Rybářský rozcestník

Páternoster s klouzavou spirálou s ramenem

Montáž vhodná na lov dravců, především sumců a štik, v proudné vodě. Díky klouzavé spirále s ramenem se takto navázaná montáž nezamotává. Při lovu se pak dá nahodit přímo ze břehu bez použití lodě, což celé nastražení velmi zjednodušuje.

  1. kmenový vlasec nebo šňůra s nosností podle zacílení ryby (při lovu sumců 30 kg a více, při lovu štik 10 kg a více)
  2. spirála z drátu s ramenem ukončená buď zátěží „A“ (do většího proudu), nebo jen očkem „B“
  3. obratlík a stoper, ten by měl být větší, než průměr spirály!
  4. koncový návazec s olovem, zátěž volíme podle použitého typu prutu a také podle síly proudu
  5. koncová montáž se živou rybou

Stručný postup navázání montáže:

Celé je to jednoduché. Na kmenový vlasec navlékneme stoper, kmenovku ukončíme vhodným obratlíkem. Na obratlík pak navážeme asi 80 až 200 cm dlouhou koncovou šňůru s olovem. Po nahození pak povolíme kmenovou šňůru, na ni navlékneme spirálu a zavěsíme návazec s rybou.

A jak to celé funguje?

Navlékneme spirálu na kmenovou šňůru, nastražíme rybku s návazcem. Po napnutí kmenové šňůry spustíme spirálu s nástrahou do vody. Hloubku, ve které budeme chytat nastavujeme délkou koncové šňůry a nastavením stoperu a také ji částečně můžeme ovlivnit délkou návazce s rybkou. Návazec by měl být spíše delší 50 a více cm.

Pokud zvolíme těžkou výbavu a cíleně půjdeme po sumcích, vše záleží na druhu drátu a co vydrží. Není drát jako drát a tak bych rozhodně, před chytáním větších ryb, otestoval doma vyrobené spirály pomocí nějakého zátěžového testu. Bylo by škoda přemluvit sumce a pak ho nevytáhnout, díky slabému drátu, který by nevydržel boj s rybou. Celou tuto metodu jsem testoval i na feederovém prutu a skvěle funguje jak na štiky, tak na candáty a větší okouny, jen je potřeba vše zjemnit, včetně samotné spirály. Při jemném chytání menších ryb jsem volil za návazec fluorocarbon dlouhý 1 metr.

Asi největší úskalí této metody je dobře vypočítat hloubku, ve které se bude pohybovat samotná nástraha. Velkou roli totiž hraje také síla proudu a v jaké kondici je rybka na háčku. Čím je větší a čilejší nástraha, tím má tendenci více se drát k hladině a zamotávat celou montáž. Pro větší a divočejší nástrahy proto volíme spirálu s ramínkem a závažím. To zajistí, že se nastražená rybka nedostane ke kmenové šňůře.

Tip na konec:

Do proudu pod závaží zavěste gumovou nástrahu místo živé rybky, s dlouhým ocasem, který se pěkně vlní v proudu, nejen že nebudete trápit nástražní rybku na háčku, ale vhodně zvolená nástraha dokáže přemluvit i chytré dravce k útoku. Navíc umělou nástrahu můžeme pokapat nějakým atraktorem, aby jsme neoklamali jen zrak dravců, ale také jejich čich.

Nejčtenější články

Vaše power banka u vody nestíhá? Pořiďte si bateriový generátor

Kdo k vodě vozí notebook, tablet či nadupaný chytrý telefon, brzy pozná, jak rychle se tato zařízení dokáží vybít. Power banky nám sice dovolí jednou nebo dvakrát naše miláčky nabít, ale co potom, pokud jsme na delší výpravě? A to nemluvím o dobíjení elektromotorů, sonarů, zavážecích loděk, nebo například přenosné chladničky na potraviny.

Dipované nástrahy obalené v ochucené soli

Na zatraktivnění boilies nebo pelet lze, kromě dipů, použít i další atraktor, jako běžnou kuchyňskou sůl. Tu ovšem nejprve dochutíme dalšími složkami tak, aby se nástraha stala pro ryby prostě neodolatelnou.

Chytání ryb před a po bouřce. A co za bouřky?

Asi každý rybář již zažil ty chvíle, kdy mu nad hlavou začaly létat blesky, hřmělo, zvedl se vítr a voda se změnila v běsnící živel. Co v těchto chvílích dělat? Já osobně bych v tento moment byl raději schovaný v autě, nebo dobře zakurtovaném brolíčku. Rozhodně ale není radno hrát si na piráty a přečkat bouřku v loďce. Ani pod stromem není ideální místo, kam se za bouřky schovat.

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
Další informace Rozumím