Rybářský rozcestník

Francouzská nymfa

Dnes bude téma zaměřeno na nymfování, co to přesně je, a které věci potřebujeme, si řekneme níže. Historie tohoto způsobu rybaření se datuje do 80. let. Nedá se s určitostí říci, kdo a kde s ním přišel dříve, mluví se o Francii, kde s ní měli úspěchy její rybáři. V České republice jsme se s nymfováním mohli setkat kolem roku 2000. Tento způsob používali přední čeští muškaři, kteří ho postupem času dovedli k dokonalosti. Byl to převratný způsob rybolovu, který ovlivnil celé muškaření jako takové.

nymfovani4FungujeUkázka

Bylo to znát hlavně na výsledcích ze soutěží, kde byly počty ryb nachytaných touto metodou oproti jiným metodám nesrovnatelné. Já se o tom osobně přesvědčil také. Dříve jsme chodili muškařit a k vodě se vzaly buď pruty s plovoucí, potápivou nebo intermediální šňůrou. Takhle jsme chytali a byli spokojení. O nymfování se v té době skoro vůbec nepsalo a nemluvilo. Kolem roku 2009 táta vyzkoušel francouzskou nymfu poprvé. Neměli jsme měkké pruty jako dnes, ale výsledky se dostavily okamžitě, na klasickou plovoucí šňůru se navázalo pár metrů silnějšího vlasce a dvě nebo tři mouchy na konečný návazec. Pamatuji si, že se ryby tahaly snad z každé části řeky či potoka. Po pár vycházkách jsme zjistili, že opravdu potřebujeme měkčí pruty i další věci jako indikátor atd. Člověk pořádně nepoznal záběr a použití slabších vlasců na tvrdší pruty, také nebylo optimální. Dnes už si vycházku k řece bez nymfového prutu v záloze nedovedu představit.

Vybavení

Nejčastěji se pro lov pomocí francouzské nymfy používají měkké pruty AFTMA 2 – 5 v délce 9 – 11 ft. Vybavení volíme podle toho, na jaký revír se chystáme vyrazit, jaký druh a velikost ryb se chystáme lovit a s tím souvisí i zvolená montáž. Další nezbytnou pomůckou je indikátor záběru jsou různé druhy, ale nejznámější je z klasické barevné punčošky zakončený na každé straně mikrokroužkem. Ten je, ale na závodech zakázaný. Když jsme u indikátoru, tak tu máme ještě otázku na co, a kam ho navážeme. Na spodní část se dá návazec, kde budeme mít mušky. Na konci návazce máme koncovou mušku a nad ní většinou v rozestupu 50 cm mohou být další dvě. Počet mušek závisí na rybářském řádu daného území. Právě na tuto věc, byste si měli dávat pozor v zahraničí např. v Itálii. Takže máme návazec s umělými muškami, indikátor a následuje ujímaný návazec, začíná slabší hlavou a končí silnějším průměrem, je důležité, aby vlasec neměl paměť, to znamená, že se nekroutí.

Ten můžeme navázat buď na silnější vlasec, který navineme do navijáku. Já si namotal starší šňůru, kterou už nepoužívám a na to hodil ujímaný návazec. Šňůru stejně nepoužíváme, je tam spíš jako rezerva, když zabere větší ryba, abychom neměli prázdný buben.

Ukázka lovu …

Technika

Sestavu tedy máme připravenou, teď se můžeme věnovat samotnému chytání, možná ještě k muškám, nebudu zde psát, jaké mušky jsou účinnější, to posoudíte sami u vody. Jenom je důležité použít tungstenové hlavičky, abychom dostaly mušky hlouběji. Na velikosti samotných mušek záleží, to jak velkou vybrat, závisí na velikosti daného toku. Přejdeme k samotnému chytání, nahazujeme valivým hodem proti proudu, abychom se dostaly nad ryby a mušky měly čas vyklesat. S prutem kopírujeme dráhu unášených mušek. S muškami jsme stále v kontaktu, a dbáme na to, aby byl návazec stále napnutý. Další věcí je sledování indikátoru při sebemenším přitopení nebo zastavení okamžitě přisekáváme. Osobně mám hodně rád plavanou, a tohle mi ji dost připomíná. Když jsou mušky na konci pomyslné dráhy, hned nepřehazujeme, ale prut podržíme směrem po proudu a necháme je vystoupat, zde můžeme také čekat časté záběry od ryb ve sloupci. Ke konci je nutné podotknout, že při nymfování oceníte právě měkké pruty a díky nim i použití slabších vlasců, souboj s rybou si tím pádem řádně užijete.

