Rybářský rozcestník

Lov sumců na polotěžko – kačena + průběžné olovo

Tato montáž je vhodná především do proudné vody všude tam, kde nelze použít loďku. Dá se s ní dobře nahodit a v průběhu lovu akčně měnit místo nastražení díky proudu. Před samotným chytáním je ale třeba znát hloubku lovného místa a podle toho nastavit délku montáže od kačenky (splávku) k poslednímu háčku, tedy přesněji, až k nástraze.

  1. kmenová šňůra (500 g – 1000 g)
  2. průběžné olovo zajištěné například „T-klipsem“ apod.
  3. stoper, kačenka (splávek), velikost podle váhy nástražené ryby (150 g – 300 g) a opět stoper
  4. zátěž vhodná k použitému splávku, například pod splávek 150 g navlékneme olovo o váze 80-120 g, nástraha nejčastěji živá rybka zavěšená na jednom, dvou, či tří trojháčcích, velikost 15-30 cm

Stručný postup navázání montáže

Jde o pěměrně jednoduchou montáž na sumce. Na kmenový vlasec navlékneme stoper, pak splávek, který buď protáhneme středen, nebo ho můžeme navléci za spodní očko (podobně jako angličák), pak dáme další stoper, olovo. Nakonec kmenovou šňůru ukončíme obratlíkem s karabinkou, na kterou zavěsíme nastraženou rybku s trojháčkem, nebo trojháčky.

Samostatnou disciplínou je změření hloubky lovného místa! Pak pomocí stoperu nastavíme délku šňůry pod kačenkou tak, aby nástraha plavala cca 50 -100 cm nadednem. Někteří rybáři naopak nastavují montáž tak, aby ryba byla jen kousek pod hladinou. Je to spíše na zkušenostech rybářů a také na tlaku vzduchu a počasí. Někdy sumci jezdí pod hladinou, jindy se drží u dna!

Ukázka montáže, část s kačenou …

Závaží proti zamotání, bužírka, háčky – spodní část montáže ….

Způsob chytání

Touto montáží dokážeme nahodit dost daleko od břehu. Musíme ovšem nahazovat bokem a co nejméně razantně. Také se snažíme držet rybku jen těsně nad vodou i tak dostane pořádnou ránu o vodní hladinu. Rozhodně to není moc šetrný způsob nastražení! Pokud tedy máte možnost zavést nástrahu na lovné místo, je to rozhodně lepší řešení. Po nahození povolíme kmenovou šňůru a snažíme se kačenku s rybkou dostat 10 i více metrů od zátěže na dně. Díky tomu, že je zátěž průběžná, to jde docela dobře, záleží také na síle proudu. Důvod, proč splávek nastražujeme dále od olova je jasný, mění se nám úhel stoupání kmenové šňůry a tak zajistíme, že se nám nástražní rybka nezamotá do kmenové šnůry. Prut zajistíme na břehu kolmo k nebi, jako číhátko použijeme rolničky. Jakmile se kačena potopí, špička rozkmitá, případně i ohne, rolničky začnou cinkat, je čas razatně seknout. Seká se opakovaně, aby háčky důkladně zajely do tlamy sumce …

Nejčtenější články

Jarní dospělé a Dětské závody ČRS MO Kladruby – Propozice 20. a 21. 4. 2024

Vážení přátelé ČRS MO Kladruby, dovolte, abychom Vás pozvali na Jarní dospělých a Dětské rybářské závody konané ve dnech 20. a 21. dubna 2024 na nádrži Záhorská. Těšíme se na Vaši hojnou účast!

Plzeňský Plaváček_pozvánka a propozice

Plzeňský Plaváček, kategorie žáků (do 14 let včetně) a dorostenců (do 18 let včetně) se koná ve čtvrtek 25. dubna 2024 v úseku Borské přehrady (Radbuza 1B) podél silnice na Valchu. Sraz je u poslední třetiny silnice napravo ve směru z města….

Pozvánka na dětský závod v Cukrovarském rybníku

Místní organizace Smečno zve na rybářský závod dětí, který se koná 25. 5. 2024 na sádkách ve Studeněvsi v Cukrovarském rybníku….