Rybářský rozcestník

Rybářská technika chytání – plavaná

Plavaná, tedy lov se splávkem, to je základní rybolovná technika, kterou musí umět, tedy alespoň její základy, každý rybář. Je to snad jedna z nejstarších technik chytání ryb na udici. A pro vás, úplné začátečníky, o co vlastně jde? Jak název napovídá, jde o chytání na splávek, pod kterým je zátěž, která vyvažuje splávek, pak také vlasec s háčkem a nástrahou. A k čemu ten splávek? Ten má několik funkcí, ale ta nejdůležitější je, že podle jeho pohybu rybář pozná záběr ryby.

NaPlavanáSplávkyRybářRybářské

Plavaná je velmi úspěšná technika lovu ryb. Jde o aktivní chytání, protože rybář musí po celou dobu držet prut v ruce a čekat na záběr, přitom jeden pohled stranou kolikrát stačí k tomu, že o rybu přijde, protože zmešká záběr. Snad jen při vnadění se u plavené prut pokládá stranou. Právě vnadění, tedy zakrmování lovného místa, je důležitou součástí chytání ryb se splávkem. Ovšem to platí i pro ostatní rybolovné techniky.

A kde všude chytat na plavanou?

Lov ryb s technikou plavané dnes, díky kvalitním prutům a navijákům, také vybroušeným speciálním metodám plavané, nemá omezení. Snad jen v rozbouřené vodě, za velkého větru, bych prut s návazcem na plavanou nechal v autě. Jinak lze na splávek chytat jak na malých tocích, různých menších rybnících, tak i na velké vodě, třeba i na údolních nádržích.

Jaké ryby se chytají na návazce se splávkem?

Na háčku při plavané může skončit takřka každá ryba, jelikož se většinou chytá na menší háčky a nástrahy. Ovšem nejvíce se chytají ryby kaprovité, převažují plotičky, oukleje, cejni, kapři … ale při plavané rybář může vytáhnout i dravé ryby, jako candáta nebo pstruha.

Pruty vhodné na plavanou

Pruty na plavanou dělíme do dvou základních kategorií:

  • s navijákem – boloňky a odhazové (matchové) pruty
  • bez navijáku – biče, děličky, topsety (určeno spíše závodníkům a opravdovým fajnšmekrům)

Boloňka je dlouhý prut, často i více jak 7 metrů, s očky, je určená hlavně pro lov na řekách. S tímto prutem se chytá pomocí plovoucích vlasců, díky kterému je přímý kontakt se splávkem. Odhazové pruty jsou kratší, než boloňky. Bývají dlouhé maximálně 5 metrů. Skládají se ze tří, nebo čtyř dílů, nebo jsou teleskopické. Používají se na lov na plavanou na větší vzdálenosti a to jak ve stojatých, tak mírně tekoucích vodách.

Pruty bez navijáku, jsou pruty, u kterých je vlasec kratší, než samotný prut. Prvním představitelem této kategorie je bič. Právě bič je určený pro lov menších ryb na mírně tekoucích a stojatých řekách a na jezerech. Dalším prutem, se kterým se chytá bez navijáku, je dělička. Jde o dlouhý prut, který ale není teleskopický, nýbrž se do sebe jednotlivé díly zasouvají, menší do většího. V jeho špičce je pak umístěný gumový amortizér, který má za úkol tlumit výpady ryby.

Na závodech

Na závodech…

Video ze závodů, chytání s bičem: Chytání ryb na bič.

Navijáky k boloňkám a odhazovým prutům

Tyto navijáky mají mělkou, tzv. matchovou cívku, takže se na ně nemusí namotat zbytečně moc vlasce. Běžně se na ně namotává cca 150 metrů vlasce silného 0,14 mm. Ale pokud je cívka hlubší, zase se s ní lépe a hlavně dále nahazuje. Hlavní předností matchových navijáků je jejich rychlost navíjení, která je vyšší, jak u běžných navijáků. Což je při této rybolovné technice, kde se častěji nahazuje, velmi žádoucí. Převod 6:1 je dnes standart! Vyrábějí se jak s brzdou vzadu, tak vpředu, hlavně u navijáků se zadní brzdou je pak důležitá bojová brzda, která musí být jemná a plynulá, jinak budete trhat. Lepší jsou pak navijáky větší, ale lehké.

Splávky a montáže vhodné při plavané

To je ta správná rybářská alchymie. Jde o výběr splávků, jejich velikost, váze, zbarvení, ale také o tom, jak jsou navázané, na jaké sestavě se houpu. Právě splávek je hlavním nástrojem lovu ryb na plavanou. Musí být správně zvolený a dobře vyvážený. Na plavanou existuje stovky splávků různých tvarů a velkostí. Dělíme je podle uchycení:

  • splávky uchycené v jednom bodě
  • splávky uchycené ve dvou bodech

Klasické pevné splávky se upevňují na vlasec ve dvou místech. Využívají se hlavně v místech, kde je hloubka menší, než je délka samotného prutu. Splávky uchycené v jednom místě se pak používají jako splávky pevné, ale také klouzavé. Právě se splávky navázanými jako klouzavé, lovíme tam, kde je hloubka větší, než délka použitého prutu.

