Rybářský rozcestník

Lov sumců na polotěžko – kačena + průběžné olovo

Tato montáž je vhodná především do proudné vody všude tam, kde nelze použít loďku. Dá se s ní dobře nahodit a v průběhu lovu akčně měnit místo nastražení díky proudu. Před samotným chytáním je ale třeba znát hloubku lovného místa a podle toho nastavit délku montáže od kačenky (splávku) k poslednímu háčku, tedy přesněji, až k nástraze.

  1. kmenová šňůra (500 g – 1000 g)
  2. průběžné olovo zajištěné například „T-klipsem“ apod.
  3. stoper, kačenka (splávek), velikost podle váhy nástražené ryby (150 g – 300 g) a opět stoper
  4. zátěž vhodná k použitému splávku, například pod splávek 150 g navlékneme olovo o váze 80-120 g, nástraha nejčastěji živá rybka zavěšená na jednom, dvou, či tří trojháčcích, velikost 15-30 cm

Stručný postup navázání montáže

Jde o pěměrně jednoduchou montáž na sumce. Na kmenový vlasec navlékneme stoper, pak splávek, který buď protáhneme středen, nebo ho můžeme navléci za spodní očko (podobně jako angličák), pak dáme další stoper, olovo. Nakonec kmenovou šňůru ukončíme obratlíkem s karabinkou, na kterou zavěsíme nastraženou rybku s trojháčkem, nebo trojháčky.

Samostatnou disciplínou je změření hloubky lovného místa! Pak pomocí stoperu nastavíme délku šňůry pod kačenkou tak, aby nástraha plavala cca 50 -100 cm nadednem. Někteří rybáři naopak nastavují montáž tak, aby ryba byla jen kousek pod hladinou. Je to spíše na zkušenostech rybářů a také na tlaku vzduchu a počasí. Někdy sumci jezdí pod hladinou, jindy se drží u dna!

Ukázka montáže, část s kačenou …

Závaží proti zamotání, bužírka, háčky – spodní část montáže ….

Způsob chytání

Touto montáží dokážeme nahodit dost daleko od břehu. Musíme ovšem nahazovat bokem a co nejméně razantně. Také se snažíme držet rybku jen těsně nad vodou i tak dostane pořádnou ránu o vodní hladinu. Rozhodně to není moc šetrný způsob nastražení! Pokud tedy máte možnost zavést nástrahu na lovné místo, je to rozhodně lepší řešení. Po nahození povolíme kmenovou šňůru a snažíme se kačenku s rybkou dostat 10 i více metrů od zátěže na dně. Díky tomu, že je zátěž průběžná, to jde docela dobře, záleží také na síle proudu. Důvod, proč splávek nastražujeme dále od olova je jasný, mění se nám úhel stoupání kmenové šňůry a tak zajistíme, že se nám nástražní rybka nezamotá do kmenové šnůry. Prut zajistíme na břehu kolmo k nebi, jako číhátko použijeme rolničky. Jakmile se kačena potopí, špička rozkmitá, případně i ohne, rolničky začnou cinkat, je čas razatně seknout. Seká se opakovaně, aby háčky důkladně zajely do tlamy sumce …

Nejčtenější články

Jak na úhoře s feederovým prutem

Ten, kdo propadl chytání na feeder, si rozhodně rád zkusí s tímto prutem i lov úhořů. Feeder je k chytání úhořů stejně dobrý, jako klasické pruty na položenou. Jen se musí vědět, jak na to!

Lov kaprů i jiných bílých ryb ve větším proudu

Asi většina zkušenějších rybářů mě dá zapravdu, že chytání ryb ve stojaté vodě je o něco málo jednodušší, než lov ryb v proudné vodě. Ovšem tento článek chci věnovat především lovu bílých ryb v silnějších proudech, tedy všude tam, kde je větší proud, díky kterému musíme změnit nejen samotnou taktiku lovu, ale i přizpůsobit montáže a vlastně skoro celou rybářskou výbavu.

Chytání ryb z lodi

Díky loďce máme možnost dopravit se na lovné místo, které není přístupné ze břehu a tak tato místa nejsou prochytaná rybáři, to je asi největší výhoda chytání ryb z lodí. Také díky driftování dokážeme z lodě pokrýt větší kvadrant vody, než při pouhém pohybu po břehu. A to nemluvím a romantice, adrenalinu a dalších výhodách při chytání ryb z lodí.

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
Další informace Rozumím