Rybářský rozcestník

Perlín ostrobříchý (Scardinius erythrophthalmus)

Žije v cejnovém pásmu větších řek s porosty rostlin, v tůních, odstavených ramenech, v rybnících. Hejnový druh. Vytrvalá nástražní rybka, potrava dravců. Kříží se s ploticí, ouklejí a cejnkem malým. Průměrná váha lovených ryb je 0,15 až 0,20 kg.

doba hájení Nemá
zákonná míra Není stanovena
Perlín ostrobřichý ve vodě
PerlínPerlínVíceperlin-duben-2018-2perlin-roman-potrvrzenoperlin-detail-hacekrotfeder-brani-ryb-tlak

Název latinsky

Scardinius erythrophthalmus

Jiný název

Rudd, Rotengle, Krasnoperka, Rotfeder, Červenica ostrobruchá

Rozpoznávací znaky

Perlín má vysoké tělo s poměrně velkými šupinami a menší hlavou. Na rozdíl od plotice, která má střední postavení úst, jsou ústa perlína obrácená přímo vzhůru. Oko se žlutou duhovkou je umístěné více k ústům. Hřbetní ploutev začíná více vzadu za pomyslnou svislou čárou od konce báze břišních ploutví, což je nejdůležitější znak při porovnání (především menších rybek) s ploticí. Hřbet má tmavší, zbarvený do modro-zelena, někdy do hnědo-šeda. Boky rybky jsou zbarvené do stříbrna. Hřbetní ploutev a prsní ploutve jsou šedé, ostatní jsou zbarvené do ostré červené barvy, někdy se mírně zabarvují do červena i prsní ploutve).

Výskyt

Perlín vyhledává pomaleji tekoucí, především dolní toky řek, nebo stojaté vody, či rybníky s porosty měkkých rostlin. Chytit se dá i v údolních nádržích a na písácích.

Obecně

Tato hejnová rybka je krásná hlavně díky ostrému zbarvení většiny ploutví do červena. Proto ji občas najdeme i v okrasných nádržích. Jako malá se zdržuje na mělčinách, dospělí jedinci pak mají raději hlubší místa vodního toku zarostlá křehkými rostlinami. Živí se především rostlinami a řasami, také zooplanktonem.

Jikry vytírá od května do června na listy rostlin. Většinou spolu dovádí více mlíčňáků s jednou jikrnačkou. Běžně dorůstá do délky 35 cm, o váze pod 1 kg, ovšem na vlastní oči jsem viděl perlína velkého 48 cm! Dožívá se až 15 let.

Perlín je skvělá nástražní rybka, dost vydrží, dobře se převáží a dravci ji milují. Je to totiž bojovník, a i zavěšený na háčku bojuje nejen o své přežití, ale také se nezalekne větší ryby plovoucí kolem něj, mrská se a tím vlastně dravce často vyprovokuje.

Kuchyňské zpracování perlínů:

Perlíni jsou typická bílá ryba, která má dobré maso. Je ale poměrně malá a tak ji využíváme v receptech, kde jsou menší bílé ryby přímo žádány. Perlína můžeme vařit, dusit, smažit, opékat … nejvíce se však hodí na nakládání do láků.

Způsob lovu

Většinou se chytá na plavanou a to buď ve vodním sloupci, nebo na návnadu, která plave na hladině. Většinou zabere na kousky pečiva, ale i na červy nebo žížaly.

Nejčtenější články

Pozvánka na závod do Nižboru

ČRS. z. s., MO Nižbor zve na 16. ročník rybářského závodu, který se koná 11. 5. 2024 na Berounce nad jezem v Nižboru. Počet míst omezen na 50….

Jarní kolo Ve vodě nežijí jen vodníci

Jarní kolo náborové akce „Ve vodě nežijí jen vodníci“ proběhne od 15. 4. do 27. 6. 2024. Zájemci se mohou hlásit od dne zveřejnění a zasílat přihlášky na sekretariát SÚS….

Jarní dospělé a Dětské závody ČRS MO Kladruby – Propozice 20. a 21. 4. 2024

Vážení přátelé ČRS MO Kladruby, dovolte, abychom Vás pozvali na Jarní dospělých a Dětské rybářské závody konané ve dnech 20. a 21. dubna 2024 na nádrži Záhorská. Těšíme se na Vaši hojnou účast!