Listopadová vycházka

Máme 12. listopadu a já se rozhodl vyrazit na Nisu nedaleko Liberce, auto zaparkuji nedaleko vody a oblékám se do neoprénů, venku je 1°C ,takže žádné teplo pro máčení se ve vodě. Chytání Vám takhle na podzim může zkomplikovat spousta plavajícího listí nebo dost zkalená voda. Dneska tomu nebylo jinak. Mám připravený trojkový prut na něm návazec 14mm a 3 mušky, prohazuji první tůň na hranu proudu, ale bez kontaktu. Dnes to nebude žádná sláva, zde většinou přijde pár potočáků. Postupuji dál, dostávám se k místu, kde řeka tvoří hlubší koryto s ideálním proudem, druhý nához a hned záběr. Přisekávám a po chvíli mám v podběráku menšího pstruha duhového, který zabral na spodní nymfu. Pouštím a jdu dál, po pár krocích se indikátor potopí a během chvíle pouštím zpátky menšího pstruha potočního.

Funguje to!

V té tůni jich vyškrábnu ještě dalších 5 vše do 35 cm. Blížím se k mostu, kde je klidnější tůň, zde by mohl být nějaký duhák říkám si, třetí nához a je tam. Za chvíli pouštím dalšího duháka zpátky do vody.

Pod mostem ještě zkouším rychlejší proud, a po chvíli mám na prutu pěkného lipana, kterého následně opět pouštím zpět. Blížím se k dlouhé pomalejší tůni na nymfování nic moc. Ale tak zkusím to, pár náhozů a nic. Zkouším blíž břehu a hned záběr od pěkného potočáka. Po 20 metrech mám takhle další tři potočáky a dva duháky. Jdu dál pod jez, kde jsem asi půl hodiny, ale nic velkého nepřichází pouze čtyři potočáci a lipan. Obracím se, jdu zpět k autu. Zastavím se kousek pod mostem, kde se čistá voda míchá s kalnou. Je tu celkem hloubka a rychlý proud ideální pro nymfování. Prostě parádní místo! Na pátý nához přichází krásný záběr, ryba si jezdí po tůni a nakonec s ní musím pár metrů po proudu. Po pěkném souboji dostávám krásného pstruha potočního do podběráku. Jikernačka byla už potření, měla propadlejší břicho a v podběráku mi zůstalo pár jiker. Hned jsem jí pustil zpátky do vody, protože jsou pstruzi potoční už hájení a já sám nikdy potočáky neberu. Pěkné zakončení vycházky! Ještě takový tip na závěr. Brodící kalhoty jsou neustálým tématem rybářů a vybrat ty správné, které za několik vycházek neprosáknou je občas nadlidský úkol. Mám neoprénové kalhoty přímo na míru od české značky Agama a můžu jenom doporučit.

Příště zase u vody Lukáš.

 

Autor: Lukáš Jiroušek

Zdroj: www.czechfishing.estranky.cz/clanky/rybarske-clanky/francouzska-nymfa

 

Nejčtenější články

ORLÍK AKTUÁLNĚ :-(((

Poté, co jsme v neděli dopoledne chytili pytláka bez dokladů (lovil vesele na dva pruty) a rybáře, který dlouhodobě porušoval řád, jsme si udělali včera odpoledne výlet na Orlík a objeli 20 km břehů. JE NEUVĚŘITELNÉ, co se tam děje. Vesele se vláčí (všichni tedy svorně tvrdili, že si zrovna teď chystají věci na zahájení), loď na vodě plná komplet výbavy na dravce (prut na lov nástražek, dva pruty na tahání rybky, jeden nabitej vláčák, řízkovnice, echolot a příďák), stojan s dvěma pruty a na obou malí okounci, v bednách podměrečné ryby a hájené ryby, vrš plná malých okounků. Vzbudil jsem se s pocitem nesmírného smutku kořeněného beznadějí. Kde to proboha jsme??? SDÍLEJTE TOHLE SVINSTVO, TAKHLE TO DÁL NEJDE.

Zpráva ze zasedání Republikové rady ČRS (červen)

Rada shválila, kromě jiného, návrh změn rybářského řádu pro rok 2019. Konkrétně se jedná o stanovení nejmenší lovné míry okouna říčního na 15 cm, schválení povinnosti mít při lovu ryb podběrák, dále zákaz používání dvoj a trojháčků a omezení lovu na umělou mušku a muškařením na mimopstruhových revírech v období 1.1 až 15.6., dále zákaz lovu na srkačku a zákaz používání vylovovacího háku (gafu).

Nazapomínejte na dodatky v rybářském řádu, mohli by jste přijít o papíry!

Na svazové vodě se musí všichni rybáři řídit rybářským řádem. O tom, jak moc je či není zastaralý, dnes nechci mluvit, ale spíše se s vámi podělím o jedno zjištění. Někteří z nás si zapomínají každý rok přečíst v řádu „Bližší podmínky výkonu rybářského práva“, tedy dodatky k řádu, které jsou vytištěné modře a které někdy zásadně mění například povolenou lovnou délku některých ryb. A tak neznalý rybář si může omylem přivlastnit amura, který má ale v některých krajích aktuálně v dodatcích změněnou lovnou míru z 50 na 70 cm!

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
Další informace Rozumím