Rybářský rozcestník

Montáž na parmy podle Kristiána Jankovice z Feedermánie

Skvělá montáž do proudné vody s hodně členitým dnem především vhodná při cíleném lovu parem, ale také tloušťů, ale i dalších kaprovitých ryb, včetně samotných kaprů. Výhodou této montáže je její klouzavost po dně a také bezpečnost. Kmenová pletenka je totiž nejsilnější, návazec s olovem naopak nejslabší. Také samotný návazec s háčkem má slabší průměr, než samotná kmenová šňůra. A tak při uváznutí zůstane na dně pouze část celé montáže. Stejně tak nehrozí, aby ryba utrhla spolu s návazcem také olovo, a pokud přeci jen ano, díky slabé šňůře spojující olovo s obratlíkem a návazcem se snadno olova zbaví.

návazec-parmy6návazec-parmy7

Tato montáž se velmi podobá feederové průběžné páternoster montáži do proudu a vázek, ale přeci jen je trochu jiná. Dá se použít všude tam, kde je proud a také kamenité dno, či různě členité dno. Občas sice můžeme uváznout, ale díky této důmyslné montáži nám ve vodě zůstane jen její část a tak to nebude moc bolet, když občas uvázneme na dně.

  1. kmenový neprůtažný vlasec o průměru 0,25-0,35, ale i více, nebo pletená šňůra o podobné nosnosti jako vlasec
  2. obratlík, do vrchního očka se navazuje kmenová šňůra a návazec s háčkem, do spodního návazec s olovem
  3. návazec s nejslabším vlascem či šňůrou dlouhý kolem 20 cm a olovo dle potřeby, tedy dle použitého prutu a síle proudu 30-80 g i více…
  4. dlouhý návazec (60-150 cm) ukončený háčkem (velikost 2-6), klasické nebo bezuzlové vázání háčku, návazec by měl mít slabší průměr, tedy i nosnost, než kmenová šňůra, ale silnější průměr a tedy i nosnost, než návazec s olovem!

Stručný postup navázání montáže:

Na kmenový vlasec s malou průtažností, nebo na pletenku, navážeme vhodnou karabinku s větší nosností, na vrchní očko, tam, kde je uvázaná kmenová šňůra, navážeme ještě delší návazec s háčkem. Za spodní očko obratlíku uvážeme krátký návazec s olovem. Měl by být nejslabší, s nejmenší nosností, aby se při případném uváznutí jednoduše utrhl.

A jak to celé funguje?

Tato montáž se hodí do vázek, všude tam, kde je kamenité, nebo hodně členité dno, ale také například bahno. Především však do proudu a to i poměrně silného! Proud vody totiž dokáže návazec s háčkem nadzvedávat nade dnem, pohybovat se do boku a tak lákat ryby nejen na samotnou nástrahu, ale také na její pohyb. V bahně pak zapadne jen olovo, ale delší návazec s háčkem zůstane viditelný.

Při případném uváznutí se utrhne jen část celé montáže, což je důležité nejen pro kapsu nás rybářů, ale také pro ryby. Nehrozí totiž, aby za sebou zbytečně tahaly nějaké olovo. Ovšem musí být rybářem vhodně zvolený průměr a nosnost vlasce či šňůry, co bude držet samotné olovo. Tato část musí být nejslabším článkem celé sestavy!

Nejčtenější články

Termíny vytírání ryb

Znalost měsíců, kdy se tře ten či onen druh ryb, se rozhodně hodí každému rybáři. Právě v době vytírání nemají ryby náladu na nic jiného, než právě na své milostné hrátky. Většinou nepřijímají potravu a tak chytnou rybu, která je právě ve tření, je téměř nemožné. Proto nemá smysl cíleně lovit ten druh, který se zrovna vytírá. Je pravda, že u ryb hájených jejich ochrana probíhá právě v době vytírání, což je logické a tak stejně v tu dobu máme zakázáno hájený druhy ryb chytat. Ovšem pozor. Například počasí některé roky může dobu vytírání opozdit, nebo naopak, při teplém jaru, urychlit. Ale jinak je tato tabulka poměrně přesná!

Základy lovu ryb pod ledem, tedy tzv. na dírkách

I přes stálé legislativní komplikace se v Česku najdou revíry, kde si lze legálně zachytat ve vyvrtaných dírách v ledu. Je to rybolovná technika, kterou každým rokem podlehne stále více rybářů, kteří se nechtějí smířit s tím, že jim mráz a ledová krusta brání využívat jiné, běžné techniky lovu ryb. Prostě někdo to doma u televize a krbu nevydrží ani v zimě! 🙂

NONSTOP revíry 2022

Na nonstop revíry vydává Ministerstvo zemědělství výjimky. Ano, je to tak, Český rybářský svaz nerozhoduje o revírech, na kterých se daný rok může chytat 24 hodin. To je v pravomoci MZe ČR. V tomto článku najdete aktuální tabulku NONSTOP revírů, kde rybáři mohou v letních měsících chytat ryby i po půlnoci.

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
Další informace Rozumím