Rybářský rozcestník

Bodule obecná (Ilyocoris cimicoides)

Bodule obecná dokáže také bolestivě bodnout do ruky, pokud ji neopaterně chytnete, podobně, jako znakoplavka obecná. Je to totiž další zástupce brouků, dravců.

Název latinsky

Ilyocoris cimicoides

Rozpoznávací znaky

Při pohledu z hora mají oválný tvar těla. Tělo má skvělě přizpůsobené svému životu. Na spodní straně má vrstvu krátkých chloupků, které slouží k držení vzduchu, když plavou pod vodou. Další vzduch pak nabírají do prostoru pod krovkami. Zadní nohy mají široké, okraje poseté výrůstky určenými na plavání, když brouk plave, vytvoří při záběru větší plochu a díky ní se pohybuje rychleji ve vodním prostředí. Hlava má hladký, kulatý tvar. Přední končetiny jsou pozoruhodné, mají vzhled klepet z humra. Na stehenních kostech má mohutné stehenní svaly. Obojí pak slouží k pevnému uchopení kořisti. Přední nohy vypadají podobně, jako smrtící čelisti larvy velkého potápníka. Ale drápy nejsou duté a neslouží k odsávání, slouží k bodnutí do kořisti, kam pak pustí toxické sliny, které kořist otráví. Rozpuštěné látky pak nasává pevným bodcem umístěným na hlavě. Krovky má, ale nelétá, spíše slouží ke skladování vzduchu při potápění.

Obecně

Také bodula obecná žije ve dvou formách, jako larva, a pak jako brouk. Obě formy jsou dravci, loví svou kořist, samozřejmě o velikosti vhodné ke svému tělu. Je to plachý tvor vyskytující se ve stojaté vodě, v krajích tůní a spíše menších rybníčků, hojně porostlých vodním rostlistvem, kde se také schovává a loví.

Nejčtenější články

Houbička na mytí nádobí se hodí i na rybách!

Asi každý již držel v ruce houbičku na nádobí, i když se třeba vyhýbá kuchyni, jak jen může. Přesto se vyplatí si ji brát na ryby a to nejen na mytí nádobí. Můžeme ji použít třeba jako nosič vůní a chutí, nebo na ni lze dokonce chytat. Ovšem také se hodí jako pomocník při vyvážení krmení a nástrahy například s dálkově ovládanou lodičkou.

Použití PVA šňůrky (nitě) v praxi

PVA materiál (polyvinylalkohol) je pro rybáře velmi prospěšný. Vyrábějí se z něj totiž sáčky, punčochy, ale také pásky či šňůrky, které rybáři využívají na několik způsobů. Pomocí PVA sáčků či punčoch můžeme například dopravit na lovné místo přímo k háčku zakrmovací směs, pomocí šňůrek pak lze zafixovat nástrahy nebo dokonce části koncových sestav tak, aby se během nahazování nezamotaly, což rybáři zajistí jistotu, že má nastraženo přesně podle jeho představ a záběr může být velmi reálný. Dnes se ale zaměříme právě na PVA šňůrky a možnosti, jak je u vody využít.

Pozvánka na dětské závody do Příbrami

Místní organizace Příbram pořádá dětské náborové rybářské závody, které se konají 6. 10. 2024 na rybníku Horní Obora….