Rybářský rozcestník

Prustka obecná – Hippuris vulgaris

Vytrvalá sladkovodní nebo bahenní bylina z čeledi jitrocelovitých – Plantaginaceae. Roste dnes už vzácně většinou ve stojatých, nebo mírně tekoucích vodách u okrajů břehů rybníků, tůní, slepých ramen. Od roku 2012 je zařazena v Červeném seznamu cévnatých rostlin ČR jako kriticky ohrožený druh.

prustkaprustka

Název latinsky

Hippuris vulgaris

Jiný název

Prustka bažinná

Rozpoznávací znaky

Zelená nevětvená lodyha, dlouhá až 200 cm s listy uspořádaných v přeslenech. Lodyha ponořená ve vodě je měkká s listy velkými až 10 cm, část lodyhy nad vodní hladinou je tuhá s malými lístky, které dosahují velikosti do 4 cm a podobají se jehlicím. Lodyha nad hladinou je vzpřímená, obloukovitě prohnutá nebo plovoucí, dosahující výšky až 50 cm. V době květu červen – srpen, vyrůstají z úžlabí listů drobné zelené kvítky, plodem jsou nažky. Lodyhy ponořené pod hladinou slouží k vytírání drobných ryb.

Výskyt

Ve volné přírodě se s ní můžeme setkat vzácně v Polabí, Poohří na Moravě v Podyjí.

Obecně

Prustka se v posledních letech pěstuje uměle a může se s ní setkat v zahradních jezírkách, má však vysoký nárok na obsah vápníku ve vodě. Další český název je prustka bažinná, prustka je jediný zástupce rodu prustka, který se v ČR vyskytuje.

Nejčtenější články

5 základních rybářských uzlů, které by měl znát každý rybář

Ano, je to tak. Každý rybář by měl umět pár základních rybářských uzlů, které mu umožní si uvázat potřebné montáže a návazce. Bez znalostí alespoň několika málo uzlů to prostě nejde, stát se samostatným rybářem a to i přes to, že na rybářském trhu se objevuje čím dál více rybářských návazců navázaných přímo od jednotlivých výrobců. Montáže si nakonec rybář většinou musí umět navázat sám.

Vytuněná umělá kukuřice

Umělá kukuřice se dá použít samostatně nebo v kombinaci s jinými nástrahami. Především při chytání ryb vlasovou metodou, tedy s montáží s háčkem, pod který umisťujeme nástrahu, udělá kus práce. Nejen, že zůstane u háčku i přes úpornou snahu drobnějších rybek ji pozřít, ale také dokáže, v Pop Up variantě, přívěs pod háčkem přizvednout a tak nástrahy na vlasu zatraktivnit. Ne každý rybář ví, že umělé nástrahy jsou také skvělým nosičem pachové stopy…

Ryba v české kuchyni – 6. díl

Zhruba před 150 lety bylo možno ulovit na jediné české řece Labi ryby, které se v jiných řekách v Čechách nevyskytovaly. Bylo to dané tím, že Labe v helgolandském zálivu v Německu ústí do Severního moře. Mnoho mořských ryb se dostalo z moře do Labe a proto se zde náhodně lovily, viz minulý díl, lososi. Ale nejen oni! Jsou zaznamenány úlovky například labských jeseterů. Šlo o jesetera obecného – Acipenser sturio, dnes nazýván jeseter velký. Že šlo o mohutné ryby, dokládají kroniky a staré zápisy.