Kdysi hojného karase obecného, kaprovitou rybku o velikosti 10 až 30 centimetrů, už ve volné přírodě potkáte jen vzácně. Mondi Štětí, největší papírna v České republice, společně s Jakubem Vágnerem, známým sportovním rybářem a cestovatelem, se snaží, aby se tato krásná ryba vrátila do našich vod v hojnějších počtech. Během příštích dvou let Jakub Vágner a tým odborníků vychová a v roce 2025 do volných vod vypustí generaci karase obecného. Do té doby budou obě strany pracovat na osvětě českých rybářů, dětí i veřejnosti, abychom karase obecného v české přírodě zachovali.
Ochrana vodních zdrojů a biodiverzity patří k jednomu z pilířů akčního plánu společnosti Mondi MAP2030. Nejenže se daří pracovat na udržitelnějších obalech a snížení spotřeby energií, velkou pozornost věnuje společnost i vodě. Minulý rok firma snížila spotřebu vody při výrobě tuny produktů o 10 procent, vodu recykluje. Provozuje a stále vylepšuje čistírnu odpadních vod, jejíž kapacita dostačuje i na zajištění služeb pro město Štětí. „Voda je v papírenství nesmírně důležitým zdrojem, proto se musíme o její kvalitu starat. Ochrana vod a vodní biodiverzity jsou proto jedním z cílů ochrany klimatu v akčním plánu MAP2030. Tak velkých cílů ale nelze dosáhnout bez partnerů, proto jsme se rozhodli spojit síly s Jakubem Vágnerem. Zejména je nám sympatická myšlenka Chyť a pusť, která respektuje rovnováhu mezi řekou a lidmi,“ vysvětluje důvody kampaně ředitel divize Kraft Paper společnosti Mondi Roman Senecký.
V rybnících, které Jakub Vágner se svým týmem spravuje, zajistí generační hejno karase obecného a jeho odchov až do dospělosti. Karase pak vypustí v roce 2025 do volné přírody na předem vytipovaných místech. Jakub Vágner se zároveň postará o osvětu mezi rybáři, aby když se jim podaří karase chytit, aby mu opět dali volnost. „Cílem je vytvořit v následujících letech dostatečné množství lokalit pro karase obecného, aby se mohl bezpečně rozmnožovat a rozšiřovat na původních místech,“ doplňuje Jakub Vágner.
Karas obecný (Carassius carassius) je dnes jednou z nejvzácnějších sladkovodních ryb na našem území. Ještě před třiceti lety se přitom jednalo o zcela běžnou rybu. Kombinací několika faktorů ale karas z našich vod zmizel. Nejdřív byl vnímán jako plevelná ryba, která bere krmení kaprům. Pak přišel z Ruska karas stříbřitý, invazní druh, který naše karase obecné z jeho domovů postupně vytlačil. Poslední ranou byla devastace přírodních biotopů.
„Momentálně jsme na velmi křehké hraně. Buď se nám podaří karase obecného zachránit, nebo může z našich vod úplně zmizet. Je to souboj s časem a je velmi důležité, aby se do tohoto i do jiných projektů zapojila nejen odborná, ale i široká veřejnost,“ doplňuje Jakub Vágner.
Do projektu jsou zapojeni odborníci a nadšenci z řad Českého i Moravského rybářského svazu a také lidé z různých univerzit a výzkumných týmů. Do záchrany karase se mohou zapojit i řadoví rybáři, chystá se osvětová kampaň mezi dětmi a Jakub projekt zahájil na Dnu změny mezi zaměstnanci Mondi.
Jakub Vágner je známý dobrodruh, sportovní rybář a cestovatel, tvůrce řady pořadů pro National Geographic, Discovery Channel, Českou televizi a ČT Déčko. Jeho poslední dokument pro kanály Discovery sledovalo 21,6 miliónu diváků. Záchrana karase obecného není první záchrannou akcí Jakuba Vágnera. Před pár lety si začal pronajímat vodní plochy – nejdřív jezero Katlov u Kutné Hory, následně rybník Pohan, pak jezero Medenici. Všechny tři revitalizoval, po staru, využil techniku letnění a zimnění. Jezero Katlov osel i pšenicí a jezero opět zaplavoval vodou. Pročistili kilometry lesních struh, neudržovaných a poničených, vypráví Jakub Vágner. „Díky Katlovu jsem pochopil, že přírodu stačí jen trošku pošťouchnout a začne se sama rychle regenerovat. Usedlíci kolem Katlova mi sami říkali, že zde opět žijí vzácné druhy živočichů, které zde desítky let nikdo neviděl.“
Více o karasi obecném zde: Karas obecný (Carassius carassius)
Mondi je globálním lídrem ve výrobě obalových řešení a papíru, který přispívá k lepšímu světu tvorbou inovativních řešení, udržitelných už z podstaty svého designu. Naše podnikání je integrováno do hodnotového řetězce – od lesního hospodářství a výroby buničiny, papíru a fólií až po vývoj a výrobu udržitelných průmyslových a spotřebitelských obalových řešení. Papír využívá tam, kde je to možné, a plast tam, kde je to užitečné. Středobodem naší strategie je udržitelnost, do roku 2030 jsme si stanovili ambiciózní závazky zaměřené na cirkulární řešení, samostatné zaměstnance a na opatření v oblasti klimatu.
V roce 2022 měla skupina Mondi příjmy 8,9 miliard eur, EBITDA činila 1,8 miliardy eur. V roce 2022 zaměstnávala firma po celém světě 22 000 lidí. Skupina Mondi je primárně kotována na londýnské burze cenných papírů LSE (MNDI), kde je zahrnuta do indexu FTSE 100, skupiny sta společností s nejvyšší kapitalizací, a sekundárně je kotována na burze v Johannesburgu JSE Limited (MNP).