Veškeré možné montáže na chytání na plavanou najdete v naší encyklopedii rybářských návazců a montáží.

Splávky - sada

Splávky – sada

Zátěže

Výběr správné zátěže při sestavování montáže na plavanou, hraje velkou roli. Jde nejen o velikost, váhu, ale také umístění závaží, které má pak v samotném důsledku vliv na rychlost klesání nástrahy, vyvážení splávku a hlavně na jeho citlivost. K tomuto účelu se nejčastěji používají vyvažovací bročky různých velikostí, které umožňují snadné přidání či odebrání závaží.

Další možností, jak vyvážit sestavu na plavanou, je použít torpilku, což je kompaktní zátěž, která velmi šetří čas při sestavování návazců na plavanou. Je vhodná na vyvážení splávků s větší hmotností. Torpilky mají uprostřed svého těla dírku a na návazce se navlékají. Bývají nejčastěji kulaté nebo ve tvaru kapky či slzy, pak se na vlasec navlékají širší stranou dolů.

Háčky

Háčky vybíráme při plavané především podle velikosti nástrahy. Ta by měla být co nejpřirozenější a háček by neměl rušit celkový vzhled nabízené nástrahy. Háčky jsou značený podle jednoduchého pravidla, čím je číslo háčku větší, tím je háček menší. Dalším důležitým faktorem pro výběr háčku je průměr vlasce, na který budeme chytat. Kombinovat malé háčky se silnějším vlascem je nelogické. Také tvar háčku může ovlivnit úspěšnost lovu. A co barva háčku? Barva háčků, ale i silonů, ta je často svárem hádek rybářů. Někteří tvrdí, že nemá žádný vliv, jiní říkají opak. Pravda je taková, že tmavými háčka asi nic nezkazíte. Sám jsem však viděl chyceného cejna na prázdný stříbrný háček, který po něm skočil jako dravec po třpytce. Takže barva háčku má asi také své opodstatnění.

Vlasce na plavanou

Pro lov se splávkem používáme slabší průměry vlasců, než například při lovu na položenou. Nejvhodnější jsou vlasce silné 0,08 až 0,16 mm. Dělíme je do dvou skupin:

  • potápivé vlasce
  • plovoucí vlasce

Potápivé vlasce se používají především v kombinaci s matchovými navijáky a pruty, umožňují lovit i ve vlnách, při zhoršeném počasí. Bývají označené jako Sinking, Feeder nebo Match. Plovoucí vlasce jsou vlastně běžné čiré vlasce, které využíváme jako kmenové, ale i navazovací vlasce. Pro biče ale i odkládačky se používají vlasce o průměru 0,10 až 0,14 mm, při lovu boloňkami se pak používají plovoucí vlasce od 0,14 do 0,18 mm. K lovu na plavanou používáme ještě vlasce určené pro návazce. Ty by měli mít menší průměr, než kmenové vlasce, obvykle o 0,02 mm.

Rybářské závody - disciplína, lov na plavanou

Rybářské závody – disciplína, lov na plavanou

Nástrahy a návnady vhodné na plavanou

Často se tyto dva pojmy omylem zaměňují. Nástraha je to, co rybář nastraží na háček a návnada je to ostatní. Ta má za úkol hlavně přilákat ryby k háčku.

Nástrahy rozlišujeme:

  • rostlinné
  • živočišné
  • umělé

V létě ryby přijímají skoro všechnu možnou potravu a často se nechají zlákat i na umělé nástrahy, jako umělé masné červy, mušky apod. V zimě pak ryby přijímají spíše živočišnou potravu.

Nejrozšířenější návnadou používanou právě při plavané jsou masní červi. Dnes se dají koupit jak bílí, tak, pro zvýšení jejich atraktivity i barevní. Zajímavou variantou masných červů jsou pak pinky, což jsou menší, ale velmi čilí červi, vhodní hlavně na lov menších rybek.

Další neodolatelnou návnadou pro ryby jsou hnojáčci, dají se koupit v každé rybářské prodejně, nebo i chovat doma, buď ve sklepě, nebo i na zahradě na kompostu. Další skvělou živou návnadou jsou patentky, tedy larvy pakomárů. Další oblíbenou nástrahou je kukuřice, a to jak naložená na přírodní způsob, tak různé barevné a dochucené nebo navoněné. Skvělý je také hrách, třešně, švestky, ale i kousek rohlíku či malé peletky. Krmení pro rybáře je dnes takový výběr, že to dá na samotný článek, který stejně neobsáhne vše.

