Rybářský rozcestník

Páternoster s klouzavou spirálou s ramenem

Montáž vhodná na lov dravců, především sumců a štik, v proudné vodě. Díky klouzavé spirále s ramenem se takto navázaná montáž nezamotává. Při lovu se pak dá nahodit přímo ze břehu bez použití lodě, což celé nastražení velmi zjednodušuje.

  1. kmenový vlasec nebo šňůra s nosností podle zacílení ryby (při lovu sumců 30 kg a více, při lovu štik 10 kg a více)
  2. spirála z drátu s ramenem ukončená buď zátěží „A“ (do většího proudu), nebo jen očkem „B“
  3. obratlík a stoper, ten by měl být větší, než průměr spirály!
  4. koncový návazec s olovem, zátěž volíme podle použitého typu prutu a také podle síly proudu
  5. koncová montáž se živou rybou

Stručný postup navázání montáže:

Celé je to jednoduché. Na kmenový vlasec navlékneme stoper, kmenovku ukončíme vhodným obratlíkem. Na obratlík pak navážeme asi 80 až 200 cm dlouhou koncovou šňůru s olovem. Po nahození pak povolíme kmenovou šňůru, na ni navlékneme spirálu a zavěsíme návazec s rybou.

A jak to celé funguje?

Navlékneme spirálu na kmenovou šňůru, nastražíme rybku s návazcem. Po napnutí kmenové šňůry spustíme spirálu s nástrahou do vody. Hloubku, ve které budeme chytat nastavujeme délkou koncové šňůry a nastavením stoperu a také ji částečně můžeme ovlivnit délkou návazce s rybkou. Návazec by měl být spíše delší 50 a více cm.

Pokud zvolíme těžkou výbavu a cíleně půjdeme po sumcích, vše záleží na druhu drátu a co vydrží. Není drát jako drát a tak bych rozhodně, před chytáním větších ryb, otestoval doma vyrobené spirály pomocí nějakého zátěžového testu. Bylo by škoda přemluvit sumce a pak ho nevytáhnout, díky slabému drátu, který by nevydržel boj s rybou. Celou tuto metodu jsem testoval i na feederovém prutu a skvěle funguje jak na štiky, tak na candáty a větší okouny, jen je potřeba vše zjemnit, včetně samotné spirály. Při jemném chytání menších ryb jsem volil za návazec fluorocarbon dlouhý 1 metr.

Asi největší úskalí této metody je dobře vypočítat hloubku, ve které se bude pohybovat samotná nástraha. Velkou roli totiž hraje také síla proudu a v jaké kondici je rybka na háčku. Čím je větší a čilejší nástraha, tím má tendenci více se drát k hladině a zamotávat celou montáž. Pro větší a divočejší nástrahy proto volíme spirálu s ramínkem a závažím. To zajistí, že se nastražená rybka nedostane ke kmenové šňůře.

Tip na konec:

Do proudu pod závaží zavěste gumovou nástrahu místo živé rybky, s dlouhým ocasem, který se pěkně vlní v proudu, nejen že nebudete trápit nástražní rybku na háčku, ale vhodně zvolená nástraha dokáže přemluvit i chytré dravce k útoku. Navíc umělou nástrahu můžeme pokapat nějakým atraktorem, aby jsme neoklamali jen zrak dravců, ale také jejich čich.

Nejčtenější články

Mělo by se v Česku zakázat chytat na živé nástražní rybky? – Výsledky ankety!

Nedávno jsme ukončili hlasování v naší anketě s otázkou: „Mělo by se v Česku zakázat chytat na živé nástražní rybky?“ Hlasovalo celkem 3574 čtenářů a poměrně jasně se vyjádřili proti případnému zákazu lovu na živé nástražní rybky na svazových, ale i soukromých vodách v Česku.

Kam v létě za rybařením – tipy na výlety s celou rodinou

Léto je ideální dobou pro to, trávit většinu času s rodinou nebo partou přátel poblíž vody. Rybářům se pak už jen nabízí možnost spojit příjemné s užitečným, vzít své nejbližší za dobrodružstvím a ukázat jim v čem tkví kouzlo rybaření. Která místa v Čechách jsou pro rodiny či větší partu lidí ty nejlepší?

Kde vzít masné červy, když je rybář zapomene doma

Masní červi rozhodně patří mezi nejoblíbenější nástrahu především plavačkářů, ale i rybářů chytající například s feederovými pruty. Právě na menší ryby jde o dokonalou nástrahu. Ovšem co si počít, když je zapomeneme doma?