Rybářský rozcestník

Lov sumců na polotěžko – kačena + průběžné olovo

Tato montáž je vhodná především do proudné vody všude tam, kde nelze použít loďku. Dá se s ní dobře nahodit a v průběhu lovu akčně měnit místo nastražení díky proudu. Před samotným chytáním je ale třeba znát hloubku lovného místa a podle toho nastavit délku montáže od kačenky (splávku) k poslednímu háčku, tedy přesněji, až k nástraze.

  1. kmenová šňůra (500 g – 1000 g)
  2. průběžné olovo zajištěné například „T-klipsem“ apod.
  3. stoper, kačenka (splávek), velikost podle váhy nástražené ryby (150 g – 300 g) a opět stoper
  4. zátěž vhodná k použitému splávku, například pod splávek 150 g navlékneme olovo o váze 80-120 g, nástraha nejčastěji živá rybka zavěšená na jednom, dvou, či tří trojháčcích, velikost 15-30 cm

Stručný postup navázání montáže

Jde o pěměrně jednoduchou montáž na sumce. Na kmenový vlasec navlékneme stoper, pak splávek, který buď protáhneme středen, nebo ho můžeme navléci za spodní očko (podobně jako angličák), pak dáme další stoper, olovo. Nakonec kmenovou šňůru ukončíme obratlíkem s karabinkou, na kterou zavěsíme nastraženou rybku s trojháčkem, nebo trojháčky.

Samostatnou disciplínou je změření hloubky lovného místa! Pak pomocí stoperu nastavíme délku šňůry pod kačenkou tak, aby nástraha plavala cca 50 -100 cm nadednem. Někteří rybáři naopak nastavují montáž tak, aby ryba byla jen kousek pod hladinou. Je to spíše na zkušenostech rybářů a také na tlaku vzduchu a počasí. Někdy sumci jezdí pod hladinou, jindy se drží u dna!

Ukázka montáže, část s kačenou …

Závaží proti zamotání, bužírka, háčky – spodní část montáže ….

Způsob chytání

Touto montáží dokážeme nahodit dost daleko od břehu. Musíme ovšem nahazovat bokem a co nejméně razantně. Také se snažíme držet rybku jen těsně nad vodou i tak dostane pořádnou ránu o vodní hladinu. Rozhodně to není moc šetrný způsob nastražení! Pokud tedy máte možnost zavést nástrahu na lovné místo, je to rozhodně lepší řešení. Po nahození povolíme kmenovou šňůru a snažíme se kačenku s rybkou dostat 10 i více metrů od zátěže na dně. Díky tomu, že je zátěž průběžná, to jde docela dobře, záleží také na síle proudu. Důvod, proč splávek nastražujeme dále od olova je jasný, mění se nám úhel stoupání kmenové šňůry a tak zajistíme, že se nám nástražní rybka nezamotá do kmenové šnůry. Prut zajistíme na břehu kolmo k nebi, jako číhátko použijeme rolničky. Jakmile se kačena potopí, špička rozkmitá, případně i ohne, rolničky začnou cinkat, je čas razatně seknout. Seká se opakovaně, aby háčky důkladně zajely do tlamy sumce …

Nejčtenější články

Chytání nástražních rybek, jejich přechování

Jedna věc je nástražní rybky umět chytit a druhá věc je dokázat uchovat tak, aby vydržely a neumřely dříve, než jsi je doneseme na lovné místo, kde chceme dostat nějakou tu svoji vysněnou dravou rybu.

Chytání sumců na položenou se silonkovými koulemi

Občas je třeba sumce překvapit něčím novým, zvláště v místech, kde je velký tlak ostatních rybářů. Sumci se stávají k běžným nástrahám, na které narážejí na každém kousku revíru, pak se hodí je překvapit něčím, co neznají. Silná vůně je může přesvědčit k nasátí právě té naší nástrahy. A k tomu jsou skvělé právě silonkové sumčí bomby, přesně tedy koule ze silonek, což je velmi účinná nástraha na sumce.

Rybářská technika chytání – plavaná

Plavaná, tedy lov se splávkem, to je základní rybolovná technika, kterou musí umět, tedy alespoň její základy, každý rybář. Je to snad jedna z nejstarších technik chytání ryb na udici. A pro vás, úplné začátečníky, o co vlastně jde? Jak název napovídá, jde o chytání na splávek, pod kterým je zátěž, která vyvažuje splávek, pak také vlasec s háčkem a nástrahou. A k čemu ten splávek? Ten má několik funkcí, ale ta nejdůležitější je, že podle jeho pohybu rybář pozná záběr ryby.

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
Další informace Rozumím