Rybářský rozcestník

Co si k vodě dovezu, to si i od vody odvezu domů! Druhé téma: Ztráta mnoha rybářských míst

Jak by bylo krásné, kdyby se heslem v nadpisu řídili všichni rybáři a nejen oni. Pak by bylo kolem vody čisto, bez vajglů, papírků, ale i pytlíků plných odpadků, které rozkousali hlodavci… Ano, některá čuňata nepatří mezi rybáře, ale část z nás rybářů si také neumí po sobě uklidit a tak se často setkávám s nepořádkem u vody a je to smutný pohled. Na poslední výpravě jsme museli odvést dvě plné igelitové tašky „bordýlku“ po rybářích, co na místě byli před námi. A máme tu ještě jedno téma, které by mělo zajímat každého rybáře! Stálý úbytek rybářských míst napříč celým Českem.

pytelOdpadbretaňskýsoukromé

Každého slušného rybáře dokáže vytočit zaneřáděné místo u vody a pokud tam člověk najde ještě nějaké ty hromádky hnědého smradlavého, co nějakému čuněti odpadlo od zadku přímo metr od místa, kde se chytá, pak má člověk chuť se okamžitě sbalit a odjet jinam. Ovšem pěkných rybářských míst každým rokem ubývá a není to jen díky soukromým pozemkům a jejich majitelům, kteří nechtějí na svůj pozemek pustit rybáře i přes to, že podle rybářského práva může rybář vstupovat i na soukromé pozemky.

Daleko větším problémem je asfaltové lobby kolem vody, kdy se budují cyklostezky kolem vodních toků bez ohledu na to, že se tak ničí mnoho úžasných míst vhodných pro rybáře. V neposlední řadě se na cestách k revírům objevuje stále více zákazů vjezdu, bran…

Dnešní moderní rybář má velký problém, kam tedy vyrazit k vodě, aby se k ní vůbec dostal a když už se úspěšně dopraví na revír, nestačí se kolikrát divit, jak moc je rybářské místo zaneřáděné. Rybářský řád jasně říká, že je rybář povinen si před započetím lovu lovné místo uklidit, ale často by pak musel dojet k vodě s náklaďákem, aby všechen ten nepořádek mohl být vůbec uklizen.

Teď jsem trouchu přeháněl, ale opravdu jen trochu. Stejně tak nemůžeme vinit za nepořádek u vody jen nás rybáře, víme všichni moc dobře, že rybář nepojede k vodě, aby si zachytal a přitom se zbavil například starých pneumatik či materiálu vzniklého při bourání. Nebo znáte nějakého takového rybáře? Přesto někteří rybáři máslo na hlavě rozhodně mají!

Asi největší nešvary některých rybářů:

 • rozhazování vajglů (cigaretových špačků)
 • povalující se obaly od cigaret, sladkostí, nápojů
 • igelitky s odpadky, které nikdo neodveze
 • kálení přímo na lovném místě, nebo těsně u něj
 • hluk u vody, opilství, obtěžování celého okolí
 • někteří šťastní soukromí majitelé pozemků přímo u vody bránící využití jejich pozemku jinými rybáři v době, kdy tam sami neloví…

A co vlastně chci výše uvedenými řádky říci? Asi toto, alespoň my rybáři by jsme měli ctít heslo: „Co si k vodě dovezu, to si i od vody odvezu domů!“, když nám ostatní hází klacky pod nohy. A také začít brát rybářské schůze vážně a tlačit vedené MO, aby zase ono na krajích bojovalo za to, aby nejvyšší vedení ČRS začalo konečně rázně bojovat za více jak čtvrt miliónu rybářů a prosazovat na ministerstvu a v parlamentu (senátu) zájmy nás rybářů. Předpokládám, že jak ve sněmovně, tak i v parlamentu sedí také nějací rybáři, tak by to nemělo být zase až tak těžké!

Co je hlavním zájmem rybářů:

 • mít možnost dostávat se k vodě, parkovat legálně rozumně daleko od revíru
 • budování nových revírů nahrazujících ty, co byly zničeny nebo zrušeny
 • brát ohled na nás rybáře při budování různých staveb včetně cyklostezek
 • zabránit nesmyslným zákazům, například omezení vysazování ryb jako amurů či pstruhů duhových
 • zpřísnit potrestání viníků, co znečistili revír, vyžadovat uhrazení veškerých škod a nákladů na obnovení stavu před znečištěním
 • větší dotace a ekonomická pomoc pro rybáře… a je toho mnohem a mnohem více!

Tak co pánové a dámy, je nás více jak čtvrtmiliónu, není čas místo hudrování a stěžování si jen u vody začít hájit své zájmy i jinde, například tlačit naše „Šéfstvo“ aby opravdu začalo bojovat za zájmy rybářů trochu razantněji a to i na těch nejvyšších místech?

Nejčtenější články

Oheň u vody? Chovejte se jako kluci z knížek pana Foglara!

Kamkoliv přijedu na oblíbené rybářské místo, obvykle najdu zbytky ohniště a to většinou na nejméně vhodném místě. Když pak pominu českou legislativu a fakt, že například oheň se nesmí rozdělávat blíže jak 50 metrů od lesa, na místech se vzrostlým porostem, tedy i na louce nebo na strništi, za silného větru a podobně, divím se, kolik rybářů na tyto pravidla kašle.

Víte co dělají někteří rybáři když ryby neberou? Jdou na houby!

Ve vedrech po deštích se nám tento týden moc nevedlo, ryby nespolupracovali. Občas sice přišel nějaký kapřík, cejn či plotice. Dokonce jsme nachytali několik podouství, ale větší kapr, nebo sumec ne a ne si všimnout našich dobrot, co jsme máčeli ve vodě. A tak můj parťák, při venčení Sárinky, naší hlídačky, prošel křoví a zarostlé houští kolem našeho tábora…

Chcete se seznámit u vody na rybách? Na Fecebooku lze najít dokonce dvě rybářské seznamky!

Pokud hledáte svou životní lásku, nebo jen kamarádku či parťáka na ryby, lze na Facebooku sledovat jednu ze dvou rybářských seznamek. Třeba právě tam poznáte toho správného parťáka na ryby a je jedno, zda to bude kamarád či kamarádka či budoucí přítel či přítelkyně. Každopádně jde o skvělou možnost, jak se seznámit, aby jste u vody na rybách mohli sdílet své zážitky i s někým druhým.