Rybářský rozcestník

Texas rig

Montáž na dravce využívaná především při cíleném lovu candátů a okounů. Díky předsazenému olůvku a korálku při náhozu na dno dopadá nejprve zátěž a korálkem, pak teprve gumová nástraha na jigové hlavičce, která klesá pomaleji a díky pohybu láká dravce k útoku. Dalším vedením, tedy popotahováním a razítkováním dna, skleněná kulička cinká o olovo a dále láká dravce k útoku. Díky přídavnému olovu se dá nahodit daleko od břehu i z lehčí nástrahou, což je další velká výhoda této montáže.

Tato montáž na okouny a candáty se skládá z fluorocarbonu navázaného na kmenévé šňůře, přídavného olova s prohlubní na spodní straně, do které zapadá nejlépe skleněný korálek. Pak je sestava ještě opatřena obratlíkem s karabninkou, na kterou připínáme nejčastěji twistery, smáčky či jiné gumové nástrahy navléknuté na jigové hlavičce. Samozřejmě lze obratlík s karabinkou vynechat a nástrahu uvázat přímo na fluorocarbon za očko jigové hlavičky.

  • fluorocarbon o síle 0,25-0,35 mm (kmenová šňůra z pletenky okolo 0,1 mm)
  • tak 10-15 g těžké olůvko ve spodní části s prohlubní, říká se mu Flip´n Sinker
  • skleněný korálek vhodné velikosti, byrvy bílé, žluté, světlozelené …
  • jigová hlavička velká podle velikosti smáčka, či jiné gumy
  • obratlík s karabinkou (nemusí být)

Texas rig – montáž na okouny a candáty …

Způsob navázání

Na kmenový vlasec uvážeme 60 až 80 cm dlouhý fluorocarbon, nejlépe spojovacím uzlem, který dobře prochází očky prutu (Albrightův spojovací uzel, Kravský apod.). Nejprve navlékneme předsazené závaží s prohlubní, pak korálek, uvážeme buď přímo jigovou hlavičku s nástrahou, nebo obratlík s karabinkou, na kterou pak připneme jigovou hlavičku s gumou.

Varianta s obratlíkem a karabinkou, lze akčně vyměnit nástrahu bez delšího uvazování …

Způsob chytání

Nahazujeme vrchem, po dopadu na hladinu se snažíme držet kmenovou šňůru napnutou, ale jen tak moc, aby jsme neovlivňovali volný pád celé montáže. Na dno dopadne nejprve závaží s korálkem, pak teprve nástraha a to na hlavu, ty co plavou zůstane stát, ty gumy, co neplavou se po chvíli položí. To je moment, kdy candát či okoun nejčastěji zaútočí. Pokud se nic neděje, po chvíli začneme razítkovat dno v různých rytmech, špičkou prutu nutíme nástrahu poskakovat po dně, přitom kličkou pomalu navíjíme šňůru. Prst máme na blanku prutu, pokud ucítíme škubnutí, sekáme. Předsazené olovo poskakuje po dně výří dno a skleněný korálek do olova naráží a vytváří nám velmi žádoucí zvuk, který často přiláká dravce k naší nástraze.

Pruty volíme dlouhé kolem 270 cm s gramáží 20 až 30 g na špičku …

TIP: Je třeba vydržet a poskakovat po dně až těsně ke břehu, často okoun, či candát sleduje nástrahu a zaútočí při vytahování nástrahy z vody.

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Nejčtenější články

O pohár předsedy SÚS 2022

Tradiční rybářské závod „O pohár předsedy SÚS“, se koná na vodní ploše Písková Lhota 14. 5. pro dospělé a 15. 5. 2022 pro děti a mládež. Rezervaci lze provést do 6. 5. Neváhejte se přihlásit! Volná místa budou k dispozici i v den závodu, takže můžete přijet…

Propozice na Jarní a Dětské závody ČRS MO Kladruby 28.5. a 29.5. 2022

Vážení přátelé ČRS MO Kladruby, dovolte, abychom Vás pozvali na Jarní a Dětské rybářské závody konané ve dnech 28. a 29. května 2022 na nádrži Záhorská. V příloze Vám zasíláme propozice obou závodů a jsme v očekávání Vašich rezervací lovných míst. Těšíme se na Vaši hojnou účast! Výbor ČRS MO Kladno…

Územní kolo Zlaté udice 2022

Český rybářský svaz, z. s., Západočeský územní svaz a ČRS MO Domažlice pořádají Územní kolo rybářské soutěže Zlatá udice 2022….

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
Další informace Rozumím