Rybářský rozcestník

Maskování rybářských zátěží

Hlavně při lovu opravdu zkušených a tedy velmi opatrných ryb, se vyplatí zapřemýšlet o montážích, jak je navázat, aby byly ve vodě co nejméně nápadné. Právě šikovné nabídnutí nástrahy rybám může často vést k úspěšnému záběru. Někteří rybáři jdou tak daleko, že své montáže maskují, aby dokonale splynuly se dnem na lovném místě. Máme tu jednoduchý tip, jak zamaskovat olova na montážích.

ZamaskováníZamaskováníZamaskováníolovo-obalovacíolovo-obalovací

Právě rybářské zátěže, dnes většinou olova, mohou být rušivým elementem jinak u poměrně nenápadné montáže. Někteří rybáři zásadně používají tmavá olova, která ovšem například na světlém písku nějaké pískovny mohou být také dost nápadná. A proto ti nejzkušenější rybáři jdou často tak daleko, že své zátěže maskují. Zajímavé je použití nějakého vhodného lepidla, které se nerozpouští ve vodě a hlavně nepouští do vody nežádoucí pachovou stopu. Mě se osvědčila kvalitnější sekundová lepidla, která po úplném ztvrdnutí jsou vodě odolná a bez zápachu.

Sekundové lepidlo se může často rybáři hodit…

Přímo u vody, si můžeme vzhledem k tipu dna, šikovně zamaskovat zátěž, kterou hodláme použít v montáži. Stačí právě sekundové lepidlo a například jemnější písek s menšími kamínky, nebo uschlé kousky klacíků… lze použít kde co, aby olovo pod vodou nebylo pro ryby vůbec nápadné.

Tipy na obalení olova:

  • jemnější písek s kamínky
  • sláma
  • drobnější klacíky
  • podrcené skořápky ořechů
  • podrcená, oschlá kukuřice
  • umělá tráva…

I obalovacími pastami či těsty lze krátkodobě skrýt olovo před zraky ryb….

Fantazii se meze nekladou. Existuje stovky možností, čím skrýt olovo tak, aby bylo na lovném místě nenápadné.

Jedna z krátkodobých možností je pak například použití obalovacích past, kdy se olovo může stát i součástí návnady lákající pachovou stopu ryby k háčku a přitom zůstat nějaký čas pro ryby neviditelné.

Text i foto: Jiří Langer

Nejčtenější články

Oheň u vody? Chovejte se jako kluci z knížek pana Foglara!

Kamkoliv přijedu na oblíbené rybářské místo, obvykle najdu zbytky ohniště a to většinou na nejméně vhodném místě. Když pak pominu českou legislativu a fakt, že například oheň se nesmí rozdělávat blíže jak 50 metrů od lesa, na místech se vzrostlým porostem, tedy i na louce nebo na strništi, za silného větru a podobně, divím se, kolik rybářů na tyto pravidla kašle.

Víte co dělají někteří rybáři když ryby neberou? Jdou na houby!

Ve vedrech po deštích se nám tento týden moc nevedlo, ryby nespolupracovali. Občas sice přišel nějaký kapřík, cejn či plotice. Dokonce jsme nachytali několik podouství, ale větší kapr, nebo sumec ne a ne si všimnout našich dobrot, co jsme máčeli ve vodě. A tak můj parťák, při venčení Sárinky, naší hlídačky, prošel křoví a zarostlé houští kolem našeho tábora…

Chcete se seznámit u vody na rybách? Na Fecebooku lze najít dokonce dvě rybářské seznamky!

Pokud hledáte svou životní lásku, nebo jen kamarádku či parťáka na ryby, lze na Facebooku sledovat jednu ze dvou rybářských seznamek. Třeba právě tam poznáte toho správného parťáka na ryby a je jedno, zda to bude kamarád či kamarádka či budoucí přítel či přítelkyně. Každopádně jde o skvělou možnost, jak se seznámit, aby jste u vody na rybách mohli sdílet své zážitky i s někým druhým.