Rybářský rozcestník

Máta dlouholistá (Mentha longifolia)

Statná vytrvalá aromatická bylina vysoká až 100 cm s obsahem mentolu v listech, která má ráda vlhká stanoviště. Patří do čeledi hluchavkovitých – Lamiaceae.

mátamáta

Název latinsky

Mentha longifolia

Rozpoznávací znaky

Lodyha vyrůstá z podzemního oddenku, ve spodní části lysá, v horní části plstnatá s krátkými chloupky, kde se i rozvětvuje. Listy na lodyze křižmostojné s krátkými řapíky, kopinatého a obkopinatého tvaru, na čepeli pilovité na bázi u řapíků vykrojené, povrch listů na rubu plstnatý, porostlý jemnými chloupky na líci světle šedozelený. Květy 5četné, rostoucí v hustém lichoklasu s drobnými listeny, kalich krátce trubkovitý, světle fialový až bělavě narůžovělý, semena jsou tmavě hnědé tvrdky. doba květu červenec až září.

Výskyt

Výskyt na březích vodních toků, vlhké, zamokřené louky, příkopy, hráze rybníků, náplavky. Rozšíření po celém území ČR, mimo horského pásma.

Obecně

Máta dlouholistá neobsahuje tolik silic jako klasická máta peprná, přesto se používá v lidovém léčitelství k přípravě čajů, odvarů atd. Tato máta s oblibou roste v blízkosti vodních toků, pod hrázemi, v příkopech, na vlhkých loukách apod.

Nejčtenější články

Lisovaný rohlík s libečkem

Tento fígl používali již staří labští rybáři na začátku minulého století. Jde o to rohlík napařit vodou, do které dáme několik stonků libečku, po vylisování pak nakrájený rohlík s listy čerstvého libečku ještě skladujeme.

Čarování s toustovým chlebem na rybách

Použití toustového chleba na rybách jsem si zamiloval. Jde totiž o atraktivní nástrahu pro téměř všechny býložravé druhy ryb, tedy například karasy, cejny, plotice, tlouště, ale také kapry. Ale jak ho nastražit, aby na háčku, případně i na vlasu pod ním, vydržel co nejdéle? Možností je mnoho, vyzkoušejte některé naše tipy.

Kufr na nářadí skvěle nahradí rybářský kufr

Kam s tím, tak tuto otázku jsem si donedávna klad vždy, když jsem balil rybařinu na naše dlouhé výpravy k vodě. Bižuterii, ale i další doplňky pro kaprařinu, k tomu věci pro lov sumců a kde je zbytek, jako například plavačkové náčiní pro lov nástražních rybek…. Sonar, baterky k sonaru, mohu pokračovat dál, tolik věcí a jak je přepravit k vodě a přitom je mít pěkně uspořádané? Můžete si pořídit nějaké rybářské tašky, kufry a podobně. Ale ty ceny! Co tak zkusit originální rybářské boxy, kufry či tašky nahradit šikovnými boxy původně určené na nářadí? Já si jeden skvělý našel a už bych neměnil.