Rybářský rozcestník

Podvodní splávek v montáži s bužírkou proti zamotání a průběžným olovem

Vhodná motáž na chytání sumců ve hloubkce s olůvkem, vhodná v místech, kde se nesmí zavážet a lze nastražit nástrahu jen hodem.

Podvodní splávek - montáž k nastražení hodem.

Obratlík s karabinkou, stoper, 5 až 7 cm dlouhou bužírkou, samotný podvodní zvukový splávek, 80 cm bužírka ukončená uzlem, průběžná karabinky se závažím a zbytek návazce s očkem, tato část může být delší, ale pozor, ať to nepřeženete a dá se s tím nahodit! Tato sestava umožnuje přehazovat velikost háčku dle libosti. Také ji zle celou kdykoliv vyměnit ta menší, či naopak větší. Nebo začít chytat bez splávku například na položenou.

Popis navázání montáže s podvodním splávkem a třemi trojháčky

Co potřebujeme? No především podvodní splávek s gramáží 30 až 40 g, asi 1,5 metru dlouhou pletenou šňůru o nosnosti nejlépe až 100 kg, , tři trojháčky, velikosti 3/0 – 5/0, záleží na velikosti budoucí nástrahy, dále bužírku proti zamotání, ideálně silnou 2 mm a obratlík s karabinkou s nosností 100 kg.

Začneme koncovým trojháčkem. Uděláme klasickou smyčku, uzel, který ještě zajistíme uzlem pojišťovacím, smyčku pak převlékneme přes jednoraménko háčku a provlékneme očkem háčku, utáhneme, pak směrem k trnům háčku omotáváme háček šňůrou, jeden závin těsně vedle druhého, utahujeme, uděláme asi 8 omotání, pak se asi čtyřma omotáníma vrátíme směrem k očku, šňůru provlékneme až 2x koloem očka háčku, utáhneme a koncový háček je hotový!

Ukázka uvázání koncového trojháčku ...

Ukázka uvázání koncového trojháčku …

Dále pokračujeme s dalším háčkem. Pokdu použijeme bužírku, navlékneme bužírku, očko háčku navlékneme na šňůru, umístíme ho ve vzdálenosti asi 5 až 8 cm od koncového háčku, nebo těsně za navléknutou bužírkou a začneme opět omotávat háček směrem k ostnům háčku, opět provedem tak 8 omotů, pak se čtyřmi vrátíme zpět k háčku, ten provlékneme očkem opět 2x … třetí háček navážeme stejně!

Podvodná splávek, navázání druhého háčku

Podvodná splávek, navázání druhého háčku

Navlékneme 5 až 6 cm bužírky pak navlékneme podvodní splávek, někdo dává červeným k háčkům, jiný obráceně, i výrobce to dává pokaždé jinak, tak se nehádejte! Já dávám slabším koncem k háčkům, pak navlékneme 60 až 80 cm dlouhou bužírku a celé to zajistíme dvěma pojistnými uzly, aby se bužírka ani splávek nedostal ze šňůry. Nakonec uděláme smyčku s pojistným uzlem, nebo uvážeme obratlík s karabinkou.

Na kmenový vlasec pak připneme klips s olovem, připneme montáž s podvodním splávkem a je hotovo! Nesmíme však zapomenout na stoper, raději větší, než menší, který zajistí, aby se zbytečně nenamáhal spoj kmenové šňůry a návazce s podvodním splávkem.

Rada: I mezi háčky lze navléci bužírku, ta skvěle ochrání šňůru od sumčího stisku a také se pak háčky do sebe při transportu tak nezamotávají.

Nejčtenější články

Největší dětské rybářské závody na rybníce Konopiště

Pořádáme již třetí ročník dětských závodů pro širokou veřejnost( není třeba rybářského lístku). Loňská účast byla 108 dětí. Každý malý závodník má v ceně startovného (100 kč) zajištěné jídlo a pití a drobný prezent. Do 50tého místa garantujeme věcné a hodnotné ceny.

DIGITAL Smart Cradle – absolutní vítěz GRAND PRIX For Fishing 2023

I letos měl rybářský veletrh For Fishing 2023 bohatý doprovodný program. Kromě jiného se také vystavovatelé mohli přihlásit s nějakým zajímavým výrobkem do soutěže GRAND PRIX For Fishing 2023. Jde o prestižní záležitost a tak není divu, že se letos soutěže zúčastnily i takové rybářské celebrity, jako Karel Nikl nebo Lukáč Krása. Ovšem hlavní cena letos skončila na Slovensku!

Ryby v české kuchyni – 1. díl

Ryby se v Čechách konzumují po staletí. Dříve hlavně sladkovodní, nyní si oblibu získaly i ryby mořské. Asi nejvýznamnější rybou u nás byl odedávna kapr. Kapr se začal konzumovat již ve středověku a to díky rozmachu rybnikářství, kdy rybníky patřily k běžné součásti feudálních panství, ale i klášterů. Do výstavby rybníků se pak zapojily později i města.