Rybářský rozcestník

Čistec bahenní

Původem z Japonska, do Evropy se dostal až v 19. století. Vytrvalá bylina z čeledi hluchavkovitých vysoká až 1 metr. V minulosti se konzumovaly jeho kořenové oddenky, které chutnají po oříšcích.

Čistec bahenní

Název latinsky

Stachys palustris

Rozpoznávací znaky

Vysoká až 100 cm s měkce chlupatou, čtyřhrannou lodyhou. Dolní listy krátce řapíkaté, ostatní přisedlé kopinaté, na okraji pilovité. Lichopřesleny složeny z 6 až 12 květů. Květy typicky pyskaté, spodní pysk je delší, barva květů purpurově fialové, růžovofialové, světle fialové. Plod tvoří hnědá tvrdka. Může se rozmnožovat semeny i kořenovými výběžky. Kvete od června do září.

Výskyt

Hojný po celé Evropě, v ČR roztroušeně, vlhká stanoviště okraje rybníků, často v rákosí, okraje lužních lesů, podél vodních toků vlhčí příkopy, rumiště atd.

Obecně

V minulosti se konzumovaly syrové nebo vařené zdužnatělé, kořenové oddenky, které se vykopávaly na podzim, mají oříškovou chuť. V lidovém léčitelství se používala sušená nať. Odvar pomáhal proti křečím, krvácení, podporuje vykašlávání, odhlenění.

Čistec bahenní - další foto

Čistec bahenní – další foto

V naší přírodě ještě můžeme narazit na čistec lesní – Stachys silvestris, čistec přímý – Stachys recta. V zahradách na skalkách se jako okrasná květina pěstuje čistec vlnatý – Stachys lanata a čistec velkokvětý – Stachys macrantha, které pocházejí z Malé Asie a mají rádi naopak suchá, slunná stanoviště.

Text i foto: dědek Wassermann

Nejčtenější články

Houbička na mytí nádobí se hodí i na rybách!

Asi každý již držel v ruce houbičku na nádobí, i když se třeba vyhýbá kuchyni, jak jen může. Přesto se vyplatí si ji brát na ryby a to nejen na mytí nádobí. Můžeme ji použít třeba jako nosič vůní a chutí, nebo na ni lze dokonce chytat. Ovšem také se hodí jako pomocník při vyvážení krmení a nástrahy například s dálkově ovládanou lodičkou.

Použití PVA šňůrky (nitě) v praxi

PVA materiál (polyvinylalkohol) je pro rybáře velmi prospěšný. Vyrábějí se z něj totiž sáčky, punčochy, ale také pásky či šňůrky, které rybáři využívají na několik způsobů. Pomocí PVA sáčků či punčoch můžeme například dopravit na lovné místo přímo k háčku zakrmovací směs, pomocí šňůrek pak lze zafixovat nástrahy nebo dokonce části koncových sestav tak, aby se během nahazování nezamotaly, což rybáři zajistí jistotu, že má nastraženo přesně podle jeho představ a záběr může být velmi reálný. Dnes se ale zaměříme právě na PVA šňůrky a možnosti, jak je u vody využít.

Pozvánka na dětské závody do Příbrami

Místní organizace Příbram pořádá dětské náborové rybářské závody, které se konají 6. 10. 2024 na rybníku Horní Obora….