Rybářský rozcestník

Netýkavka žláznatá (Impatiens glandulifera)

Jednotletá statná bylina často vysoká až 3 metry. Když kvete, silně voní. Je to náš nepůvodní druh, který ale v Česku zdomácněl. Dost expanzivně se rozrůstá na okrajích velkých řek, kde díky svému růstu potlačuje jiné, půvoní rostliny.

Netýkavka žláznatá
netýkavkanetýkavkanetýkavkanetýkavkanetýkavka

Název latinsky

Impatiens glandulifera

Jiný název

drüsiges springkraut, netýkavka Royleho, himalayan balsam

Rozpoznávací znaky

Až 3 metry vysoká bylina, s dutou, vodnatou, většinou větvenou lodyhou. Lista má vejčité, na vrcholu špičaté, ostře pilovité. Květy má velké až 4 cm, souměrné, zbarvené do růžova. Kvete od srpna do října. Plodem jsou tobolky vystřelující semena až 4 metry daleko.

Výskyt

Původem je z Himalájí, dnes však roste na většině Evropy a je zavlékán i do dalších oblastí světa. Roste většinou v pobřežních porostech, rumištík, nebo kolem zalévaných zahrádek.

Obecně

Roste především ve vlhkých nivách, zejména na březích větších řek, ale mnohdy i jinde. Krátkodobě se vyskytuje na narušených plochách a rumištích. Podél řek vytváří souvislé a trvalé porosty. Velmi agresivní invazní druh. Do Evropy dovezen v roce 1839 jako nektaronosná rostlina, od té doby se prudce rozšířil a místy vytlačuje původní druhy. Čerstvá nať z rostliny je za syrova slabě jedovatá.

Nejčtenější články

Houbička na mytí nádobí se hodí i na rybách!

Asi každý již držel v ruce houbičku na nádobí, i když se třeba vyhýbá kuchyni, jak jen může. Přesto se vyplatí si ji brát na ryby a to nejen na mytí nádobí. Můžeme ji použít třeba jako nosič vůní a chutí, nebo na ni lze dokonce chytat. Ovšem také se hodí jako pomocník při vyvážení krmení a nástrahy například s dálkově ovládanou lodičkou.

Použití PVA šňůrky (nitě) v praxi

PVA materiál (polyvinylalkohol) je pro rybáře velmi prospěšný. Vyrábějí se z něj totiž sáčky, punčochy, ale také pásky či šňůrky, které rybáři využívají na několik způsobů. Pomocí PVA sáčků či punčoch můžeme například dopravit na lovné místo přímo k háčku zakrmovací směs, pomocí šňůrek pak lze zafixovat nástrahy nebo dokonce části koncových sestav tak, aby se během nahazování nezamotaly, což rybáři zajistí jistotu, že má nastraženo přesně podle jeho představ a záběr může být velmi reálný. Dnes se ale zaměříme právě na PVA šňůrky a možnosti, jak je u vody využít.

Pozvánka na dětské závody do Příbrami

Místní organizace Příbram pořádá dětské náborové rybářské závody, které se konají 6. 10. 2024 na rybníku Horní Obora….