Rybářský rozcestník

Háček v prstě, či jiné části těla, jak ho dostat ven?

Není větší nepříjemnosti u vody při chytání ryb, než když si rybář zarazí háček hluboko do prstu, či dokonce do jiné části těla. Pak je každá rada drahá, co v tu chvíli dělat. Zabalit nádobíčko a vyrazit ihned na pohotovost, nebo se pokusit háček si sám vytáhnout hned u vody? Ano, někdy si můžeme pomoci sami.

hacek-vytahovani1Nejprve

Obrázek ukazuje možnost, jak dostat jednoháček z prstu, či jiné části těla. Stačí kus provázku a kamaráda, který neomdlí, když uvidí trochu krve. Správným tlakem se totiž udělá prostor u hrotu háčku, který pak při vytažení nenadělá tolik škody. Logicky to i méně bolí. Rozhodně si potom zalijte ránu trochou alkoholu, dezinfekce zajistí, že se vám rána nepodebere!

Nejprve je třeba ucvaknout volné hroty, tak se dostanete k ramínku háčku …

Pokud si do ruky, či jiné části těla, zarazíte trojháček, pak je třeba zbývající hroty odštípnout kleštěmi. Je to sice bolestivé, ale jenom tak se dostanete k ramínku háčku a budete moci ho vytáhnout podobně, jako jednoháček. Vše je ukázané na obrázku. A nezapomeňte opět ránu zakápnout nějakým tím alkoholem!

Další ošetření je jasné. Přitisknout ránu, aby se zastavilo krvácení a pokud možno důkladně ránu omotat gázou, nebo zalepit. Potřebné věci najdete v autolékárničce.

Text: Jiří Langer, obrázky: Filip Woody Loco

Nejčtenější články

5 základních rybářských uzlů, které by měl znát každý rybář

Ano, je to tak. Každý rybář by měl umět pár základních rybářských uzlů, které mu umožní si uvázat potřebné montáže a návazce. Bez znalostí alespoň několika málo uzlů to prostě nejde, stát se samostatným rybářem a to i přes to, že na rybářském trhu se objevuje čím dál více rybářských návazců navázaných přímo od jednotlivých výrobců. Montáže si nakonec rybář většinou musí umět navázat sám.

Vytuněná umělá kukuřice

Umělá kukuřice se dá použít samostatně nebo v kombinaci s jinými nástrahami. Především při chytání ryb vlasovou metodou, tedy s montáží s háčkem, pod který umisťujeme nástrahu, udělá kus práce. Nejen, že zůstane u háčku i přes úpornou snahu drobnějších rybek ji pozřít, ale také dokáže, v Pop Up variantě, přívěs pod háčkem přizvednout a tak nástrahy na vlasu zatraktivnit. Ne každý rybář ví, že umělé nástrahy jsou také skvělým nosičem pachové stopy…

Ryba v české kuchyni – 6. díl

Zhruba před 150 lety bylo možno ulovit na jediné české řece Labi ryby, které se v jiných řekách v Čechách nevyskytovaly. Bylo to dané tím, že Labe v helgolandském zálivu v Německu ústí do Severního moře. Mnoho mořských ryb se dostalo z moře do Labe a proto se zde náhodně lovily, viz minulý díl, lososi. Ale nejen oni! Jsou zaznamenány úlovky například labských jeseterů. Šlo o jesetera obecného – Acipenser sturio, dnes nazýván jeseter velký. Že šlo o mohutné ryby, dokládají kroniky a staré zápisy.