Rybářský rozcestník

Pcháč bahenní (Cirsium palustre)

Dvouletá vytrvalá bylina, vysoká až 200 cm z čeledi hvězdicovitých – Asteraceae. Roste na vlhkých loukách a pasekách, zrašelinělých loukách, prameništích, na okrajích vod, ve vlhkých příkopech a v prosvětlených olšinách.

pcháčpcháč

Název latinsky

Cirsium palustre

Rozpoznávací znaky

Statná až 200 cm vysoká plstnatá, žebrovaná lodyha, ostnitě křídlatá, většinou větvená až v horní části. Dolní listy v přízemní růžici, jsou mohutnější než listy lodyžní, listy jsou ostnité, peřenosečné až peřenoklané, listy na rubu plstnaté. Květenství úbor je na vrcholu lodyhy po 2-8 úborech, úbory přisedlé nebo krátce stopkaté. Zákrovní listeny červenohnědé, plstnaté s krátkým ostnem. Květy nachové, méně často bílé, oboupohlavní, plodem jsou hladké okřídlené nažky, doba květu červen - září.

Výskyt

Roste na vlhkých stanovištích, okraje vodních ploch, prameniště, zrašeliněné louky, vlhké příkopy atd. Vyskytuje se po celém území ČR, v teplých oblastech jižní Moravy je však vzácný.

Obecně

Pcháč bahenní je v Evropě považován za plevelnou rostlinu. Ponejvíce se vyskytuje na místech, která nejsou příliš hospodářský využívána. Pohlíží se na něj jako na tradiční součást evropské flory.

Nejčtenější články

Od pondělí mohou rybáři lovit na území celého okresu, kde bydlí

I když se situace s covid-19 moc nelepší, přesto vláda rozhodla, že od pondělí budou moci lidé sportovat a vyrážet i do přírody v celém svém domovském okresu. Díky tomu i my rybáři můžeme po nedělí vyrazit na revíry mimo svoji obec.

Od 12.4. mohou rybáři chytat ryby po celou povolenou denní dobu lovu

Díky ukončení nouzového stavu si rybáři oddechnou, konečně mohou opět vyrazit na výpravy i mimo svůj okres, kde mají trvalé bydliště, stejně tak strávit u vody celý čas, co jim umožňuje rybářský zákon.

Skládací kbelík na vodu – skvělá rybářská pomůcka

Skládací nádoba, kbelík, či jinak také vědro na vodu, je chytrá pomůcka pro všechny, co potřebují nabírat vodu i tam, kde je břeh hodně vysoký. Kromě toho jde o velmi skladnou pomůcku pro rybáře, která se vejde i do menšího baťůžku a hlavně, téměř nic neváží. Přitom se může na rybách hodit na kde co.

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
Další informace Rozumím