Rybářský rozcestník

Pcháč bahenní (Cirsium palustre)

Dvouletá vytrvalá bylina, vysoká až 200 cm z čeledi hvězdicovitých – Asteraceae. Roste na vlhkých loukách a pasekách, zrašelinělých loukách, prameništích, na okrajích vod, ve vlhkých příkopech a v prosvětlených olšinách.

pcháčpcháč

Název latinsky

Cirsium palustre

Rozpoznávací znaky

Statná až 200 cm vysoká plstnatá, žebrovaná lodyha, ostnitě křídlatá, většinou větvená až v horní části. Dolní listy v přízemní růžici, jsou mohutnější než listy lodyžní, listy jsou ostnité, peřenosečné až peřenoklané, listy na rubu plstnaté. Květenství úbor je na vrcholu lodyhy po 2-8 úborech, úbory přisedlé nebo krátce stopkaté. Zákrovní listeny červenohnědé, plstnaté s krátkým ostnem. Květy nachové, méně často bílé, oboupohlavní, plodem jsou hladké okřídlené nažky, doba květu červen - září.

Výskyt

Roste na vlhkých stanovištích, okraje vodních ploch, prameniště, zrašeliněné louky, vlhké příkopy atd. Vyskytuje se po celém území ČR, v teplých oblastech jižní Moravy je však vzácný.

Obecně

Pcháč bahenní je v Evropě považován za plevelnou rostlinu. Ponejvíce se vyskytuje na místech, která nejsou příliš hospodářský využívána. Pohlíží se na něj jako na tradiční součást evropské flory.

Nejčtenější články

Čarování s toustovým chlebem na rybách

Použití toustového chleba na rybách jsem si zamiloval. Jde totiž o atraktivní nástrahu pro téměř všechny býložravé druhy ryb, tedy například karasy, cejny, plotice, tlouště, ale také kapry. Ale jak ho nastražit, aby na háčku, případně i na vlasu pod ním, vydržel co nejdéle? Možností je mnoho, vyzkoušejte některé naše tipy.

Kufr na nářadí skvěle nahradí rybářský kufr

Kam s tím, tak tuto otázku jsem si donedávna klad vždy, když jsem balil rybařinu na naše dlouhé výpravy k vodě. Bižuterii, ale i další doplňky pro kaprařinu, k tomu věci pro lov sumců a kde je zbytek, jako například plavačkové náčiní pro lov nástražních rybek…. Sonar, baterky k sonaru, mohu pokračovat dál, tolik věcí a jak je přepravit k vodě a přitom je mít pěkně uspořádané? Můžete si pořídit nějaké rybářské tašky, kufry a podobně. Ale ty ceny! Co tak zkusit originální rybářské boxy, kufry či tašky nahradit šikovnými boxy původně určené na nářadí? Já si jeden skvělý našel a už bych neměnil.

Toaletní stan je skvělý pro dámy, ale i pro chlapy, co si rádi posedí na WC

Na dlouhé rybářské výpravy si nezapomenu přibalit mobilní chemické WC. Bez něj celá naše parta už ani na ryby nevyjede. Je to skvělá možnost, jak vyřešit svoji potřebu venku v přírodě. Někdo si ale pomyslí, ale co když se usadím například u frekventované cyklostezky nebo u jiného rušnějšího místa plného lidí? I tak to lze řešit. Kamarád, především pro svoji ženu, si pořídil WC/sprchový stan. Jde o šikovného pomocníka, který umožní si v klidu udělat to svoje a přitom nepohoršovat okolí. Ovšem rád ho sám využivá také. 🙂

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
Další informace Rozumím