uzlem, který dobře prochází očky prutu (Albrightův spojovací uzel, Kravský apod.). Nejprve navlékneme předsazené závaží s prohlubní, pak korálek, uvážeme buď přímo jigovou hlavičku s nástrahou, nebo obratlík s karabinkou, na kterou pak připneme jigovou hlavičku s gumou.

Varianta s obratlíkem a karabinkou, lze akčně vyměnit nástrahu bez delšího uvazování …

Způsob chytání

Nahazujeme vrchem, po dopadu na hladinu se snažíme držet kmenovou šňůru napnutou, ale jen tak moc, aby jsme neovlivňovali volný pád celé montáže. Na dno dopadne nejprve závaží s korálkem, pak teprve nástraha a to na hlavu, ty co plavou zůstane stát, ty gumy, co neplavou se po chvíli položí. To je moment, kdy candát či okoun nejčastěji zaútočí. Pokud se nic neděje, po chvíli začneme razítkovat dno v různých rytmech, špičkou prutu nutíme nástrahu poskakovat po dně, přitom kličkou pomalu navíjíme šňůru. Prst máme na blanku prutu, pokud ucítíme škubnutí, sekáme. Předsazené olovo poskakuje po dně výří dno a skleněný korálek do olova naráží a vytváří nám velmi žádoucí zvuk, který často přiláká dravce k naší nástraze.

Pruty volíme dlouhé kolem 270 cm s gramáží 20 až 30 g na špičku …

TIP: Je třeba vydržet a poskakovat po dně až těsně ke břehu, často okoun, či candát sleduje nástrahu a zaútočí při vytahování nástrahy z vody.

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Nejčtenější články

Největší dětské rybářské závody na rybníce Konopiště

Pořádáme již třetí ročník dětských závodů pro širokou veřejnost( není třeba rybářského lístku). Loňská účast byla 108 dětí. Každý malý závodník má v ceně startovného (100 kč) zajištěné jídlo a pití a drobný prezent. Do 50tého místa garantujeme věcné a hodnotné ceny.

Rybářské závody v Domamili 2023

Milí příznivci domamilských Rybářských závodů ,dovoluji si Vás pozvat tentokrát v sobotu 29. 4. 2023 k Janíčkovu rybníku Janíčkův rybník Domamil. Závodníci nemusí být členy Rybářského svazu. Jsou to dvoukolové závody, 1 prut, 2 návazce, 1 krmítko, povoleno vnadění, započítávají se úlovky větší 20 cm. Bohatá tombola, občerstvení zajištěno!

DIGITAL Smart Cradle – absolutní vítěz GRAND PRIX For Fishing 2023

I letos měl rybářský veletrh For Fishing 2023 bohatý doprovodný program. Kromě jiného se také vystavovatelé mohli přihlásit s nějakým zajímavým výrobkem do soutěže GRAND PRIX For Fishing 2023. Jde o prestižní záležitost a tak není divu, že se letos soutěže zúčastnily i takové rybářské celebrity, jako Karel Nikl nebo Lukáč Krása. Ovšem hlavní cena letos skončila na Slovensku!