Rybářský rozcestník

Jakou zvolit barvu zakrmovací směsi, tmavou či světlou? A je to vůbec důležité?

Tak například na kapra prý platí zelené odstíny zakrmovacích směsí. Stejně tak na amura. Zato při cíleném lovu cejnů je dobré zkusit použít světlé odstíny zakrmovacích směsí. To naopak plotice prý dávají přednost tmavým směsím. Je to tak, nejen chuť a vůni, ale také barvu zakrmovací směsi musí řešit rybář, aby chytil právě ten druh ryby, co si na něj myslí.

tmavá-světlátmavá-světlátmavá-světlátmavá-světlámíchánímethodcizrnaShell

Hlavně začínající rybáři spíše něž barvu zakrmovacích směsí řeší jejich vůni. Zda jde o sladkou směs, která hodně voní, nebo naopak slanou a zapáchající. Ovšem to je velká chyba! I barva zakrmovacích směsí má velký vliv na případný úspěšný lov ryb.

Je dobré kombinovat barevnost nástrah spolu s barvami zvolené zakrmovací směsi. Někdy funguje kontrast barev, jindy naopak nenápadnost nástrahy umístěné například v kupce feederového method feeder krmítka.

Ovšem asi nejdůležitější je barva zakrmovací směsi ve vztahu ke dnu lovného místa. Mnoho rybářů volí strategii namíchat zakrmovací směs tak, aby se barvou co nejvíce podobala dnu na daném lovném místě. Naopak nástrahu pak volí co nejvíce křiklavou. To funguje především při lovu menších ryb, nebo těch větších, méně zkušených. Naopak staré, velké trofejní kusy je třeba ošálit a celou sestavu, tedy i krmení připravit co nejméně nápadné. Pak je asi dobré volit případné zakrmovací směsi co nejvíce barevně podobné okolí dna, kde ho chceme nastražit a stejně tak bravu nástrahy přizpůsobit okolí.

Nezapomínejme však, že díky lomu světla ve vodě hraje hloubka na lovném místě velkou roli, co se barev týče. Barvy ryby totiž vidí velmi zkresleně, jen v různých odstínech šedé a právě výška vodního sloupce jim viditelnost ještě ztěžuje. Čím větší hloubka, tím se barevnost všech barev mění a pro ryby ještě více slévá do několika základních odstínů šedé. Z toho vyplývá, že na velkých hloubkách či při chytání ryb za tmy hrají barvy krmení menší roli, než například při lovu ve dne a na mělčinách.

TIP: Ať už zvolíme jakoukoliv strategii a barevnost krmení, rozhodně není na škodu každé krmení oživit o kousky kontrastně barevných prvků v krmení. Na to slouží různé barevné vločky a další zakrmovací atraktory, které jsou výrazně zbarvené a mají za úkol zaujmout ryby a přilákat je na lovné místo. To platí i pro pohyb v rámci hromádky zakrmovací směsi, právě proto je tak úspěšné do zakrmovacích směsí přidávat živou, pohyblivou složku, jako živé červy, patentky a podobně.

Text i foto: Jiří Langer, šéfredaktor webu

Podobné články k tématu:

Nejčtenější články

Fishsurfing Tržiště – vyhledávač rybářských potřeb

Ztrácíte se v nepřeberné nabídce rybářských eshopů? Hesla jako „nejlepší“, „nejlevnější“, „sleva“ a „akce“ vám zní povědomě? Jestliže hledáte opravdu nejlepší nabídku a chcete rychle a snadno najít vše, co potřebujete, představujeme vám nový vyhledávač rybářských potřeb – Fishsurfing Tržiště!

Sladký likér jako dip? Vyzkoušejte třeba griotku, funguje skvěle!

Došel vám oblíbený dip, nebo prostě rádi zkoušíte něco nového a nejste lakomí, obětujte panák vašeho oblíbeného sladkého likéru a použijte ho jako dip, možná vás překvapí, že i některé ryby, pokud mají možnost, jsou pěkné násosky.

Územní halový přebor v rybolovné technice mládeže

Český rybářský svaz, z. s., Západočeský územní svaz, odbor RT ve spolupráci s ČRS, z.s., místní organizací Nepomuk pořádají Územní halový přebor v rybolovné technice mládeže podzimní kolo….