Zakrmení, aneb vnadící směsi

Opět na trhu koupíte již namíchané směsi určené k vnadění, nebo si je můžete namíchat sami. Na přípravu vnadící směsi potřebujete 3 větší kbelíky, síto a nádobu na přidávání vody. nejdůležitější úkol při míchání vlastních zakrmovacích směsí je rozmíchat důkladně všechny suché složky této směsi. Směs 2x až 3x provlhčíme, jen zlehka, promícháme a asi 5-10 minut počkáme, pak ještě jednou promícháme a necháme 1 hodinu stát. Nakonec směs propasírujeme přes sítko, odstraníme tak hrudky.

…. a nakonec pohodlí, tedy židličky, stojany a to ostatní

Sedět celý den u vody na zemi, to je o zdraví a věřte, že zkušený rybář vám poví, že židlička nebo pohodlné rybářské křeslo, to je s nadsázkou nejdůležitější potřeba rybáře u vody. A je jedno, jakou zrovna chytá metodou. Pro chytání na plavanou si můžeme vystačit jen s malým křesílkem. Ovšem hlavně při chytání s dlouhými pruty se pak využívají i další pomůcky, které usnadňují život rybáři. Důležitá pomůcka při chytání děličkou je tzv. rolna, která slouží k odrolování děličky až k části, kde ji oddělíme od topsetu. Hlavně k závodům se pak používá rybářská sedačka s podlážkou, která má i různé zásuvky a odkládací přihrádky, které jsou skvělé pro veškerou rybářskou bižuterii. K rybářským sedačkám patří různé příslušenství, jako držáky odkládačky, držáky misek na vnadící směs, držáky na topsety … Výše jmenované rybářské sedačky jsou pro závodníky, my rekreační rybáři se bez některých udělátek klidně obejdeme.

Rybář na závodech - v akci

Rybář na závodech – v akci

Záběry, jak je poznat?

Záběr je ta chvíle, kdy je třeba pozvednout prut a tzv. zaseknout rybku na háčku. U plavané je několik způsobů, jak záběr poznat. Buď se splávek potopí, nebo naopak vynoří, až si lehne na vodu, také může více či méně jen tak poskakovat nebo začít uhánět nějakým směrem dále od místa nahození. Vše to značí, že se ryby zajímají o nástrahu. Když se splávek potopí, je čas zaseknout! Pokud se potopí a zase vynoří a začne se pohybovat nějakým směrem, opět je tu čas zaseknout, to platí i v případě, že se splávek položí na hladinu. Ovšem pokud jen tak poskakuje, většinou se vyplatí počkat, zda se nepotopí a nezůstane pod vodou déle, ale také to může být ten případ, že je na háčku velice malá rybka, která nedokáže splávek pořádně potopit. Chce to cvik a hodiny u vody, pak se dostaví zkušenost!

Tak stručně o plavané by to asi bylo vše. Někteří jí propadnou na celý život, jiný rybáři ji využijí jen pro nachytání nástražných rybek, ale většinu z nás vždy okouzlí ten moment, když se splávek potopí a my zasekneme a ucítíme na konci vlasce rybu.

Nejčtenější články

FOR FISHING 2024 – den druhý

Pokud se včera občas nedalo nějakou tou uličkou protáhnout, dnes to není o nic lepší! Letos je rybářský veletrh FOR FISHING opravdu hojně navštěvovaný. Mě se ho podařilo celý prolétnout za dva dny a přiznám se, že šlo o pěkný kvapík. Občas jsem se na nějakém stánku zasekl, protože novinek je tu letos opravdu hodně. Dnes vám představím dalších pár firem a výrobků, které by některé z vás mohli na letošním FOR FISHINGu zaujmout.

FOR FISHING 2024 zahájen!

Ani deštivé počasí dnes neodradilo vášnivé rybáře i rybářky, aby vyrazili do Prahy do areálu PVA Letňany na rybářský veletrh For Fishing 2024. A není divu, letos je zase větší, než v loni a hlavně přibylo mnoho dalších stánků jak tuzemských firem, tak i rybářských firem ze zahraničí, z Maďarska, Polska, Anglie… Veletrh konči v neděli, tak nebuďte líní a přijeďte za námi na veletrh pobejt! V článku najdete pár tipů na zajímavé novinky, či firmy, které by jste neměli určitě přehlédnout.

FOR FISHING 2024 – den třetí

A máme tu sobotu, většinou den, kdy areál PVA v Praze praská ve švech. A není tomu jinak ani letos. Tisíce návštěvníků si dnes přivstalo a vyrazilo na rybářský veletrh FOR FISHING 2024. A že je na co koukat a za co utrácet peníze! Také dnes vám ukážeme pár fotografií, momentek z veletrhu, zajímavé stánky, prezentace i zboží.