Rybářský rozcestník

Žabník jitrocelový (Alisma plantago-aquatica)

Žabník jitrocelový roste ve stojatých vodách, na vlhkých březích vodních toků, v zamokřených příkopech, na obnažených dnech vypuštěných rybníků. Je to obojživelná rostlina rostoucí nejen v mělké vodě ale i na humózních podmáčených stanovištích. Rovněž se vysazuje jako dekorativní druh do zahradních nádrží. Rostlina je jedovatá!

Žabník jitrocelový (Alisma plantago-aquatica)

Název latinsky

Alisma plantago-aquatica

Jiný název

žabník skorocelový

Rozpoznávací znaky

Bylina vysoká až 1 metr, s přízemními, vejčitými, řapíkatými listy, které jsou na bázi srdčité, uťaté. Kvete drobnými květy v přeslenitých latách na bezlistém stvolu. Jsou bílé, otevírají se převáženě až odpoledne. Kvete od června do září.

Výskyt

Vyskytuje se téměř na celé severní polokouli, chybí jen v tropických pásmech. Najdeme ho i na jižní polokouli, v jihovýchodní Austrálii a Tasmánii, na Novém Zélandu a v části Jižní Ameriky. V Česku hojný druh rostoucí téměř ve všech pásmech, tedy od nížin až po podhůří, chybí jen v nejvyšších místech naší republiky.

Obecně

Vytrvalá jedovatá bylina rostoucí často tam, kde se člověk kvůli vrstvě bahna často ani nedostane, nebo se pěkně ušpiní. Snáší časté kolísání vody, přežije i suché období při poklesu hladiny.

Nejčtenější články

5 základních rybářských uzlů, které by měl znát každý rybář

Ano, je to tak. Každý rybář by měl umět pár základních rybářských uzlů, které mu umožní si uvázat potřebné montáže a návazce. Bez znalostí alespoň několika málo uzlů to prostě nejde, stát se samostatným rybářem a to i přes to, že na rybářském trhu se objevuje čím dál více rybářských návazců navázaných přímo od jednotlivých výrobců. Montáže si nakonec rybář většinou musí umět navázat sám.

Ryba v české kuchyni – 6. díl

Zhruba před 150 lety bylo možno ulovit na jediné české řece Labi ryby, které se v jiných řekách v Čechách nevyskytovaly. Bylo to dané tím, že Labe v helgolandském zálivu v Německu ústí do Severního moře. Mnoho mořských ryb se dostalo z moře do Labe a proto se zde náhodně lovily, viz minulý díl, lososi. Ale nejen oni! Jsou zaznamenány úlovky například labských jeseterů. Šlo o jesetera obecného – Acipenser sturio, dnes nazýván jeseter velký. Že šlo o mohutné ryby, dokládají kroniky a staré zápisy.

Vytuněná umělá kukuřice

Umělá kukuřice se dá použít samostatně nebo v kombinaci s jinými nástrahami. Především při chytání ryb vlasovou metodou, tedy s montáží s háčkem, pod který umisťujeme nástrahu, udělá kus práce. Nejen, že zůstane u háčku i přes úpornou snahu drobnějších rybek ji pozřít, ale také dokáže, v Pop Up variantě, přívěs pod háčkem přizvednout a tak nástrahy na vlasu zatraktivnit. Ne každý rybář ví, že umělé nástrahy jsou také skvělým nosičem pachové stopy…