Rybářský rozcestník

Páternoster s klouzavou spirálou s ramenem

Montáž vhodná na lov dravců, především sumců a štik, v proudné vodě. Díky klouzavé spirále s ramenem se takto navázaná montáž nezamotává. Při lovu se pak dá nahodit přímo ze břehu bez použití lodě, což celé nastražení velmi zjednodušuje.

  1. kmenový vlasec nebo šňůra s nosností podle zacílení ryby (při lovu sumců 30 kg a více, při lovu štik 10 kg a více)
  2. spirála z drátu s ramenem ukončená buď zátěží „A“ (do většího proudu), nebo jen očkem „B“
  3. obratlík a stoper, ten by měl být větší, než průměr spirály!
  4. koncový návazec s olovem, zátěž volíme podle použitého typu prutu a také podle síly proudu
  5. koncová montáž se živou rybou

Stručný postup navázání montáže:

Celé je to jednoduché. Na kmenový vlasec navlékneme stoper, kmenovku ukončíme vhodným obratlíkem. Na obratlík pak navážeme asi 80 až 200 cm dlouhou koncovou šňůru s olovem. Po nahození pak povolíme kmenovou šňůru, na ni navlékneme spirálu a zavěsíme návazec s rybou.

A jak to celé funguje?

Navlékneme spirálu na kmenovou šňůru, nastražíme rybku s návazcem. Po napnutí kmenové šňůry spustíme spirálu s nástrahou do vody. Hloubku, ve které budeme chytat nastavujeme délkou koncové šňůry a nastavením stoperu a také ji částečně můžeme ovlivnit délkou návazce s rybkou. Návazec by měl být spíše delší 50 a více cm.

Pokud zvolíme těžkou výbavu a cíleně půjdeme po sumcích, vše záleží na druhu drátu a co vydrží. Není drát jako drát a tak bych rozhodně, před chytáním větších ryb, otestoval doma vyrobené spirály pomocí nějakého zátěžového testu. Bylo by škoda přemluvit sumce a pak ho nevytáhnout, díky slabému drátu, který by nevydržel boj s rybou. Celou tuto metodu jsem testoval i na feederovém prutu a skvěle funguje jak na štiky, tak na candáty a větší okouny, jen je potřeba vše zjemnit, včetně samotné spirály. Při jemném chytání menších ryb jsem volil za návazec fluorocarbon dlouhý 1 metr.

Asi největší úskalí této metody je dobře vypočítat hloubku, ve které se bude pohybovat samotná nástraha. Velkou roli totiž hraje také síla proudu a v jaké kondici je rybka na háčku. Čím je větší a čilejší nástraha, tím má tendenci více se drát k hladině a zamotávat celou montáž. Pro větší a divočejší nástrahy proto volíme spirálu s ramínkem a závažím. To zajistí, že se nastražená rybka nedostane ke kmenové šňůře.

Tip na konec:

Do proudu pod závaží zavěste gumovou nástrahu místo živé rybky, s dlouhým ocasem, který se pěkně vlní v proudu, nejen že nebudete trápit nástražní rybku na háčku, ale vhodně zvolená nástraha dokáže přemluvit i chytré dravce k útoku. Navíc umělou nástrahu můžeme pokapat nějakým atraktorem, aby jsme neoklamali jen zrak dravců, ale také jejich čich.

Nejčtenější články

Jarní kolo Ve vodě nežijí jen vodníci

Jarní kolo náborové akce „Ve vodě nežijí jen vodníci“ proběhne od 15. 4. do 27. 6. 2024. Zájemci se mohou hlásit od dne zveřejnění a zasílat přihlášky na sekretariát SÚS….

Jarní dospělé a Dětské závody ČRS MO Kladruby – Propozice 20. a 21. 4. 2024

Vážení přátelé ČRS MO Kladruby, dovolte, abychom Vás pozvali na Jarní dospělých a Dětské rybářské závody konané ve dnech 20. a 21. dubna 2024 na nádrži Záhorská. Těšíme se na Vaši hojnou účast!

MiČR handicapovaní rybáři a MiČR ženy plavaná Mělník 2024

Vážení přátelé sportovního rybolovu, dovolujeme si Vás pozvat na Mistrovství ČR v plavané v roce 2024, které se bude konat 26.4. – 28.4. 2024 na Mělníce.