Rybářský rozcestník

Carolina rig

Další z vychytaných montáží na candáty, okouny, ale i jiné dravé ryby. Díky olůvku, které je umístěno na kmenovém vlasci, kousek před samotnou nástrahou (olůvku se říká Flip´n Sinker), to od průběžného olova dělí obratlík a kratší návazec, dohodíte daleko. Další výhodou je pomalejší sestupování samotné nástrahy vodním sloupcem, která díky svému vlnění láká dravce k útoku. Nezanedbatelný je i akustický efekt představeného olova a skleněného korálku, který dokáže ryby zaujmout. Pokud pak použijete háčky se špičkou schovanou v nástraze, je to ideální montáž pro lov v travinách.

Připadá vám tato montáž povědomá? Ano, trefa! Je totiž velice podobná montáži Texas rig. Ovšem u Carolina rig montáže je mezi olůvkem a háčkem umístěn krátký návazec, zatím co u Texas rig montáže je představené olůvko téměř přímo u samotné nástrahy.

Komponenty pro lov v travinách ….

Co potřebujeme k montáži:

  • fluorocarbon o síle 0,25-0,35 mm (kmenová šňůra z pletenky okolo 0,1 mm)
  • tak 10-15 g těžké olůvko ve spodní části s prohlubní, říká se mu Flip´n Sinker
  • skleněný korálek vhodné velikosti, barvy bílé, žluté, světlozelené …
  • jigová hlavička velká podle velikosti smáčka, či jiné gumy, nebo speciální háčky určené přímo na tuto montáž (také speciální gumové nástrahy mají spíše delší, červovitý tvar, ale úspěšné jsou i klasické gumy)
  • obratlík

Způsob navázání

Na kmenový vlasec navlékneme Flip´n Sinker olůvko a korálek, pak uvážeme obratlík. Na druhé očko obratlíku uvážeme kratší fluorocarbon, dáváme tak 15 až 30 cm, na který navážeme buď přímo nástrahu s háčkem, nebo obratlík s karabinkou pro rychlejší přehození montáže.

Navázáno, hurá k vodě!

Způsob chytání

Lovíme podobně, jako při klasické jigování. Razítkujeme dno, měníme tempo, po několika přískocích necháme v klidu chvíli ležet, přitom se snažíme mít celou dobu kontakt s nástrahou, tedy držet napnutou kmenovou šňůru a případně mít prst na blanku prutu. Neunikne vám tak žádný výpad dravce!

Uložit

Uložit

Nejčtenější články

Uzení ryb podle baštýřek

Ženy baštýřů byly mistryně na přípravu pokrmů. Jejich muži se starali o skupinu rybníků v rámci panství, později rybářského střediska. Rybářská bašta byla závětřím, kde se scházeli i ostatní baštýři, sádečtí, rybáři. Baštýřky, nebo také poněmčeně fišmajstrové, se staraly o žaludky mužů, připravovali dobrou rybí baštu do žaludku. Konzumace ryb na baštách byla nadprůměrná, než v jiných rodinách, kde se ryba na talíři objevila zřídka, nebo jen o Vánocích. Recepty, které zde vznikaly, patřily k rodinnému stříbru, předávaly se ústně, nebo rovnou na talíři. Spotřeba 20 kilogramů ryb na hlavu ročně na baštách byl průměr. Ryby se zde připravovali na mnoho způsobů a vznikaly zde opravdu nejlepší a originální recepty na jejich úpravu. Běžně se zde ryby také udily. Samotnou přípravu ryb a jejich naložení do láku zajišťovali baštýřky, samotné uzení pak většinou byla práce jejich mužů.

Legenda rybích labužníků – ježdík obecný

Tahle malá okounovitá ryba byla před 150-100 lety v kuchyni ve velké oblibě, ovšem už ne tak u rybářů při výlovech. Byla doslova postrachem, v rybnících v minulosti ježdíků bývalo tisíce a při výlovu byli všude přítomní, při brakování (přebírání ryb) pak působili rybářům jejich hřbetní ploutve hluboké, špatně hojící se rány. Pro rybáře to byl bezvýznamný škůdce, ale naši předkové si dovedli vážit každé přírodní poctivé potraviny.

Český tým vybojoval bronz na 28. Mistrovství Evropy v muškaření

Český reprezentační tým zaznamenal úspěch na 28. Mistrovství Evropy v muškaření, které hostilo Polsko. V silné konkurenci evropských týmů se naši rybáři umístili na skvělém třetím místě za domácím Polskem a Francií.