Rybářský rozcestník

Ostřice nedošáchor (Carex pseudocyperus)

Ostřice nedošáchor neboli ostřice pašáchor je druh jednoděložné rostliny z čeledi šáchorovité. Osídluje břehy a mělké okraje rybníků, nádrží a slepých ramen, také obnažené břehy dolních toků větších řek.

Ostřice nedošáchor (Carex pseudocyperus)grass on white background

Název latinsky

Carex pseudocyperus

Jiný název

ostrica pašachorová

Rozpoznávací znaky

Až 1 metr vysoká bylina vytvářející mohutné světle zelené volné trsy. Dolní pochvy přecházející v čepele. Lodyhu má ostře trojhrannou, drsnou, kratší než listy, čepele má maximálně 15 mm široké. Vrcholový klásek je samčí, postranní klásky samičí s více než 100 květy, válcovité, zelené až žlutozelené, za zralosti světle hnědé. Kvete od května do července.

Výskyt

V Česku rost spíše roztroušeně a to v teplejších oblastech, velmi vzácně v podhůří. Nejčastější ho můžeme najít v rybničních oblastech a v nivách dolních toků řek. Ve světě roste téměř v celé Evropě, dále ho najdeme na Kavkaze a na jihu Sibiře, také v Severní Americe v USA a v Kanadě.

Obecně

Tato vytrvalá vodní bylina osídluje břehy a mělké okraje rybníků, nádrží a slepých ramen, také obnažené břehy dolních toků větších řek, eutrofní mokřady a bažinné olšiny v nižších polohách. Roste ve velkých vrstvách nezpevněných sedimentů. Snáší časté kolísání vody.

Nejčtenější články

Proč zkušení rybáři suší boilies?

Usušené boilies může zásadně zvýšit úspěšnost lovu kaprů a to i těch velmi opatrných. Hlavně při lovu kaprů v teplé letní vodě, ale i při větší aktivitě drobné bílé ryby, je důležité použít jako nástrahu právě vytvrzené boilies díky jeho proschnutí. Usušené koule ztvrdnou, stanou se odolnějšími proti okusu drobné ryby a také se prodlouží jejich poločas rozpadu.

Obal na pruty z džínů (riflí)

Obal na pruty si můžete samozřejmě koupit. Ale nejen pro šetřílky tu máme tip na obal na pruty ušitý ze starých džínsů. A nemusí jít jenom o obal na pruty, stejně tak si do přešitých riflí můžete k vodě nosit podběrák, stojan, vidličky…

Houbička na mytí nádobí se hodí i na rybách!

Asi každý již držel v ruce houbičku na nádobí, i když se třeba vyhýbá kuchyni, jak jen může. Přesto se vyplatí si ji brát na ryby a to nejen na mytí nádobí. Můžeme ji použít třeba jako nosič vůní a chutí, nebo na ni lze dokonce chytat. Ovšem také se hodí jako pomocník při vyvážení krmení a nástrahy například s dálkově ovládanou lodičkou.