Rybářský rozcestník

Lov sumců na polotěžko – kačena + průběžné olovo

Tato montáž je vhodná především do proudné vody všude tam, kde nelze použít loďku. Dá se s ní dobře nahodit a v průběhu lovu akčně měnit místo nastražení díky proudu. Před samotným chytáním je ale třeba znát hloubku lovného místa a podle toho nastavit délku montáže od kačenky (splávku) k poslednímu háčku, tedy přesněji, až k nástraze.

  1. kmenová šňůra (500 g – 1000 g)
  2. průběžné olovo zajištěné například „T-klipsem“ apod.
  3. stoper, kačenka (splávek), velikost podle váhy nástražené ryby (150 g – 300 g) a opět stoper
  4. zátěž vhodná k použitému splávku, například pod splávek 150 g navlékneme olovo o váze 80-120 g, nástraha nejčastěji živá rybka zavěšená na jednom, dvou, či tří trojháčcích, velikost 15-30 cm

Stručný postup navázání montáže

Jde o pěměrně jednoduchou montáž na sumce. Na kmenový vlasec navlékneme stoper, pak splávek, který buď protáhneme středen, nebo ho můžeme navléci za spodní očko (podobně jako angličák), pak dáme další stoper, olovo. Nakonec kmenovou šňůru ukončíme obratlíkem s karabinkou, na kterou zavěsíme nastraženou rybku s trojháčkem, nebo trojháčky.

Samostatnou disciplínou je změření hloubky lovného místa! Pak pomocí stoperu nastavíme délku šňůry pod kačenkou tak, aby nástraha plavala cca 50 -100 cm nadednem. Někteří rybáři naopak nastavují montáž tak, aby ryba byla jen kousek pod hladinou. Je to spíše na zkušenostech rybářů a také na tlaku vzduchu a počasí. Někdy sumci jezdí pod hladinou, jindy se drží u dna!

Ukázka montáže, část s kačenou …

Závaží proti zamotání, bužírka, háčky – spodní část montáže ….

Způsob chytání

Touto montáží dokážeme nahodit dost daleko od břehu. Musíme ovšem nahazovat bokem a co nejméně razantně. Také se snažíme držet rybku jen těsně nad vodou i tak dostane pořádnou ránu o vodní hladinu. Rozhodně to není moc šetrný způsob nastražení! Pokud tedy máte možnost zavést nástrahu na lovné místo, je to rozhodně lepší řešení. Po nahození povolíme kmenovou šňůru a snažíme se kačenku s rybkou dostat 10 i více metrů od zátěže na dně. Díky tomu, že je zátěž průběžná, to jde docela dobře, záleží také na síle proudu. Důvod, proč splávek nastražujeme dále od olova je jasný, mění se nám úhel stoupání kmenové šňůry a tak zajistíme, že se nám nástražní rybka nezamotá do kmenové šnůry. Prut zajistíme na břehu kolmo k nebi, jako číhátko použijeme rolničky. Jakmile se kačena potopí, špička rozkmitá, případně i ohne, rolničky začnou cinkat, je čas razatně seknout. Seká se opakovaně, aby háčky důkladně zajely do tlamy sumce …

Nejčtenější články

Cílený lov candátů ze břehu klasickou přívlačí

Cílený lov jednotlivých druhů dravých ryb má svá úskalí, ale rozhodně se vyplatí zaměřit zájem na konkrétního dravce. Co predátor, to jiný způsob lovu a tak nejen zvolená technika lovu, ale především i správná volba montáže má velký vliv na úspěšnost našeho snažení. O dobré volbě místa snad ani nemusím mluvit, to je samozřejmostí, pokud jdeme cíleně po konkrétním vodním predátorovi, aby v daném místě vůbec zrovna byl. V tomto článku se zaměříme na lov candátů a to klasickou přívlačí ze břehu. Tedy nebudeme zde řešit vertikální přívlač, ale ani například drop shot.

Chytání amurů na listy salátu, či jinou zeleninu

Amur je ryba někdy tuze vybíravá, jindy nám přijde naopak na nástrahu, kterou jsme vnadili na úplně jinou rybu. Asi nejčastěji se amuři chytají na kukuřici, kousky ovoce, či střídku chleba. Často však zaznamenáme úspěch při cíleném lovu amurů, pokud jim zkusíme nabídnout něco od zeleniny, například tužší listy hlávkového salátu, kedlubny, syrové či spařené zelné listy apod.

Rady pro začínající vláčkaře – nástrahy vhodné pro vláčení

Ano, vláčení je fenomén, ale je to především dřina. Někdy ani 300 náhozů nestačí k tomu, aby člověk spatřil nějakou tu šupinu. Vláčkař musí být nejen tělesně zdatný, ale také musí překypovat výrou v sebe sama. Někdy totiž ani několik hodin prohazování vodou nestačí k tomu, aby byl lov úspěšný a pak jen psychicky zdatný rybář dokáže další den vzít vláčecí prut opět do ruky a nahodit. Kromě výše uvedeného i znalost vody, či konkrétního místa, kde rybář chytá a také slušná výbava vede k úspěchu. Ovšem pro úspěšný lov vláčením je především nutná ta pravá nástraha, právě ta často rozhoduje o tom, zda rybář ten den zasekne rybu, nebo ne.

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
Další informace Rozumím