Rybářský rozcestník

Ploštice klešťanky (Corixidae)

Klešťanky jsou vodní živočichové, kteří jsou velcí od 7 mm do 25 mm. Všechny patří do čeledi klešťanek, latinsky Corixidae. Na první pohled mohou připomínat znakoplavky nebo člunovky, ale po pečlivějším prozkoumání jsou to velmi těžko zaměnitelní vodní bezobratlí. Většina Klešťanek má pouze latinský název, české označení je známé jen u několika málo druhů.

Ploštice klešťanky (Corixidae)

Název latinsky

Corixidae

Rozpoznávací znaky

Dle druhu dorůstají do délky od 0,7 cm do 2,5 cm. Na první pohled mohou připomínat znakoplavky nebo člunovky.

Výskyt

Klešťanky můžeme najít hlavně v rybnících, jezírkách, ve vesnických nádržích, ale i v mírně tekoucích vodách, všude u břehu v zarostlém porostu. V Česku je jejich výskyt hojný, od nížin až po podhůří hor.

Obecně

Klešťanka nejmenší (Micronecta minutissima)

Tato klesťanka je velká do 2,5 cm. Je to rozšířený druh klešťanky, který najdeme především v mělkých, pomalu tekoucích vodách nebo na dně rybníků a jezírek. |Dají se najít při páření z jara, kdy samco slabě cvrkají.

Klešťanka velká (Corixa punctata III.) je nejznámější z rodu Corixa. Je to ale malá klešťanka dorůstající maximálně do 1,1 cm délky. Opět ji najdeme ve stojatých a mírně tekoucích vodách, kde se buď přichytává na rostliny nebo žije přisedlá na dně. Na podzim se shlukují do velkých skupin v kterých pak přečkávají zimu.

Cymatia coleoptrata je jedna ze zástupců klašťanek, které nemají český název. Dosahuje velikosti os 3,5 do 4,5 cm. Žije v mělkých, pomalu tekoucích vodách či v rybnících a jezírkách, kde vyhledává úkryty mezi kořeny vodních rostlin.

Callicorixa praeusta patří úplně k nejmenším klešťankám, jelikož dosahuje délky pouhých 0,75 cm, tedy necelý 1 centimetr. Její výskyt je hojný, najdeme ji opět ve stojatých, nebo mírně tekoucích vodách a to převážně v nížinách, středních polohách, ale i v podhůří vysokých hor.

Video:

Nejčtenější články

Rozdrcená kukuřice pomocí drtičky na boilies

Pomocí drtičky na boilies lze rozdrtit jak vařenou, tak nakládanou kukuřici. Spolu se slupkami jde o úžasnou surovinu do zakrmovacích směsí. Kalí vodu a vytváří výraznou chuťovou stopu na lovném místě. Podrcené části kukuřice stačí zamíchat do vnadící směsi, ta zásadně sníží vlhkost kukuřičné kaše a tak touto směsí jde chytat jak například s feederovými krmítky, tak směsí můžeme plnit punčochy či sáčky z PVA materiálu.

Pozvánka na 24hodinový závod na Záhorské

Místní organizace Kladruby zve na 24hodinový závod na nádrži Záhorská, který se koná 9.-10. 8. 2024. Bližší informace naleznete v přiložených propozicích….

Jak jsem (ne)zabíjel komáry

Kdo mě zná ví, že jsem vášnivý karavanista a již několik let propaguji karavan fishing. Mám rád pohodlíčko a jak stárnu, bivak pro mě prostě už není. V karavanu mám teploučko, pohodlí, skvělou vyvařovnu… ale o ježdění k vodě s karavanem tento článek není, tedy ne přímo, protože historka, co vám dnes chci vyprávět, se mě stala právě na jedné loňské výpravě k vodě v mém bydlíku.