Rybářský rozcestník

Krátké dostaveníčko s mníkem jednovousým

Asi jsem velký klikař, ale poslední tři roky mě na konci prutu pravidelně uvízl nějaký menší mník jednovousý a to většinou při lovu candátů s mrtvou rybičkou u dna. Vždy to byli prckové, největší měl sotva 30 cm. Ovšem letos jsem se na jedné z posledních výprav na Labi seznámil s mníkem velkým skoro 50 cm. Chytil ho můj kamarád. Byl to opravdu velký krasavec!

mnik-jednovousi-labe-zari-2018-1mnik-jednovousi-labe-zari-2018-2mnik-jednovousi-labe-zari-2018-3mnik-jednovousi-labe-zari-2018-4mnik-jednovousi-labe-zari-2018-5mnik-jednovousi-labe-zari-2018-7mnik-strihani-vlasce2

Mrtvý rybka, čekání na candáta, mírné pocukání a na konci vlasce pěkný mník. Kamarád na něj koukal jak na zjevení, chytil ho poprvé. Já s mníky mám větší zkušenosti, ale většího jsem také viděl poprvé. Háček měl, jak to mníci umí, pěkně hluboko a tak jsme návazec raději ustřihli, udělali pár fotografií a mník mazal zpět do vody. Mník je opravdu zajímavá ryba hodně podobná sumcovi, jen je podstatně menší, ovšem úžasně zbarvený. Jeho typickým znakem je vousek pod bradou, který měl tento kus jakoby zarostlý v bradě, ale měl ho tam! 🙂

Vousek na bradě, tenhle kus ho měl jakoby přirostlý, ale byl tam! 🙂

Mník jednovousý je zařazený do červeného seznamu chráněných druhů živočichů, proto by ho rybáři měli vždy pustit! Je to opravdu pěkná rybka, zde je pár fotografií toho posledního krasavce.

Pokud by jste si více chtěli přečíst o mníkovi, mrkněte k nám do atlasu: Mník jednovousý (Lota lota)

Nejčtenější články

Houbička na mytí nádobí se hodí i na rybách!

Asi každý již držel v ruce houbičku na nádobí, i když se třeba vyhýbá kuchyni, jak jen může. Přesto se vyplatí si ji brát na ryby a to nejen na mytí nádobí. Můžeme ji použít třeba jako nosič vůní a chutí, nebo na ni lze dokonce chytat. Ovšem také se hodí jako pomocník při vyvážení krmení a nástrahy například s dálkově ovládanou lodičkou.

Použití PVA šňůrky (nitě) v praxi

PVA materiál (polyvinylalkohol) je pro rybáře velmi prospěšný. Vyrábějí se z něj totiž sáčky, punčochy, ale také pásky či šňůrky, které rybáři využívají na několik způsobů. Pomocí PVA sáčků či punčoch můžeme například dopravit na lovné místo přímo k háčku zakrmovací směs, pomocí šňůrek pak lze zafixovat nástrahy nebo dokonce části koncových sestav tak, aby se během nahazování nezamotaly, což rybáři zajistí jistotu, že má nastraženo přesně podle jeho představ a záběr může být velmi reálný. Dnes se ale zaměříme právě na PVA šňůrky a možnosti, jak je u vody využít.

Pozvánka na dětské závody do Příbrami

Místní organizace Příbram pořádá dětské náborové rybářské závody, které se konají 6. 10. 2024 na rybníku Horní Obora….